Komunikaty PR

Rewolucja w monitorowaniu danych środowiskowych

2021-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Nowoczesne systemy monitorujące atmosferę to już coś zdecydowanie więcej niż tylko stacja pogodowa. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują nie tylko w meteorologii, ale również rolnictwie, sektorze green energy, ale i … sporcie. Polski startup – Atmesys - stworzył moduł pomiarowy, który jest istnym technologicznym multitaskiem.

Na początku była pomiarowa stacja pogodowa, jednak dla twórców startupu Atmesys to było zdecydowanie za mało. Innowacyjne podejście i wiedza były podstawą pionierskiego i polskiego rozwiązania, w pełni autonomicznego, modułowego i uniwersalnego urządzenia do akwizycji danych środowiskowych stosującym w swoich rozwiązaniach bezprzewodową komunikację w standardzie 5G. — Nasza stacja pomiarowa to bardzo zaawansowana technologicznie konstrukcja wieloprocesorowa, która zrealizuje dowolną potrzebę pomiarową klientów – wyjaśnia Piotr Grzymski, twórca i CEO Atmesys. — Motywacją projektu było dostarczenie rozwiązania bardzo elastycznego i modułowego, wykorzystującego najnowsze i najbardziej zaawansowane osiągnięcia techniczne dostępne na rynku. Efektem tych prac jest miniaturyzacja, pełna autonomia, elastyczność i efektywność kosztowa systemu – dodaje. Potencjał innowacyjności startupu został doceniony prze NCBiR, a firma otrzymała dofinansowanie w ramach programu Bridge Alpha - zainwestował w nią wrocławski fundusz inwestycyjny GT Technologies.

Nowy wymiar agregacji danych

Jak to działa? Rozwiązanie Atmesys to system do zbierania i analizy danych oparty o technologię IoT (Internetu Rzeczy). Platforma bazuje na autonomicznym, modułowym i uniwersalnym urządzeniu (rejestratorze) do akwizycji danych środowiskowych, które komunikują się bezprzewodowo z serwerem zbierającym i analizującym dane. Automatyczne algorytmy przetwarzają surowe dane, a wynik analizy dostępny jest dla użytkowników w formie przystępnych graficznie wykresów, poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel kontrolny dostępny online. — Nasze moduły rejestrujące to niewielkie urządzenia, które w prosty sposób plug&play pozwalają na instalację różnego typu sensorów do pomiaru parametrów gleby, atmosfery, a także szeregu najważniejszych parametrów fizyko-klimatycznych — mówi Grzymski. Sensory podłączone do modułów pomiarowych umożliwiają stworzenie rozproszonej sieci wielu punktów pomiarowych przesyłających dane drogą radiową do stacji pomiarowych, przekazujących bezpośrednio dane do internetowej chmury bez konieczności budowania kłopotliwych połączeń kablowych pomiędzy poszczególnymi sensorami.

Wielozadaniowość w prostym wydaniu

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych wymagających specjalistycznej wiedzy i niestandardowego podejścia w każdym przypadku. — Technologia Atmesys wyróżnia się elastycznością i prostotą implementacji, dzięki czemu nawet zaawansowane wymaganie pomiarowe, można zrealizować na zasadzie plug&play. Stacje Atmesys są też jednym z pierwszych rozwiązań na rynku wykorzystujące komunikację bezprzewodową LTE-M oraz NB-IoT (część standardu 5G), osiągając znaczną przewagę rynkową – wyjaśnia Piotr Grzymski. Zestawienie wymienionych funkcjonalności uzupełnia funkcja bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania układowego (ang. OTA update) niespotykanego w urządzeniach konkurencji. Daje to niespotykane dotąd możliwości zdalnego wsparcia klienta oraz prostej rozbudowy i zmiany charakteru pracy systemu pomiarowego przy minimalnych nakładach czasu i pracy. — Na rynku wyróżnia nas również dedykowana aplikacja mobilna na platformy iOS/ Android a także inteligentne zegarki watchOS — dodaje Grzymski.

Od rolnictwa po sport

Stacje Atmesys świetnie spisują się zarówno w zastosowaniach rolnictwa holistycznego jak również w sektorze odnawialnych źródeł energii, gdzie potrzeby pomiarowe są zupełnie odmienne. — System doskonale nadaje się do: monitorowania warunków pogodowych, glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych, szacowania zasobów energii ze źródeł odnawialnych, analizy parametrów fizyko-klimatycznych na potrzeby instalacji przemysłowych, integracji w rozwiązaniach smart-city czy pomiarów jakości powietrza – wylicza Grzymski.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Infrastruktura

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia

1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.