Komunikaty PR

Schneider Electric: darmowy kalkulator oszacuje ślad środowiskowy centrów danych

2023-07-13  |  13:30

Narzędzie o nazwie Lifecycle CO2e TradeOff Tool od Schneider Electric pomaga obliczyć całkowity ślad węglowy (zakres 1, 2 i 3) dla wszystkich emisji w całym łańcuchu wartości, w tym emisji pośrednich.

Schneider Electric, światowy lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, przedstawił nową platformę, która ma pomóc firmom w zrozumieniu pełnego wpływu centrów danych na środowisko. Struktura, szczegółowo opisana w specjalnej białej księdze (whitepaper), obejmuje bezpłatne narzędzie o nazwie Lifecycle CO2e TradeOff Tool. To pierwsze tego typu rozwiązanie do wnikliwego oszacowania całkowitego śladu węglowego centrów danych – w tym emisji z zakresu 1, 2 i 3 (Scope 1, 2, 3).

Poprzez ilościowe określenie emisji z zakresu 3 (Scope 3) w swoim łańcuchu wartości, organizacje mogą zmierzyć całkowity ślad węglowy, w tym outsourcowane usługi IT od dostawców usług w chmurze oraz usług kolokacji. Ta swoista biała księga (ang. whitepaper) od Schneider Electric przyjmuje podejście oparte na danych, aby pomóc operatorom centrów danych zidentyfikować i sklasyfikować emisje z działalności operacyjnej i łańcucha dostaw, a następnie nadać priorytet działaniom mającym na celu skuteczną redukcję emisji dwutlenku węgla.

Ponieważ Unia Europejska i Stany Zjednoczone proponują przepisy, które upoważniają, wzmacniają i standaryzują ujawnianie informacji związanych z klimatem, w niedalekiej przyszłości rozliczanie i raportowanie emisji z zakresu 3 (Scope 3) będzie dla firm obowiązkowe. Ustanowienie i wdrożenie ram dotyczących emisji gazów cieplarnianych, które obejmują zliczanie dwutlenku węgla i wyznaczanie celów – przy jednoczesnym systematycznym przeglądzie danych firmy i źródeł emisji – stanowi podstawę do stworzenia możliwego do osiągnięcia planu redukcji. Wytwarzanie energii elektrycznej, emisje gazów cieplarnianych oraz zużycie wody określają ślad węglowy i wodny centrów danych, w tym ich dostawców.

Opracowanie strategii klimatycznej, która wspiera w identyfikacji największego źródła emisji dwutlenku węgla w łańcuchu wartości, szybko staje się priorytetem branży centrów danych tuż obok pilnej potrzeby ustanowienia łatwych w użyciu ram. W pełni popieramy dążenie do tego, aby branża centrów danych stała się najbardziej zrównoważoną na świecie, oferując wszystkim darmowe i łatwo dostępne narzędzie – powiedział Pankaj Sharma, Executive Vice President, Secure Power Division w Schneider Electric – Udostępniliśmy nasz najnowszy whitepaper i bezpłatny kalkulator CO2 w czasie, gdy operatorzy centrów danych coraz częściej próbują zrozumieć oraz sklasyfikować swój ślad węglowy. Co ważne, wiodący operatorzy centrów danych muszą mieć na uwadze, że osiągnięcie w przyszłości zerowych celów klimatycznych będzie wymagane przez ich interesariuszy, w tym klientów, inwestorów, pracowników, partnerów biznesowych i społeczności w całym łańcuchu wartości.

 

Najważniejsze punkty z opublikowanej przez Schneider Electric białej księgi:

  • Data Center Lifecycle CO2e Calculator” – kalkulator do ilościowego określenia szczegółów kierujących zakresem 3 (Scope 3) w centrum danych.
  • Podejście do zarządzania hipotetycznym 1-megawatowym centrum danych z naciskiem na emisje z zakresu 3 i proponowane działania mające na celu ulepszenia, takie jak zakup wydajnych i niskoemisyjnych produktów.
  • Doradztwo w zakresie standaryzowanych wskaźników i tego, co należy mierzyć, np. działania związane z paliwami i energią, transport i dystrybucja na wyższym szczeblu łańcucha dostaw.
Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol Biuro prasowe
2025-05-23 | 13:00

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia
Ekologia Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
2025-05-22 | 13:30

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Polski System Kaucyjny (PSK) oraz Canpack Recycling podpisały list intencyjny, rozpoczynając strategiczną współpracę na rzecz budowy nowoczesnego, ogólnopolskiego systemu
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

Prawo

Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.