Schneider Electric wzywa do intensyfikacji działań na rzecz dekarbonizacji i włą
Odbywający się w tym roku w Dubaju COP28 zgromadził tysiące liderów sektora rządowego i prywatnego, ekspertów ds. klimatu, organizacji pozarządowych, grup młodzieżowych i innych zainteresowanych stron, aby mogli wspierać współpracę, wymianę pomysłów i inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu i realizację wspólnych ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Kluczowym elementem konferencji była publikacja pierwszego Globalnego Przeglądu, kompleksowej oceny postępów osiągniętych od czasu paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku.
Biorąc pod uwagę, że energia stanowi podstawę ponad 70% emisji dwutlenku węgla, przedstawiciele Schneider Electric podkreślali niewykorzystany potencjał elektryfikacji, automatyzacji i technologii cyfrowych oraz wspominali społeczne i ekonomiczne korzyści płynące z wdrażania takich rozwiązań w przemyśle, budynkach, domach, centrach danych, infrastrukturze i transporcie.
- Mamy dziś do dyspozycji wiele technologii. Nadszedł czas, aby zdać sobie sprawę, że wdrażanie ich na znacznie większą skalę i w szybszym tempie przynosi korzyści społeczne, środowiskowe, gospodarcze i te w zakresie tworzenia miejsc pracy oraz że mogą one obniżyć emisje i koszty szybciej, niż wielu zdaje sobie z tego sprawę. Bezczynność po prostu nie jest opcją - powiedział Peter Herweck, dyrektor generalny Schneider Electric.
Oprócz roli gospodarza dyskusji, obecność Schneider Electric na COP28 dotyczyła także:
- Publikacji wniosków płynących z badań na temat sposobów przyspieszenia dekarbonizacji, opierając się na raporcie „Back to 2050”.
- Rozszerzenia partnerstw w ramach Fundacji Schneider Electric, zgodnie z jej wieloletnią misją wspierania młodszych pokoleń i kobiet poprzez edukację i szkolenia w sektorze energetycznym.
- Ogłoszenia nowych strategicznych partnerstw i inicjatyw mających na celu rozszerzenie dekarbonizacji łańcucha dostaw oraz opublikowanie raportu na temat dekarbonizacji łańcucha dostaw opracowanego we współpracy z Women Action Sustainability (WAS).
- Ponieważ populacja i gospodarki na świecie nadal rosną, musimy rozwijać efektywność energetyczną, a także czystą i przystępną cenowo energię. Nowe technologie cyfryzujące każdy element gospodarki, wykorzystujące IoT, duże zbiory danych i sztuczną inteligencję, a także niskoemisyjna elektryfikacja to dwa główne czynniki warunkujące nasz stosunek do energii. Przyspieszone wdrażanie tych technologii i nowe sposoby projektowania są podstawowymi filarami innowacyjnych, zbiorowych, sprawiedliwych i integracyjnych działań na rzecz klimatu - powiedział Jean-Pascal Tricoire, prezes Schneider Electric. - Świat korporacji, w tym firmy takie jak nasza, musi być czynnikiem umożliwiającym działania na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie, inspirując i wspierając rządy, społeczeństwa, społeczność akademicką i biznesową oraz inne podmioty w celu przyspieszenia działań – dodał.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.