Komunikaty PR

RUSZAJĄ PRACE NAD POLSKIM SATELITĄ TELEKOMUNIKACYJNYM Small GEO

2023-12-04  |  13:35
Biuro prasowe
Kontakt

Sylwia Kuligowska
SCOPE PR

MIkołajczyka 12 lok 162
03-984 Warszawa
contact|scopepr.pl| |contact|scopepr.pl
692444406
www.scopepr.pl

THORIUM SPACE SA WRAZ Z EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ ROZPOCZYNA PRACĘ NAD POLSKIM SATELITĄ TELEKOMUNIKACYJNYM Small GEO 
 

W połowie listopada b.r., Polska oficjalnie przystąpiła do programów opcjonalnych ESA,
a na przełomie 29/30 listopada - Thorium Space SA zostało dołączone do programu HummingSAT - nowej linii produktowej Europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarna (GEO).

Wraz z dołączeniem Thorium Space SA do programu HummingSAT, oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za development oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.

W ramach projektu, spółka SwissTo12 odpowiedzialna jest za dostosowanie, budowę oraz dostarczenie platformy satelitarnej GEO (rozwijanej poprzez program HummingSAT), na której umieszczony zostanie ładunek telekomunikacyjny Thorium Space SA, stanowiąc łącznie najnowszej generacji nową rodzinę definiowanych programowo, małych - ważących poniżej 1 tony, satelitów telekomunikacyjnych przystosowanych do umieszczenia na orbicie GEO.  

Wstępna wartość całego projektu szacowana jest na około 75 mln EURO, a deklarowane łączne dofinansowanie z ESA na sam payload telekomunikacyjny, zaprojektowany i zbudowany przez spółkę Thorium Space wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie A/B misji (pierwsze dwa lata) oraz 25 mln EURO w fazie C/D/E misji (kolejne trzy lata). 

W drugiej połowie listopada, Polska oficjalne dołączyła do programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który wraz z końcem listopada został oficjalnie rozszerzony o Thorium Space S.A. W projekcie tym, spółka Thorium Space pracować będzie nad narodowym, całkowicie polskim satelitą telekomunikacyjnym z innowacyjnym payloadem Thorium o wartości ponad 35 mln EURO. Projekt ten jest częścią polskiej misji o roboczej nazwie "KryptonSAT".  – informuje Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.

ESA Partnership to program, który zapewnia odpowiednie środowisko dla branży komunikacji satelitarnej do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych na rynek komercyjny. ESA ma już w swym portfolio wdrożenie kilku znaczących projektów partnerskich w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Telekomunikacyjnymi (ARTES), obejmującego różne typy satelitów - od dużych geostacjonarnych do cubesatów. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego, zapewniając innowacyjne rozwiązania i wspierając konkurencyjność branży telekomunikacji satelitarnej w Europie i Kanadzie. 

W kontekście udziału Thorium Space w projekcie ESA Partnership, planowane jest stworzenie Narodowego Satelity Telekomunikacyjnego, co bardzo istotne - w pełni polskiego z wykorzystaniem innowacyjnego transpondera w paśmie Ku/Ka. Projekt ten jest obecnie w fazie realizacji A/B, a jego zakończenie przewidywane jest na koniec 2025 roku. W kolejnej fazie, czyli CDE trwającej trzy lata, będzie miała miejsce budowa przez zespół Thorium Space całego payloadu telekomunikacyjnego. – dodaje Ewa Poławska.

Thorium uczestniczy w projekcie narodowego satelity telekomunikacyjnego opartego w pełni o polską myśl technologiczną, przy współfinansowaniu ze strony ESA i innych partnerów. Firma została uznana przez ESA jako "Mission Prime" i po raz pierwszy w historii będzie odpowiadać za budowę polskiego satelity geostacjonarnego. To jest bardzo ważny, wręcz przełomowy krok dla Thorium oraz dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Projekt ten, daje nam możliwość zdefiniowania całkowicie polskiej misji, która umożliwi budowę, integrację, wystrzelenie i użytkowanie satelity zgodnie z polskimi potrzebami. Rozpoczęcie prac nad tym innowacyjnym projektem to kluczowy moment dla Thorium Space. Już teraz jestem przekonany, że będzie to dla nas oraz całego polskiego ekosystemu kosmicznego przełomowa w historii misja, nie tylko zapewniająca tak krytyczne zasoby jakimi jest niezależna, bezpieczna łączność satelitarna, ale także wejście w rynek producentów satelitów telekomunikacyjnych GEO, z najbardziej dziś pożądanym definiowanym cyfrowo payloadem SmallGEO HTS. – informuje Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.

- Dla Thorium Space, zaproszenie do udziału w projekcie partnerskim oznacza potwierdzenie naszych najwyższej klasy kompetencji technologicznych i uznanie przez partnera jakim jest ESA. Co dla nas niezwykle ważne, to fakt, że projekt jest określany mianem komercyjnego, zatem my jako Thorium mamy prawo sprzedać nasz produkt komercyjnie, a projekty partnerskie ESA zapewniają branży komunikacji satelitarnej odpowiednie środowisko do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych właśnie na rynek komercyjny – dodaje dr. Piotr Kurgan, kierownik misji KryptonSAT

Jesteśmy gotowi na kolejny duży krok w historii naszej spółki. Mamy ku temu kompetencje oraz fantastycznie wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów. Już dziś z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że Thorium Space wykona całego satelitę jako misja polska, z partnerami i przy współfinansowaniu z ESA – potwierdza Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.

# # # 

 

Kontakt dla mediów:

Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
e-mail: ewa.polawska@thoriumspace.com
tel. +48 789 254 610

lub
Biuro prasowe Thorium Space S.A.:
Sylwia Kuligowska, Agencja SCOPE Public Relations, 
e-mail: s.kuligowska@scopepr.pl, tel. +48 692 444 406

THORIUM SPACE S.A. - to firma z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej (Space Advanced Communication Company). Zajmuje się projektowaniem nowatorskich rozwiązań technologicznych w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności. Tworzy ją interdyscyplinarny zespół blisko 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada biura we Wrocławiu i Warszawie.

www.thoriumspace.com

 

SWISSto12 - jest pionierem nowej generacji technologii ładunku o częstotliwości radiowej do zastosowania w zupełnie nowej klasie małych, tanich satelitów geostacjonarnych. SWISSto12, z siedzibą w Szwajcarii i zakładami w Kalifornii, New Hampshire i Izraelu, współpracuje z globalnymi korporacjami lotniczymi i telekomunikacyjnymi. SWISSto12 jest wspierany przez znanych szwajcarskich i europejskich inwestorów.

https://swissto12.com

 

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą. POLSA prowadzi również działania związane z informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.

https://polsa.gov.pl

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: SCOPE PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls Biuro prasowe
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.

Konsument

Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.