SAS otwiera laboratorium odpowiedzialnej AI i rozbudowuje dział etyki danych
Partnerstwo w zakresie etycznej opieki zdrowotnej wzmocnione innowacyjnym laboratorium AI
Firma SAS w ramach zaangażowania w odpowiedzialne innowacje współpracuje z organizacjami na całym świecie, aby wdrażać etyczną sztuczną inteligencję w różnych branżach. Przykład stanowi współpraca z dwiema holenderskimi organizacjami: Erasmus University Medical Center (Erasmus MC), jednym z wiodących europejskich szpitali akademickich oraz Delft University of Technology (TU Delft), w którym mieści się Centrum Etyki Cyfrowej TU Delft. Wraz z tymi podmiotami SAS uruchomił pierwsze laboratorium odpowiedzialnej i etycznej sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej (REAHL).
Laboratorium REAHL kładzie nacisk na kwestie etyczne i wyzwania związane z opracowywaniem i wdrażaniem technologii AI w branży medycznej. Wraz z szybkim postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji pojawiła się potrzeba zapewnienia, że technologie te są projektowane i wykorzystywane w bezpieczny, przejrzysty i etyczny sposób. REAHL łączy multidyscyplinarne zespoły ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, medycyny i etyki z decydentami w obszarze regulacji. Przedsięwzięcie ma na celu pogłębianie współpracy przy opracowywaniu i wdrażaniu technologii sztucznej inteligencji, której priorytetem będzie bezpieczeństwo, prywatność i autonomia pacjentów.
Oznacza to, że systemy sztucznej inteligencji będą bezstronne, przejrzyste, odpowiedzialne oraz wykorzystywane w sposób, który szanuje prawa i wartości pacjentów. REAHL dąży do stworzenia ram dla etycznej sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej, które posłużą jako model wzorcowy dla ośrodków medycznych i regionów na całym świecie.
REAHL został uznany jako oficjalne laboratorium przez holenderskie Narodowe Centrum Innowacji Sztucznej Inteligencji (ICAI), które służy współpracy badawczej między partnerami przemysłowymi, rządowymi lub non-profit a uczelniami. Laboratoria certyfikowane przez ICAI muszą spełniać wymagania dotyczące danych, wiedzy specjalistycznej i zdolności oraz dążyć do tego, aby wyniki badań zostały wykorzystane w odpowiedni sposób.
- Wspólnie nie tylko tworzymy technologie sztucznej inteligencji, ale także kształtujemy przyszłość opieki zdrowotnej z pełnym zaangażowaniem w przestrzeganie zasad etycznych i priorytetowe traktowanie dobrostanu pacjentów w każdej innowacji - powiedział adiunkt dr Michel van Genderen, współzałożyciel i aktywny działacz Datahub w Erasmus MC w Rotterdamie. – Poprzez naszą pionierską pracę nad stworzeniem pierwszego etycznego laboratorium AI w branży medycznej, wyznaczamy drogę do nowej ery opieki nad pacjentem, która będzie wzmocniona przejrzystą, bezpieczną i sprawiedliwą technologią AI.
SAS jest również członkiem założycielem Coalition for Health AI (CHAI) - grupy społeczności akademickich systemów opieki zdrowotnej, organizacji i ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją i nauką o danych. CHAI opublikowała niedawno plan godnej zaufania sztucznej inteligencji dla opieki zdrowotnej, będący wynikiem działań prowadzonych wspólnie z National Academy of Medicine, ekspertami AI z akademickich ośrodków medycznych oraz branży medycznej, technologii i innych sektorów przemysłu. Firma SAS wraz z Duke Health, światowej sławy akademickim centrum medycznym, które również jest członkiem CHAI, ogłosiły niedawno, że będą badać innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej wykorzystujące dane i analitykę.
SAS Data Ethics Practice zbada obietnice sztucznej inteligencji
Rozkwit generatywnej sztucznej inteligencji w postaci ChatGPT czy Google Bard przeniosła na nowy poziom debatę na temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na biznes i społeczeństwo. Aby zbadać pozytywne zastosowania sztucznej inteligencji, SAS niedawno rozszerzył program Data Ethics Practice, integrując go z zespołem Data for Good.
Zespół SAS będzie szukał możliwości współpracy z organizacjami w celu zastosowania sztucznej inteligencji dla dobra ludzi i planety. SAS współpracował wcześniej z organizacjami non-profit, aby przeciwdziałać niszczeniu lasów deszczowych w Brazylii i badać zjawiska dyskryminacji w Nowym Jorku. Jednym z najnowszych projektów jest wykorzystanie uczenia maszynowego i technik rozpoznawania obrazów do ochrony zagrożonych gatunków żółwi morskich we współpracy z UNC Center for Galapagos Studies.
- Wraz z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji, musimy zadbać o to, aby ludzie byli w centrum wszystkiego, co robimy - powiedział Reggie Townsend, wiceprezes, SAS Data Ethics Practice. - Nie chodzi tylko o ochronę prywatności, ale także o poszukiwanie możliwości wykorzystania tej technologii do zapewnienia ludziom lepszych warunków życia.
Reggie Townsend jest członkiem Krajowej Rady Doradczej ds. Sztucznej Inteligencji (ang. National Artificial Intelligence Advisory Committee). Zasiada również w zarządzie EqualAI.
Informacja o SAS
SAS jest liderem w zakresie analityki i AI. Dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu i profesjonalnym usługom pomaga firmom na całym świecie zamieniać dane w wiedzę. SAS oferuje THE POWER TO KNOW®.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.