Komunikaty PR

Rozmowa, która zmieniła świat: Motorola świętuje 50-lecie pierwszego połączenia

2023-04-03  |  15:00
Biuro prasowe

3 kwietnia 2023 r. — Pionierski duch firmy Motorola wielokrotnie odgrywał decydującą rolę w rozwoju branży mobilnej. Marka ma na swoim koncie wiele pionierskich rozwiązań. Są wśród nich m.in.: pierwszy smartfon z klapką, czy moduł umożliwiający przystosowane dostępnego już na rynku urządzenia do sieci 5G.

Motorola może się poszczycić imponującym dziedzictwem w zakresie innowacyjności oraz oferowania nowych sposobów na wykorzystanie przełomowych technologii. Jeden z takich historycznych momentów wydarzył się dokładnie 50 lat temu – 3 kwietnia 1973 roku. Tamtego pamiętnego dnia, Martin Cooper, ówczesny wiceprezes i dyrektor ds. R&D Motorola, nawiązał pierwsze komercyjne połączenie komórkowe z telefonu Motorola DynaTAC 8000X.

Przeprowadzona z adresu przy nowojorskiej Szóstej Alei rozmowa stała się punktem zwrotnym w historii ludzkości – użytkownicy nie musieli już czekać na połączenie siedząc przed aparatem telefonicznym ani wyczekiwać na wiadomość na pagerze. Dzięki komórce mogli zadzwonić w dowolnej chwili, z praktycznie dowolnego miejsca.

- Kiedy nawiązywałem pierwsze publiczne połączenie komórkowe 3 kwietnia 1973 roku, wiedziałem, że to dopiero początek, a Motorola i cała branża mobilna wywołali właśnie rewolucję w komunikacji — powiedział Martin Cooper. - Od tamtego czasu pojawiło się mnóstwo przełomowych innowacji, wiele z nich opracowała zresztą Motorola. Pierwsze półwiecze to dopiero rozgrzewka. Przed nami kolejne fascynujące odkrycia, które mają szansę zmienić ludzkość.

50 lat później Motorola może z dumą powiedzieć, że wciąż pozostaje liderem, jeśli chodzi fundamentalne technologie, patenty oraz innowacje, które kształtują otaczający nas świat. Od chwili udostępnienia ważącego prawie 2 kg i mającego ponad 30 cm długości modelu DynaTAC 8000X marka przebyła naprawdę długą drogę. W pierwszej dekadzie XXI wieku, gdy na rynku dominowały komórki o dość przewidywalnym wzornictwie, Motorola wprowadziła kolejny wyjątkowy telefon – RAZR V3. Dzięki swojej niezwykle smukłej konstrukcji z klapką, do dziś pozostaje on urządzeniem kultowym.

3 kwietnia 2019 roku model moto z3 wraz z dołączanym do niego akcesorium 5G moto mod™ został pierwszym dostępnym w sprzedaży smartfonem łączącym się z siecią 5G. Od tego czasu Motorola nie szczędzi starań, aby sieci 5G była dostępna w coraz szerszej gamie, coraz bardziej przystępnych cenowo urządzeń – czego znakomitym przykładem są smartfony z rodziny moto g.

Motorola jest także pionierem w dziedzinie alternatywnych formatów dla popularnych na rynku urządzeń. W 2019 roku wprowadziła model motorola razr – pierwszy smartfon z klapką, który połączył komfort niewielkiego formatu z pełnowymiarowym ekranem dotykowym. Marka stworzyła również innowacyjne urządzenie ubieralne ze wsparciem dla 5G, które zawieszone na szyi umożliwia wyświetlanie treści za pomocą inteligentnych okularów. Najnowszą innowacją w portfolio Motorola jest koncepcyjny smartfon z rozwijanym ekranem, zaprezentowany na targach MWC 2023 w Barcelonie.

Z okazji obchodzonego 50-lecia Motorola przygotowała wraz z argentyńskim ilustratorem Costhanzo przegląd swoich 50 najbardziej kultowych urządzeń.

- Jestem związany z firmą od ponad 20 lat i miałem okazję być świadkiem wielu z tych słynnych innowacji - powiedział Sergio Buniac, prezes firmy Motorola. - Innowacyjność jest częścią naszego DNA. Niezliczone rewolucje na rynku mobilnym są naszą zasługą i jesteśmy gotowi, aby odgrywać decydującą rolę w kształtowaniu przyszłości tej branży.  

Zasadniczą rolę w innowacyjności marki odgrywa Motorola 312 Labs. Ten powołany w 2021 roku dział badań i rozwoju tworzą jedni z najlepszych na świecie ekspertów ds. badań, projektowania oraz konstruowania wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju produktów. Motorola 312 Labs to kluczowy dla marki czynnik innowacyjności, który pozwala jej kształtować wygląd, działanie oraz to, w którym kierunku zmierzają urządzenia mobilne.

Dodatkowe materiały:

  • Film wideo z Martinem Cooperem nt. pierwszego komercyjnego połączenia komórkowego (YouTube): https://youtu.be/sNbeyKUf2Sg
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Telefony Polska premiera realme GT 7 Pro już 26 listopada Biuro prasowe
2024-11-20 | 11:00

Polska premiera realme GT 7 Pro już 26 listopada

Podczas wydarzenia marka zaprezentuje realme GT 7 Pro, pierwszy na europejskim rynku smartfon z procesorem Snapdragon 8 Elite. Ten flagowy model wyznacza nowe standardy wydajności i fotografii
Telefony realme partnerem polskiej transmisji zmagań CS:GO na kanałach “izaka”
2024-11-08 | 16:00

realme partnerem polskiej transmisji zmagań CS:GO na kanałach “izaka”

Marka została partnerem transmisji, które będzie można oglądać na kanałach Piotra ‘izaka’ Skowyrskiego w serwisach Twitch, Youtube oraz Kick. Podczas streamów
Telefony Funkcja Circle to Search już dostępna na wybranych smartfonach Motorola
2024-11-07 | 10:00

Funkcja Circle to Search już dostępna na wybranych smartfonach Motorola

7 listopada 2024 r.: Wyobraź sobie, że możesz wyszukiwać dowolne informacje bez konieczności przełączania aplikacji i wystarczy do tego prosty gest na ekranie. Tak właśnie działa funkcja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.