Rewolucja AI na trawniku. Innowacyjna platforma i nowe roboty koszące od Husqvarna
Podczas niedawnego Living City, wydarzenia organizowanego przez Grupę Husqvarna cyklicznie od 2015 roku, marka ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej platformy autonomicznych kosiarek automatycznych wraz z trzema nowymi modelami – Automower 580L EPOS, Automower 580 EPOS i Automower 560 EPOS. Husqvarna zapowiedziała także premierę innowacyjnej, bezprzewodowej kosiarki autonomicznej. Nowości w portfolio autonomicznych rozwiązań doskonale wpisują się w wizję rozwoju przyszłości kształtowania krajobrazu z wykorzystaniem innowacji.
– Zachwyca mnie potencjał wykorzystania AI w utrzymaniu trawników miejskich – na co dzień mamy z nim do czynienia w naszym Katowickim Parku Leśnym, największym w Katowicach. Analizowanie stanu gleby, trawnika, nasadzeń, wykorzystując kamery zainstalowane w maszynach i gromadzenie tych danych pozwoliłoby osobom takim jak ja lepiej i efektywniej zarządzać terenami zielonymi. Kolejną innowacją opartą o sztuczną inteligencję jest sprawdzanie drzewostanu przy pomocy dronów. To rozwiązanie, które doskonale sprawdziłoby się w naszym przypadku, bo mamy do analizowania prawie 100 ha terenu ściśle porośniętego drzewami. Sprawiłoby, że nasza praca stałaby się dużo łatwiejsza – mówi Małgorzata Żydek-Piątek, z Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, relacjonując uczestnictwo w konferencji Living City organizowanej przez Husqvarnę.
Sztuczna inteligencja na trawniku
Nowa platforma będzie uwzględniać m.in. takie możliwości, jak kompatybilność z nową ładowarką do paneli słonecznych dla zdalnych lokalizacji. Co więcej, jest gotowa do wdrożenia rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, a jej pierwszym zastosowaniem ma być kamera zapewniająca widzenie w nocy i wyjątkowe możliwości unikania przeszkód. Aplikacja kamery będzie dostępna w 2026 roku i ma być kompatybilna z trzema nowymi modelami robotów koszących – Automower 580L EPOS, Automower 580 EPOS i Automower 560 EPOS.
– AI to narzędzie, które pomaga nam na każdym etapie naszej działalności od projektowania maszyn po finalizację zakupu. Oczywiście największy nacisk kładziemy na wykorzystanie sztucznej inteligencji w innowacjach, dlatego w nadchodzących latach chcemy wprowadzić kamerę wbudowaną w roboty koszące. Będzie ona nie tylko wychwytywać obraz, ale również go skanować i przetwarzać, aby podjąć decyzję o ominięciu obiektu – mówi Paweł Przywózki, Sales Manager Husqvarna Poland
Trzy nowe autonomiczne modele
– Trzy nowe modele, które wprowadzamy, zostały od początku zaprojektowane z naciskiem na wydajność, moc i efektywność. Oferują zaawansowane funkcje autonomiczne, koszenie bez użycia przewodów i różne wzory cięcia. Funkcje te pozwalają bez wysiłku dbać o trawnik, oszczędzając czas, obniżając koszty i poprawiając jakość murawy – dodaje Paweł Przywózki.
Trio nowych zrobotyzowanych kosiarek zostało zaprojektowane w Szwecji i wyprodukowane w Europie. Sprzedaż nowych robotów koszących rozpocznie się w marcu 2025 roku. Nowe modele od Husqvarna zostały zaprojektowane w uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
– Zrównoważony rozwój, to nie tylko rozwój biznesu, ale też dbanie o planetę, dlatego w naszym portfolio znajdują się produkty oparte na rozwiązaniach akumulatorowych. Dzięki temu mamy możliwość minimalizowania naszego wpływu na środowisko bez rezygnowania ze znanej naszym konsumentom wydajności sprzętu. To właśnie rozszerzanie gamy tych produktów jest dla nas priorytetem w nadchodzących latach – wskazuje Joanna Tężycka, Marketing Manager Husqvarna Poland.
Bezprzewodowy robot koszący przyszłości
Kolejnym elementem rewolucji technologicznej na trawniku ma być nowa wersja robota do pielęgnacji murawy – Automower 535 AWD EPOS. Jako następca Automower 535 AWD, nowy model został zaprojektowany z myślą o pracy na nierównym, pagórkowatym i pofałdowanym terenie. Jest wyposażony w napęd na wszystkie koła (AWD) zapewniający wydajną pracę nawet na najbardziej wymagających nawierzchniach. Możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu do 70% sprawia, że kosiarka idealnie sprawdza się na nierównych krawędziach pól golfowych, gdzie precyzja i trwałość mają kluczowe znaczenie.
– Niezależnie od tego, czy chodzi o zarządzanie nieutwardzonym terenem, czy o utrzymanie wymagających przestrzeni na terenie pola golfowego, robot został zbudowany tak, aby zapewnić idealne cięcie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach – podsumowuje Paweł Przywózki z Husqvarna Poland.
Jedną z najważniejszych modernizacji kosiarki jest jej bezprzewodowa praca z wykorzystaniem technologii EPOS (Exact Positioning Operating System), zapewniającej elastyczne opcje instalacji. Użytkownicy mogą teraz zaprogramować bezprzewodowe strefy koszenia, co ułatwia dostosowanie się do specyficznych potrzeb trudniejszych terenów, takich jak wspomniane pola golfowe.
Źródło informacji: Husqvarna

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.