Ranking Chartis RiskTech100: SAS liderem w obszarze zarządzania ryzykiem
SAS, światowy lider w dziedzinie AI i analityki, zajął drugie miejsce w prestiżowym rankingu Chartis RiskTech100 2024. Firma poprawiła wynik z zeszłego roku, wygrywając aż w siedmiu kategoriach, w tym w dwóch nowych obszarach: modelowanie behawioralne i AI w bankowości.
"Począwszy od przejęcia w zeszłym roku firmy Kamakura, a skończywszy na niedawno ogłoszonej miliardowej inwestycji w branżowe rozwiązania AI, SAS pozostaje niedoścignionym innowatorem w zakresie rozwiązań dla sektora usług finansowych" - powiedział Sidhartha Dash, główny analityk w Chartis Research. "Portfolio rozwiązań SAS w zakresie przeciwdziałania nadużyciom i przestępstwom finansowym uzupełnia szeroką paletę narzędzi do zarządzania ryzykiem, a integracja obydwu tych obszarów w ramach jednej platformy decyzyjnej opartej na sztucznej inteligencji jest ambitną wizją. Wprowadzenie jej w życie dzięki platformie analitycznej SAS Viya miało decydujący wpływ na pozycję SAS w tegorocznym rankingu RiskTech100".
Zintegrowane zarządzanie ryzykiem, zróżnicowana obsługa klienta
Niedawne upadki banków pokazują, jak szybko może zmienić się krajobraz zarządzania ryzykiem - i losy instytucji finansowych. W świecie, w którym trzeci co do wielkości bank w USA może upaść w ciągu 48 godzin, zdolność firm do monitorowania i spójnego reagowania na pojawiające się zagrożenia nigdy nie była bardziej potrzebna.
"Ankieta przeprowadzona na początku 2023 roku wśród 266 specjalistów ds. usług finansowych z 22 krajów wykazała, że 80 proc. z nich oczekuje znacznych usprawnień w zakresie systemów zarządzania ryzykiem" - powiedział Troy Haines, wiceprezes i szef działu badań nad ryzykiem i rozwiązań ilościowych w SAS. "Zintegrowany obraz zarządzania ryzykiem w sektorze finansowym jest koniecznością, a nie wszyscy dostawcy technologii i usług w tym obszarze są sobie równi”.
SAS oferuje najszerszy zakres możliwości symulacyjnych dostępnych na rynku. Tym samym pomaga firmom wzmocnić świadomość ryzyka, opierając się na różnorodnych scenariuszach.
„Modułowe i kompleksowe rozwiązania SAS obejmują krytyczne zarządzanie bilansem, ryzyko regulacyjne oraz modelowanie i podejmowanie decyzji" - powiedział Troy Haines. "Wdrażając je na platformie SAS Viya, nasi klienci mogą skalować swoją działalność i dojrzałość analityczną".
"W dzisiejszym bardzo konkurencyjnym środowisku, podejmowanie szybszych, bardziej holistycznych decyzji jest niezbędne do stworzenia zróżnicowanego doświadczenia klienta" - powiedział Stu Bradley, Senior Vice President of Risk, Fraud and Compliance Solutions w SAS. "To właśnie tutaj nasze zintegrowane, oparte na chmurze, rozwiązania w zakresie zarządzania ryzykiem, prewencji nadużyć i zapewnienia zgodności z regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy wyróżniają się na tle konkurencji".
Podejście SAS do zarządzania danymi i wdrażania sztucznej inteligencji zapewnia wielowymiarowe podejmowanie decyzji, które pomaga firmom zlikwidować silosy operacyjne, uprościć złożoną infrastrukturę IT i obniżyć koszty.
„W SAS słuchamy klientów, dostarczając im kompleksowe i skalowalne platformy wspierające zarządzanie ryzkiem w ramach całej organizacji. W związku z tym niezmiernie cieszy nas wyróżnienie w rankingu Chartis RiskTech100 2024, które potwierdza, że nasze kompleksowe, a nie wyspowe, rozwiązania, wykorzystujące najnowsze zdobycze analityczne AI, są niezwykle popularne wśród risk managerów” – powiedział Łukasz Libuda Customer Advisory Risk Manager. „Nagroda potwierdza również kompletność dostarczanych przez nas narzędzi, zarówno pod względem najlepszych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem, zgodnych z regulacjami, wbudowanych procesów biznesowych, jak i najnowszych technologii, które gwarantują szybkość działania poprzez skrócenie procesów decyzyjnych. Dzięki naszemu doświadczeniu, SAS to również gwarancja przejrzystości procesów w coraz szybszym i coraz bardziej skomplikowanym świecie”.
Najważniejszy ranking światowych dostawców usług i technologii do zarządzania ryzykiem
Ranking RiskTech100 jest najbardziej kompleksowym, niezależnym badaniem głównych światowych graczy w dziedzinie rozwiązań do zarzadzania ryzykiem i zapewnienia zgodności z regulacjami. Chartis klasyfikuje 100 najlepszych firm na podstawie dziewięciomiesięcznej oceny każdego dostawcy pod kątem sześciu kluczowych czynników: bazowej technologii, satysfakcji klienta, funkcjonalności, innowacji, obecności na rynku i strategii.
Chartis, oprócz RiskTech100, publikuje ponad 20 raportów rocznie, oferując świeże spojrzenie na ważne obszary ryzyka i rynek technologiczny. Analiza rozwiązań do zarządzania ryzykiem prowadzona jest od 2005 roku, a SAS już w premierowej edycji raportu znalazł się w pierwszej piątce zestawienia. W ostatnich latach firma z Cary powróciła na szczyt – z piątego miejsca w 2020 roku, na czwarte w 2021 i trzecie w ubiegłorocznym notowaniu. Tym razem, w klasyfikacji generalnej SAS zajął drugie miejsce, jednocześnie wygrywając w następujących kategoriach:
- Artificial Intelligence for Banking
- Balance Sheet Risk Management
- Behavioral Modeling
- Enterprise Stress Testing
- IFRS 9
- Model Risk Management
- Risk and Finance Integration
Aby zapoznać się z wyróżnieniami przyznanymi SAS przez Chartis i inne wiodące firmy analityczne, odwiedź stronę SAS.com/analystviews .

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.