Komunikaty PR

Rewolucja w monitorowaniu danych środowiskowych

2021-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Nowoczesne systemy monitorujące atmosferę to już coś zdecydowanie więcej niż tylko stacja pogodowa. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują nie tylko w meteorologii, ale również rolnictwie, sektorze green energy, ale i … sporcie. Polski startup – Atmesys - stworzył moduł pomiarowy, który jest istnym technologicznym multitaskiem.

Na początku była pomiarowa stacja pogodowa, jednak dla twórców startupu Atmesys to było zdecydowanie za mało. Innowacyjne podejście i wiedza były podstawą pionierskiego i polskiego rozwiązania, w pełni autonomicznego, modułowego i uniwersalnego urządzenia do akwizycji danych środowiskowych stosującym w swoich rozwiązaniach bezprzewodową komunikację w standardzie 5G. — Nasza stacja pomiarowa to bardzo zaawansowana technologicznie konstrukcja wieloprocesorowa, która zrealizuje dowolną potrzebę pomiarową klientów – wyjaśnia Piotr Grzymski, twórca i CEO Atmesys. — Motywacją projektu było dostarczenie rozwiązania bardzo elastycznego i modułowego, wykorzystującego najnowsze i najbardziej zaawansowane osiągnięcia techniczne dostępne na rynku. Efektem tych prac jest miniaturyzacja, pełna autonomia, elastyczność i efektywność kosztowa systemu – dodaje. Potencjał innowacyjności startupu został doceniony prze NCBiR, a firma otrzymała dofinansowanie w ramach programu Bridge Alpha - zainwestował w nią wrocławski fundusz inwestycyjny GT Technologies.

Nowy wymiar agregacji danych

Jak to działa? Rozwiązanie Atmesys to system do zbierania i analizy danych oparty o technologię IoT (Internetu Rzeczy). Platforma bazuje na autonomicznym, modułowym i uniwersalnym urządzeniu (rejestratorze) do akwizycji danych środowiskowych, które komunikują się bezprzewodowo z serwerem zbierającym i analizującym dane. Automatyczne algorytmy przetwarzają surowe dane, a wynik analizy dostępny jest dla użytkowników w formie przystępnych graficznie wykresów, poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel kontrolny dostępny online. — Nasze moduły rejestrujące to niewielkie urządzenia, które w prosty sposób plug&play pozwalają na instalację różnego typu sensorów do pomiaru parametrów gleby, atmosfery, a także szeregu najważniejszych parametrów fizyko-klimatycznych — mówi Grzymski. Sensory podłączone do modułów pomiarowych umożliwiają stworzenie rozproszonej sieci wielu punktów pomiarowych przesyłających dane drogą radiową do stacji pomiarowych, przekazujących bezpośrednio dane do internetowej chmury bez konieczności budowania kłopotliwych połączeń kablowych pomiędzy poszczególnymi sensorami.

Wielozadaniowość w prostym wydaniu

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych wymagających specjalistycznej wiedzy i niestandardowego podejścia w każdym przypadku. — Technologia Atmesys wyróżnia się elastycznością i prostotą implementacji, dzięki czemu nawet zaawansowane wymaganie pomiarowe, można zrealizować na zasadzie plug&play. Stacje Atmesys są też jednym z pierwszych rozwiązań na rynku wykorzystujące komunikację bezprzewodową LTE-M oraz NB-IoT (część standardu 5G), osiągając znaczną przewagę rynkową – wyjaśnia Piotr Grzymski. Zestawienie wymienionych funkcjonalności uzupełnia funkcja bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania układowego (ang. OTA update) niespotykanego w urządzeniach konkurencji. Daje to niespotykane dotąd możliwości zdalnego wsparcia klienta oraz prostej rozbudowy i zmiany charakteru pracy systemu pomiarowego przy minimalnych nakładach czasu i pracy. — Na rynku wyróżnia nas również dedykowana aplikacja mobilna na platformy iOS/ Android a także inteligentne zegarki watchOS — dodaje Grzymski.

Od rolnictwa po sport

Stacje Atmesys świetnie spisują się zarówno w zastosowaniach rolnictwa holistycznego jak również w sektorze odnawialnych źródeł energii, gdzie potrzeby pomiarowe są zupełnie odmienne. — System doskonale nadaje się do: monitorowania warunków pogodowych, glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych, szacowania zasobów energii ze źródeł odnawialnych, analizy parametrów fizyko-klimatycznych na potrzeby instalacji przemysłowych, integracji w rozwiązaniach smart-city czy pomiarów jakości powietrza – wylicza Grzymski.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł Biuro prasowe
2024-04-23 | 12:00

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Smartfony ZTE Blade to seria przystępnych cenowo telefonów zbalansowanych pod kątem stosunku ceny do jakości. Charakteryzują się one estetycznym i niebanalnym designem oraz odpowiednio
Technologie SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI
2024-04-19 | 13:00

SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI

SAS, lider technologii z obszaru danych i sztucznej inteligencji, wprowadza na rynek nowe produkty i usługi, które usprawnią zarządzanie AI i umożliwią budowanie wiarygodnych i
Technologie Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens
2024-04-19 | 11:00

Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens

Universal Robots (UR), wiodąca na świecie firma produkująca roboty współpracujące (coboty), zintegrowała interfejs SRCI (ang. Standard Robot Command Interface,  standardowy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Infrastruktura

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych. Niezbędna jest budowa agroportów i rozwój połączeń kolejowych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.