Schneider Electric jeszcze w tym roku wprowadzi do oferty coboty
Schneider Electric pozwala na zrobotyzowanie zakładów produkcyjnych w prosty sposób. Coboty są łatwe w konfiguracji i współpracują z ludźmi jako część w pełni zintegrowanego systemu.
- Dzięki integracji z EcoStruxure Machine Expert Twin, czas wdrożenia do produkcji i uruchomienia robota Lexium Cobot został skrócony do minimum.
- Cobot dołączy do już działających systemów przy minimalnych zmianach w istniejących układach produkcyjnych.
- Pracownicy mogą bez rozbudowanego programowania szybko „nauczyć” robota, jak ma wykonywać swoje zadania.
- Lexium Cobot, pomagając ludziom w zadaniach, podczas których występuje prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń, poprawi bezpieczeństwo miejsca pracy.
- Oferta cobotów od Schneider Electric będzie dostępna na polskim rynku jeszcze w 2023 roku.
Jeszcze do niedawna robotyzacja zarezerwowana była dla największych zakładów produkcyjnych. Wdrażanie robotów wiązało się zarówno z dużymi kosztami, jak i potrzebą wygospodarowania sporej przestrzeni. Konieczna była istotna ingerencja w istniejące linie produkcyjne, a późniejsza obsługa maszyn wiązała się z zatrudnieniem wykwalifikowanej kadry.
Coboty (ang. collaborative robot – robot współpracujący) to współczesna odpowiedź na problemy innowacyjnych firm. Są to wysoce wydajne, zaawansowane systemy robotyczne z technologią pozwalającą na wykonywanie złożonych czynności. Coboty są zaprojektowane tak, aby bez problemu móc współpracować z ludźmi. Coboty wykonują podobny zakres czynności co tradycyjne roboty, ale są mniejsze, lżejsze i zwinniejsze.
Bezpieczna i elastyczna współpraca z człowiekiem
Wiele firm wdraża obecnie innowacje technologiczne, takie jak Lexium Cobot firmy Schneider Electric, aby zmniejszyć liczbę powtarzalnych, monotonnych zadań, które muszą wykonywać pracownicy. Dzięki temu rozwiązaniu roboty nie zastępują ludzi, ale stają się ich współpracownikami. Istnieje wiele zadań, w ramach których coboty mogą odciążyć pracowników. Należy do nich np. zbieranie i przenoszenie produktów w centrach dystrybucyjnych. Dzięki tej nowoczesnej kooperacji wiele procesów produkcyjnych może zostać przyspieszonych w prosty sposób.
Oprócz tego coboty znacznie poprawiają bezpieczeństwo miejsca pracy. Nie dość, że asystują ludziom w zadaniach (takich jak przenoszenie ciężkich przedmiotów), przy których istnieje prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń, to posiadają wbudowane funkcje wykrywające ryzyko kolizji. Coboty nie wymagają ogrodzeń ani innych przemysłowych urządzeń bezpieczeństwa, co jeszcze bardziej obniża koszty przy jednoczesnym skróceniu czasu integracji.
Lexium Cobot, pomagając przy wszelkich żmudnych i powtarzalnych czynnościach, daje pracownikom możliwość skupienia się na zadaniach o wyższej wartości. Skutkuje to większą satysfakcją z pracy, a więc niweluje wskaźnik rotacyjności pracowników.
Maszyny gotowe do pracy w kilka kliknięć
EcoStruxure Machine Expert Twin – nowe oprogramowanie do technologii cyfrowych bliźniaków, umożliwia projektowanie i praktyczne testowanie cobotów jeszcze przed wdrożeniem ich w świecie rzeczywistym. Pozwala to zminimalizować potencjalne błędy, które mogłyby mieć wpływ na bezpieczeństwo i wydajność operacji. Ułatwia również identyfikowanie możliwości dalszego zwiększenia wydajności, sprawdzanie poprawności rozwiązań oraz sprawia, że konserwacja cobotów jest łatwiejsza i tańsza. Mniejsza powierzchnia zajmowana przez robota, skrócony czas konfiguracji, łatwa integracja z istniejącym systemem i niższe koszty operacyjne pomagają przyspieszyć zwrot z inwestycji.
Wdrożenie Lexium Cobota zwykle wymaga jedynie minimalnych zmian w istniejących układach produkcyjnych. Aby zaadaptować cobota do indywidualnych potrzeb danego klienta, wystarczy szybka zmiana osprzętu. Prosta, przyjazna użytkownikowi aplikacja mobilna pozwala na ustawienie robota w dowolny sposób także osobom bez zaawansowanych umiejętności programowania.
Nowe systemy wizyjne „patrzą” na otoczenie i dostosowują operacje, wybierając odpowiednie części modułowe potrzebne do wykonania zadania. Nowa generacja robotów jest ponadto mobilna i może integrować się z wieloma maszynami. Na przykład w centrach dystrybucyjnych pojazdy z automatycznym prowadzeniem (ang. automated guided vehicles – AGV) działają jak mobilne systemy transportu, które poruszają się autonomicznie po obiekcie bez operatora lub kierowcy.
Coboty – nowy etap robotyzacji produkcji
Lexium Cobot firmy Schneider Electric to wysoce wydajny, zaawansowany system robotyczny z technologią do bezproblemowego wykonywania nawet najbardziej złożonych zadań. Jest łatwy w konfiguracji i szybko integruje się z robotami wielonośnikowymi, robotami typu delta itp. Lexium Cobot posiada systemy bezpieczeństwa i certyfikaty, których nie mają inne roboty, dzięki czemu jest gotowy do pracy ramię w ramię z człowiekiem, wyręczając go w monotonnych, żmudnych, powtarzalnych lub wymagających fizycznie zadaniach.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.
Prawo
Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów

Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.