Quadro Development stawia na osiedla w kameralnej zabudowie
Mieszkanie? Tak, ale kameralnie
Klienci na rynku nieruchomości częściej kupują mieszkanie zamiast domu. Decydują o tym: wygoda, dostęp do komunikacji miejskiej (przystanek 100 lub 200 m od osiedla), duży wybór na rynku.
– Najczęstszy wybór to mieszkania z dwoma lub trzema pokojami. Projekt i realizację naszych poznańskich inwestycji w pełni dopasowaliśmy do takich oczekiwań klientów - mówi Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development. Jak zaznacza, w tym półroczu zakończy się realizacja dwóch poznańskich inwestycji Quadro: Sielska 14 i Bosa 7. Niedługo rozpoczną się prace na budowie osiedla Piątkowska 103. - W przypadku tych trzech projektów przyświecał nam pomysł, żeby stworzyć osiedla kameralne w zabudowie wielorodzinnej do maksymalnie pięciu kondygnacji. Klienci to doceniają, ponieważ w tym aspekcie zdecydowanie wyróżniamy się rynku – podkreśla Marek Smogór. Przy ulicy Sielskiej 14 wszystkie 22 mieszkania zostały sprzedane, a przy ulicy Bosej 7 – dostępne są dwa z 27 lokali. Natomiast przy Piątkowskiej 103 blisko 70 procent lokali znalazło już swoich nabywców.
Piątkowska 103, czyli w otoczeniu przyrody
Inwestycja o nazwie „Piątkowska 103” jest najnowszą propozycją Quadro Development. W ramach projektu powstaną tylko 42 mieszkania (ogródki na parterze oraz loggie i balkony na poszczególnych piętrach). – Niewysoki budynek o pięciu kondygnacjach powstanie w zielonym otoczeniu. Na terenie działki pozostawione będą wieloletnie drzewa, które zapewnią cień w upalne, letnie dni. Ponadto ich zielona barwa wpłynie na samopoczucie mieszkańców, a przecież obok znajdują się ogródki działkowe. Zieleń jest tutaj wszędzie i wpisuje się w naszą koncepcję, ponieważ nada naszemu osiedlu przyjemny charakter – zaznacza Marek Smogór. Piątkowska 103 znajdzie się w spokojnej części poznańskich Winiar, gdzie mieszkańcy znajdą wszystkie potrzebne udogodnienia. Można stąd w kilkanaście minut bezproblemowo dotrzeć do centrum Poznania.
– W kontekście całego rynku deweloperskiego chociażby w Poznaniu, nasze osiedla nie są duże, ale nabywcy postrzegają to jako atut. To przekłada się na zadowalającą sprzedaż. Ponadto stawiamy na atrakcyjne lokalizacje w Poznaniu, czyli Grunwald i Winiary. Przyszli mieszkańcy mogą korzystać z komfortu miasta, ale znajdą też odrobinę spokoju – podsumowuje Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.