Rewolucja w monitorowaniu danych środowiskowych
Nowoczesne systemy monitorujące atmosferę to już coś zdecydowanie więcej niż tylko stacja pogodowa. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują nie tylko w meteorologii, ale również rolnictwie, sektorze green energy, ale i … sporcie. Polski startup – Atmesys - stworzył moduł pomiarowy, który jest istnym technologicznym multitaskiem.
Na początku była pomiarowa stacja pogodowa, jednak dla twórców startupu Atmesys to było zdecydowanie za mało. Innowacyjne podejście i wiedza były podstawą pionierskiego i polskiego rozwiązania, w pełni autonomicznego, modułowego i uniwersalnego urządzenia do akwizycji danych środowiskowych stosującym w swoich rozwiązaniach bezprzewodową komunikację w standardzie 5G. — Nasza stacja pomiarowa to bardzo zaawansowana technologicznie konstrukcja wieloprocesorowa, która zrealizuje dowolną potrzebę pomiarową klientów – wyjaśnia Piotr Grzymski, twórca i CEO Atmesys. — Motywacją projektu było dostarczenie rozwiązania bardzo elastycznego i modułowego, wykorzystującego najnowsze i najbardziej zaawansowane osiągnięcia techniczne dostępne na rynku. Efektem tych prac jest miniaturyzacja, pełna autonomia, elastyczność i efektywność kosztowa systemu – dodaje. Potencjał innowacyjności startupu został doceniony prze NCBiR, a firma otrzymała dofinansowanie w ramach programu Bridge Alpha - zainwestował w nią wrocławski fundusz inwestycyjny GT Technologies.
Nowy wymiar agregacji danych
Jak to działa? Rozwiązanie Atmesys to system do zbierania i analizy danych oparty o technologię IoT (Internetu Rzeczy). Platforma bazuje na autonomicznym, modułowym i uniwersalnym urządzeniu (rejestratorze) do akwizycji danych środowiskowych, które komunikują się bezprzewodowo z serwerem zbierającym i analizującym dane. Automatyczne algorytmy przetwarzają surowe dane, a wynik analizy dostępny jest dla użytkowników w formie przystępnych graficznie wykresów, poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel kontrolny dostępny online. — Nasze moduły rejestrujące to niewielkie urządzenia, które w prosty sposób plug&play pozwalają na instalację różnego typu sensorów do pomiaru parametrów gleby, atmosfery, a także szeregu najważniejszych parametrów fizyko-klimatycznych — mówi Grzymski. Sensory podłączone do modułów pomiarowych umożliwiają stworzenie rozproszonej sieci wielu punktów pomiarowych przesyłających dane drogą radiową do stacji pomiarowych, przekazujących bezpośrednio dane do internetowej chmury bez konieczności budowania kłopotliwych połączeń kablowych pomiędzy poszczególnymi sensorami.
Wielozadaniowość w prostym wydaniu
Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych wymagających specjalistycznej wiedzy i niestandardowego podejścia w każdym przypadku. — Technologia Atmesys wyróżnia się elastycznością i prostotą implementacji, dzięki czemu nawet zaawansowane wymaganie pomiarowe, można zrealizować na zasadzie plug&play. Stacje Atmesys są też jednym z pierwszych rozwiązań na rynku wykorzystujące komunikację bezprzewodową LTE-M oraz NB-IoT (część standardu 5G), osiągając znaczną przewagę rynkową – wyjaśnia Piotr Grzymski. Zestawienie wymienionych funkcjonalności uzupełnia funkcja bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania układowego (ang. OTA update) niespotykanego w urządzeniach konkurencji. Daje to niespotykane dotąd możliwości zdalnego wsparcia klienta oraz prostej rozbudowy i zmiany charakteru pracy systemu pomiarowego przy minimalnych nakładach czasu i pracy. — Na rynku wyróżnia nas również dedykowana aplikacja mobilna na platformy iOS/ Android a także inteligentne zegarki watchOS — dodaje Grzymski.
Od rolnictwa po sport
Stacje Atmesys świetnie spisują się zarówno w zastosowaniach rolnictwa holistycznego jak również w sektorze odnawialnych źródeł energii, gdzie potrzeby pomiarowe są zupełnie odmienne. — System doskonale nadaje się do: monitorowania warunków pogodowych, glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych, szacowania zasobów energii ze źródeł odnawialnych, analizy parametrów fizyko-klimatycznych na potrzeby instalacji przemysłowych, integracji w rozwiązaniach smart-city czy pomiarów jakości powietrza – wylicza Grzymski.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.