Komunikaty PR

Rewolucja w monitorowaniu danych środowiskowych

2021-03-31  |  12:00
Biuro prasowe

Nowoczesne systemy monitorujące atmosferę to już coś zdecydowanie więcej niż tylko stacja pogodowa. To zaawansowane technologicznie urządzenia, które swoje zastosowanie znajdują nie tylko w meteorologii, ale również rolnictwie, sektorze green energy, ale i … sporcie. Polski startup – Atmesys - stworzył moduł pomiarowy, który jest istnym technologicznym multitaskiem.

Na początku była pomiarowa stacja pogodowa, jednak dla twórców startupu Atmesys to było zdecydowanie za mało. Innowacyjne podejście i wiedza były podstawą pionierskiego i polskiego rozwiązania, w pełni autonomicznego, modułowego i uniwersalnego urządzenia do akwizycji danych środowiskowych stosującym w swoich rozwiązaniach bezprzewodową komunikację w standardzie 5G. — Nasza stacja pomiarowa to bardzo zaawansowana technologicznie konstrukcja wieloprocesorowa, która zrealizuje dowolną potrzebę pomiarową klientów – wyjaśnia Piotr Grzymski, twórca i CEO Atmesys. — Motywacją projektu było dostarczenie rozwiązania bardzo elastycznego i modułowego, wykorzystującego najnowsze i najbardziej zaawansowane osiągnięcia techniczne dostępne na rynku. Efektem tych prac jest miniaturyzacja, pełna autonomia, elastyczność i efektywność kosztowa systemu – dodaje. Potencjał innowacyjności startupu został doceniony prze NCBiR, a firma otrzymała dofinansowanie w ramach programu Bridge Alpha - zainwestował w nią wrocławski fundusz inwestycyjny GT Technologies.

Nowy wymiar agregacji danych

Jak to działa? Rozwiązanie Atmesys to system do zbierania i analizy danych oparty o technologię IoT (Internetu Rzeczy). Platforma bazuje na autonomicznym, modułowym i uniwersalnym urządzeniu (rejestratorze) do akwizycji danych środowiskowych, które komunikują się bezprzewodowo z serwerem zbierającym i analizującym dane. Automatyczne algorytmy przetwarzają surowe dane, a wynik analizy dostępny jest dla użytkowników w formie przystępnych graficznie wykresów, poprzez dedykowaną aplikację mobilną lub panel kontrolny dostępny online. — Nasze moduły rejestrujące to niewielkie urządzenia, które w prosty sposób plug&play pozwalają na instalację różnego typu sensorów do pomiaru parametrów gleby, atmosfery, a także szeregu najważniejszych parametrów fizyko-klimatycznych — mówi Grzymski. Sensory podłączone do modułów pomiarowych umożliwiają stworzenie rozproszonej sieci wielu punktów pomiarowych przesyłających dane drogą radiową do stacji pomiarowych, przekazujących bezpośrednio dane do internetowej chmury bez konieczności budowania kłopotliwych połączeń kablowych pomiędzy poszczególnymi sensorami.

Wielozadaniowość w prostym wydaniu

Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań dedykowanych wymagających specjalistycznej wiedzy i niestandardowego podejścia w każdym przypadku. — Technologia Atmesys wyróżnia się elastycznością i prostotą implementacji, dzięki czemu nawet zaawansowane wymaganie pomiarowe, można zrealizować na zasadzie plug&play. Stacje Atmesys są też jednym z pierwszych rozwiązań na rynku wykorzystujące komunikację bezprzewodową LTE-M oraz NB-IoT (część standardu 5G), osiągając znaczną przewagę rynkową – wyjaśnia Piotr Grzymski. Zestawienie wymienionych funkcjonalności uzupełnia funkcja bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania układowego (ang. OTA update) niespotykanego w urządzeniach konkurencji. Daje to niespotykane dotąd możliwości zdalnego wsparcia klienta oraz prostej rozbudowy i zmiany charakteru pracy systemu pomiarowego przy minimalnych nakładach czasu i pracy. — Na rynku wyróżnia nas również dedykowana aplikacja mobilna na platformy iOS/ Android a także inteligentne zegarki watchOS — dodaje Grzymski.

Od rolnictwa po sport

Stacje Atmesys świetnie spisują się zarówno w zastosowaniach rolnictwa holistycznego jak również w sektorze odnawialnych źródeł energii, gdzie potrzeby pomiarowe są zupełnie odmienne. — System doskonale nadaje się do: monitorowania warunków pogodowych, glebowych w uprawach rolniczych, sadowniczych oraz warzywniczych, szacowania zasobów energii ze źródeł odnawialnych, analizy parametrów fizyko-klimatycznych na potrzeby instalacji przemysłowych, integracji w rozwiązaniach smart-city czy pomiarów jakości powietrza – wylicza Grzymski.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali Biuro prasowe
2025-07-18 | 09:00

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

Nowoczesna myjnia przemysłowa NOYEN Compact 600 – wysoka wydajność i elastyczność w jednym urządzeniu Firma NOYEN wprowadza nowoczesne systemy myjące do cenionej
Technologie 5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls
2025-07-07 | 06:00

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.