Schneider Electric w Davos: elektryfikacja dla dekarbonizacji gospodarki
dfusion communication
Al. Zdjednoczenia 36 lok. 5
01-830 Warszawa
aleksander.dobosz|dfusion.pl| |aleksander.dobosz|dfusion.pl
666216828
dfusion.pl
Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.
Postępujące zmiany klimatu, napięcia geopolityczne, wahania cen energii oraz presja ze strony interesariuszy na zajęcie się tymi zagrożeniami sprawiły, że zrównoważony rozwój i odporność energetyczna znalazły się ostatnio na pierwszym miejscu w agendach korporacyjnych i politycznych. Stanowią one tło dla corocznego posiedzenia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, które odbywa się w dniach 15-19 stycznia. Uczestniczy w nim również kilku członków kierownictwa Schneider Electric.
– Energia odpowiada za 80 proc. emisji dwutlenku węgla, dlatego transformacja energetyczna ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji. Potencjał sztucznej inteligencji przyciąga obecnie uwagę wszystkich. Należy jednak pamiętać, że istniejące technologie – zarówno wytwarzanie energii odnawialnej, jak i narzędzia cyfrowe i elektryfikacyjne, które obniżają na nią zapotrzebowanie, czyniąc obiekty i operacje bardziej energooszczędnymi – mogą już teraz znacząco zmniejszyć emisje. Nie warto czekać na przyszłe rozwiązania, skoro możemy osiągnąć znacznie więcej dzięki temu, co mamy dzisiaj – mówi Peter Herweck, dyrektor generalny Schneider Electric.
Działania podejmowane przez sektor prywatny – prowadzone przez firmy na całym świecie – są kluczem do obniżenia emisji. Optymizmem napawa fakt, że świat biznesu coraz częściej podejmuje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Od stycznia 2024 r. ponad 4200 firm na całym świecie wyznaczyło cele w zakresie redukcji emisji zatwierdzone na przykład przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).
Kwestia poprawy efektywności energetycznej coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Schneider Electric we współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną zorganizował w ubiegłym roku konferencję na ten temat, w której wzięli udział przedstawiciele rządów i liderzy biznesu.
Według nowego raportu z 8 stycznia, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, działania w obszarze ograniczania zużycia energii poprzez poprawę efektywności energetycznej i partnerstwa na rzecz współpracy w tym zakresie mogą przynieść nawet 2 biliony dolarów oszczędności dla światowej gospodarki i pozwolić uniknąć budowy 3000 dodatkowych elektrowni, jeśli zostaną podjęte przed 2030 rokiem.
Z badań przeprowadzonych niedawno przez Schneider Electric wynika, że zainstalowanie cyfrowych rozwiązań do zarządzania budynkami i energią w istniejących budynkach może znacznie zmniejszyć ich emisję dwutlenku węgla, a okres zwrotu z inwestycji wynosi mniej niż trzy lata, co pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w tym obszarze.
Wyzwania i możliwości związane z ograniczaniem emisji Zakresu 3
Kolejnym istotnym obszarem, na którym należy się skupić, jest walka z pośrednimi emisjami generowanymi przez działania firm, a więc w zakresie emisji Zakresu 3 (Scope 3). Pochodzą one z ich łańcuchów wartości wyższego i niższego szczebla oraz odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla sektora przedsiębiorstw – ponad 70 proc. wg programu ONZ Global Compact.
Zaburzenia globalnego łańcucha dostaw, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, pomogły podnieść ten temat do rangi priorytetów korporacyjnych. Więcej niż dwie trzecie liderów biznesu, z którymi przeprowadzono wywiady na potrzeby zeszłorocznego raportu Schneider Electric we współpracy z Women Action Sustainability (WAS), stwierdziło, że presja regulacyjna zmusza ich do rozpoczęcia planowania polityki dekarbonizacji wraz z partnerami z łańcucha dostaw. Respondenci stwierdzili również, że zaobserwowali zwiększone zapotrzebowanie na informacje dotyczące dekarbonizacji łańcucha dostaw ze strony inwestorów i/lub podmiotów finansowych.
– Firmy, które poważnie traktują dekarbonizację, muszą spojrzeć poza własną działalność i zająć się całym łańcuchem wartości. Powinny też zdać sobie sprawę, że zachęcanie i pomaganie swoim dostawcom, klientom i innym partnerom biznesowym w dążeniu do większej efektywności energetycznej – poprzez elektryfikację i technologie cyfrowe – oraz pozyskiwanie czystszej energii w znacznym stopniu przyczynia się do rozwiązania tego problemu – podsumowuje Olivier Blum, wiceprezes wykonawczy ds. zarządzania energią w Schneider Electric.
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
Fala uderzeniowa – rewolucja w oczyszczaniu kotłów
Filtry wodne – ekologiczne rozwiązanie dla wyzwań nowych norm emisji pyłów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.