Ruszyły zapisy na bezpłatne webinarium z diagnozy cyberbezpieczeństwa
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej organizuje webinarium dla gmin - beneficjentów projektu „Cyfrowa Gmina” z zakresu przeprowadzenia diagnozy cyberbezpieczeństwa, która jest obowiązkowym elementem tego projektu. W bezpłatnym webinarium pn. „Jak skutecznie i efektywnie przeprowadzić diagnozę cyberbezpieczeństwa?” mogą wziąć udział pracownicy jednostek samorządu terytorialnego. Odbędzie się ono we wtorek 31 maja br., a zapisy już ruszyły. Webinarium jest organizowane pod patronatem Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Webinarium pn. „Jak skutecznie i efektywnie przeprowadzić diagnozę cyberbezpieczeństwa?” ma na celu pomoc gminom wiejskim i miejsko-wiejskim w przygotowaniu się do diagnozy cyberbezpieczeństwa, której przeprowadzenie jest obowiązkiem każdego beneficjenta projektu „Cyfrowa Gmina”. Ponadto uczestnikom zostanie przedstawione i udostępnione narzędzie umożliwiające realizację diagnozy. Podczas webinarium Marek Zagórski, były minister cyfryzacji, przedstawi założenia projektu „Cyfrowa Gmina” oraz omówi obowiązki gminy w zakresie diagnozy cyberbezpieczeństwa. Narzędzie umożliwiające przeprowadzenie diagnozy cyberbezpieczeństwa zaprezentują Mirosław Maj - prezes zarządu, Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Sylwester Pietrzak z firmy doradczej Puerta Logic.
- Do udziału w webinarium zapraszamy przedstawicieli władz oraz pracowników gminy, szczególnie tych odpowiedzialnych za systemy informatyczne. Chcemy wyposażyć przedstawicieli JST w wiedzę, która pomoże nie tylko w efektywnym, bezpiecznym i niedrogim wykonaniu diagnozy, ale także ułatwi im określić zagrożenia i potencjalne kierunki działań, które podniosą poziom cyberbezpieczeństwa w gminie. Jest to niezwykle ważne szczególnie dzisiaj, gdy instytucje dysponują ogromną ilością danych wrażliwych i coraz częściej są narażone na cyberataki. – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Webinarium odbędzie się we wtorek 31 maja 2022 roku w godz. 11:00 – 13:00.
Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne. Aby wziąć w nim udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie webinar.efrwp.pl do dnia 24 maja br.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.