Roboty mobile w służbie Przemysłu 4.0
Aspiracją Przemysłu 4.0 jest promowanie automatyzacji w celu przekształcenia tradycyjnego środowiska produkcyjnego w taki sposób, by stało się bardziej elastyczne. Dlatego dziś system intralogistyczny to coś więcej niż flota robotów AGV. Składa się na niego cały ekosystem produkcyjny, wymagający odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki tkwi w automatyzacji intralogistyki. Co jeszcze umożliwia robotom mobilnym AGV/AMR stać się najlepszą alternatywą dla tradycyjnego transportu wewnątrzzakładowego?
W ostatnich dziesięcioleciach technologia obsługi transportu szybko się rozwinęła. Jednym z głównych osiągnięć w tym obszarze jest ewolucja zautomatyzowanych pojazdów sterowanych (AGV) w autonomiczne roboty mobilne (AMR). Od czasu, kiedy wprowadzono pierwsze roboty AGV, system ich nawigowania ewoluował na różnych etapach - od mechanicznego, optycznego, indukcyjnego, odometrycznego i laserowego do dzisiejszego, opartego na systemach wizyjnych. Eksperci z Etisoft Smart Solutions proponują rozwiązanie, które pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał robotów w magazynie.
Czego potrzebują autonomiczne roboty mobilne?
W każdej przestrzeni magazynowej potrzebne są obsługa i infrastruktura, która pomaga pracownikom w przeładowywaniu, sortowaniu i układaniu składowanych produktów. Podobne wymagania muszą zostać spełnione w przypadku floty robotów AGV/AMR. Dla wydajnego funkcjonowania zakładu roboty potrzebują własnej wewnętrznej infrastruktury pomocniczej. Każdy z robotów przypisany jest więc do stacji ładowania akumulatorów, do której sam podjeżdża, gdy poziom energii spadnie do określonego poziomu. Szybkie podładowanie jest także możliwe w okresach przestoju. Wewnętrzne systemy monitorowania pozwalają robotom dokonywać operacji ładowania w najbardziej optymalnych momentach. I co ważne - bez potrzeby ludzkiej ingerencji. Należy im jednak zapewnić odpowiednią przestrzeń, ponieważ roboty, transportując towary, poruszają się po wyznaczonych ścieżkach.
Efektywny transport wewnątrzzakładowy – jak to osiągnąć?
- Współcześnie nowoczesne przedsiębiorstwa, myśląc o optymalizacji działań na halach produkcyjnych i obsłudze dużej ilości stanowisk, mierzą się z wyzwaniem efektywnego transportu wewnątrzzakładowego oraz składowania palet. – zauważa Olaf Dudek, Manager R&D i Manager Działu Robotyki Mobilnej w Etisoft Smart Solutions. Z tego powodu tradycyjny transport jest coraz częściej zastępowany poprzez wykorzystanie mobilnych robotów AGV/AMR. Dostępne dziś rozwiązania informatyczne – takie jak IntraFleet, czy inżynieryjne – jak automatyczne magazyny palet, sprawiają, że staje się to coraz prostsze.
Wyzwanie logistyczne: pusta paleta
Towary w magazynie i na hali produkcyjnej – z reguły palety, trzeba na czymś przewozić. Wyzwanie logistyczne stanowi magazynowanie oraz ponowne wykorzystanie pustych palet. To zwykle czasochłonne i problematyczne zagadnienie, dlatego stworzenie płynnego przepływu palet wewnątrz zakładu jest tak istotne. Rozwiązanie tego problemu - Automatyczny Magazyn Palet (AMP) - opracowali eksperci z Etisoft Smart Solutions. Na czym polega? - System porządkuje obieg pustych palet: dostarcza, odbiera puste palety między AMP a stanowiskami produkcyjnymi lub na magazynie. – wyjaśnia Olaf Dudek. – Ponieważ główną zaletą automatycznych magazynów jest ich bezobsługowy charakter, celem rozwiązania AMP było ograniczenie potrzeby ingerencji ludzkiej do niezbędnego minimum. – dodaje.
Jak Automatyczny Magazyn Palet usprawnia pracę na magazynie?
Dzięki AMP zarządzanie pustą paletą odbywa się w sposób automatyczny i przewidywalny. Pojazdy wykonują zaplanowane zadania związane z przemieszczaniem, odbiorem czy układaniem pustych palet. Docelowo twórcy rozwiązania przewidują 3 wersje systemu, w zależności od pojemności: AMP 10, AMP 15, AMP 20. Załadunek i rozładunek stosu palet odbywa się w sposób automatyczny lub – opcjonalnie – ręczny. Z kolei dystrybucja pustej palety może się odbywać również w sposób automatyczny bądź manualny. System AMP jest dostosowany do standardu palet EUR1 lub EUR3 lub z możliwością modyfikacji indywidualnej. - Rozwiązanie, dodatkowo zintegrowane z naszym systemem Intrafleet, pozwala na jeszcze wygodniejsze „zarządzanie pustą paletą” – konkluduje ekspert.
Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
Zalety poleasingowych laptopów biznesowych dla małych firm
Xtreme Fitness Gyms stawia na innowacje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.