Saule oraz Columbus zrealizują zielone projekty energetyczne dla Miasta Piastowa
PR Calling
Czerska 8/10
00-732 Warszawa
katarzyna.dworzynska|prcalling.pl| |katarzyna.dworzynska|prcalling.pl
+48501001377
https://www.prcalling.com
Saule Technologies, spółka produkująca elastyczne ogniwa fotowoltaiczne na bazie technologii perowskitowej oraz Columbus Energy podpisały list intencyjny z Miastem Piastowem na projekty objęte umowami PPA (Power Purchase Agreements) o znaczącej wartości. Środki na inwestycje zostaną w całości przekazane przez Columbus Energy. Ponadto Saule Technologies pracuje razem z przedstawicielami miasta nad koncepcją New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa, w ramach której Piastów zamierza przekształcić centrum miasta w ekologiczny obszar, czerpiący energię z paneli fotowoltaicznych na bazie perowskitów
New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa
Do uroczystego podpisania listu intencyjnego pomiędzy Saule Technologies, Columbus Energy oraz władzami miasta doszło w trakcie wydarzenia Perovskite Day, zorganizowanego w Piastowie. Efektem będzie dalsza współpraca przy projekcie New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa, zakładającym transformację energetyczną miejscowości. W jej ramach w mieście pojawią się instalacje fotowoltaiczne, a także będą prowadzone działania z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami w celu popularyzacji tego typu rozwiązań. Całkowita wartość inwestycji w ekologiczną infrastrukturę energetyczną zostanie pokryta przez Columbus Energy. Miasto będzie dzierżawiło instalacje od spółki oraz odbierało prąd, który uda się pozyskać z paneli. Podczas wydarzenia odbyła się też oficjalna premiera teasera New City w którym można odnaleźć zastosowania produktów Saule Technologies w przestrzeni miejskiej. Całość można obejrzeć pod tym adresem: https://www.piastow.pl/newcity-wielofunkcyjne-centrum-miasta-piastowa/nowoczesne-technologie-w-piastowie
Idea New City. Wielofunkcyjne Centrum Miasta Piastowa zrodziła się kilkanaście miesięcy temu, gdy Miasto Piastów przystąpiło do konkursu „Rozwój Lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koncepcja obejmuje zmiany w ścisłym centrum, zajmujące obszar około 20% powierzchni miasta. W jej ramach budynki administracji publicznej mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne na bazie perowskitów – krystalicznych minerałów, które w wielu aspektach wypierają już krzem. Po ulicach mają zacząć poruszać się elektryczne autobusy, w przestrzeni publicznej pojawią się także przystanki komunikacji miejskiej z tablicami ogłoszeń zasilanymi energią słoneczną oraz solarne carporty i stacje ładowania rowerów czy hulajnóg elektrycznych (urządzeń zaprojektowanych przez Saule Technologies). Projekt przeszedł już do drugiego etapu programu „Rozwój Lokalny”, w ramach którego o dofinansowanie starało się 213 miast. W drugim etapie biorą udział 54, a dofinansowanie otrzyma łącznie 15 miast. Decyzja zostanie ogłoszona w drugiej połowie 2020 roku.
– Zamierzamy być miastem przyjaznym środowisku, dzięki nowoczesnym panelom fotowoltaicznym zainstalowanym na obiektach należących do miasta, a także elektrycznym autobusom, solarnym stacjom ładowania rowerów czy samochodów. Chcieliśmy znaleźć partnera, który pomoże nam w tym, żeby technologia była znakiem jakości New City. Z Saule nawiązaliśmy współpracę wiosną tego roku, gdy dostrzegłem informację na temat carportu oferowanego przez spółkę. Postanowiliśmy sprowadzić taki carport do Piastowa i skontaktowaliśmy się z Saule. Gdy, na prośbę przedstawicieli firmy, zademonstrowaliśmy projekt, którego carport miałby być częścią, Saule Technologies zaoferowało swoją pomoc przy rozwijaniu koncepcji New City – powiedział Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Piastowa.
– Razem z naszym partnerem z Columbus Energy chcemy doradzać polskim gminom, które są pewnymi partnerami biznesowymi, zarówno w zakresie systemowych rozwiązań energetycznych, ale też ich finansowania i kompleksowego wdrożenia. Każda gmina w Polsce potrzebuje transformacji energetycznej, jednak najczęściej infrastruktura administracji publicznej nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych paneli krzemowych, które są ciężkie i przekroczyłyby możliwości nośne starszych budynków. Odpowiedzią na ten problem mogą być lekkie, cienkie ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów. Ich dużym atutem jest fakt, że oprócz dachów, można je instalować także na elewacjach, czyniąc budynki w pełni niezależnymi energetycznie. Co więcej ogniwa te mogą być dopasowane kolorystycznie do powierzchni, czyniąc je niemal niewidocznymi – powiedział Piotr Krych, CEO Saule Technologies.
50 zielonych miast przyszłości
Saule Technologies wraz z Columbus Energy chcą wspólnie zmieniać polskie miasta i gminy, przeprowadzając w nich ekologiczną transformację energetyczną. Współpraca z Piastowem jest projektem referencyjnym, ale do 2021 roku spółki zamierzają zrealizować łącznie 50 projektów PPA z miastami i gminami w całej Polsce. W tym celu Saule Technologies i Columbus Energy ruszają z naborem zgłoszeń od samorządów. Zainteresowani współpracą mogą kontaktować się pod adresem: b2g@sauletech.com Partnerami wydarzenia Perovskite Day były firmy Saule Technologies, Columbus Energy, Somfy, Aliplast, Mercedes-Benz oraz miasto Piastów.

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Farma fotowoltaiczna w Miłkowicach – pierwszy projekt OZE z udziałem Amazon w Polsce – produkuje już energię słoneczną!

Dolnośląska Dolina Wodorowa z nagrodą Ministerstwa Klimatu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.