Przyszłość należy do deep tech
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
W 2023 roku w startupy Deep Tech w Europie zainwestowano ponad 16 miliardów dolarów[1]. Tym, co skłania inwestorów do podjęcia ryzyka, jest wizja tego, że projekty, nad którymi obecnie pracują naukowcy i eksperci w przyszłości mogą zmienić świat. I nie ma w tym przesady, ponieważ deep tech stoi za samochodami, telefonami komórkowymi, czy internetem. Dzisiaj wszyscy pokładają nadzieję w tym, że nowe wdrożenia będą służyły poprawie komfortu naszego życia. Pozwolą też uporać się z największymi problemami gospodarczymi i społecznymi współczesnej cywilizacji. Przybliża nas do tego EIT Deep Tech Talent Initiative, program Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, organu Unii Europejskiej. To unikalne przedsięwzięcie, w ramach którego Europa zyska milion specjalistów w obszarze deep tech.
Zaufanie do nauki szansą dla rozwoju deep tech
Doświadczenia ostatnich lat przyniosły wzrost zaufania do naukowców oraz efektów ich prac. Tendencję tę doskonale ilustrują wyniki badania 3M State of Science Index 2022. Wynika z nich, że aż 90% respondentów ufa nauce. Równocześnie 87% badanych zgadza się, że w przyszłości świat będzie zależny od wiedzy naukowej bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Odpowiedzią na tę sytuację jest rosnące znaczenie prac badawczo-rozwojowych, opierających się na współpracy nauki i biznesu, której efektem są między innymi przedsięwzięcia z obszaru deep tech. To one dają nadzieję na rozwiązanie problemów dotyczących ochrony środowiska naturalnego, czy wyrównania dostępu do jakościowej opieki zdrowotnej. Nikt nie ma wątpliwości, czy te rozwiązania powstaną, jedyne pytanie, które się rodzi, brzmi — kiedy i gdzie. A z danych zgromadzonych na dealroom.com wynika, że świat podzielił się na obszary zainteresowań. Europa inwestuje w obliczenia kwantowe, aplikacje zdrowotne oraz częściowo w technologie kosmiczne i klimatyczne. Sztuczna inteligencja, półprzewodniki i obronność to dziedziny szczególnie interesujące dla USA i Chin.
Deep tech w Polsce
Polska sukcesywnie zwiększa nakłady na prace badawczo-rozwojowe. W 2022 roku wyniosły one prawie 45 milionów złotych[2]. To otoczenie bardzo sprzyja rozwojowi przedsięwzięć z obszaru deep tech. Z listy prawie 260 środkowoeuropejskich startupów działających w tym obszarze, więcej niż 150 znajduje się w Polsce[3]. I chociaż na tym tle liczba ta wydaje się być spektakularna, to wydaje się, że Polacy nie wykorzystują w pełni swojego potencjału w obszarze głębokich technologii. Ostrożne rachunki mówią o tym, że tego typu przedsięwzięcia stanowią jedynie od 3 do 5% wszystkich start-upów, działających w Polsce[4]. Obecnie nasi eksperci, wykorzystując głównie zaawansowaną sztuczną inteligencję, pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w sektorach takich jak med-tech, bio-tech, space-tech oraz energetyka. A nad czym pracują polscy naukowcy?
ImmunoTronics pracuje nad szybszą i bardziej precyzyjną diagnostyką sepsy, co przyczyni się do zmniejszenia obciążeń systemu służby zdrowia oraz obniży koszty leczenia. Endolink SA pracuje nad Infinity Flow, narzędziem stworzonym z myślą o podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i skuteczności procedur chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Zespół Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, Politechniki Wrocławskiej, kierowany przez dra Macieja Kowalczyka z pracuje nad ultraszerokopasmowym laserem, który ze względu na swoją uniwersalność może stać się w przyszłości kluczowy dla rozwoju zastosowań nowoczesnej fotoniki i znaleźć zastosowanie w badaniach biomedycznych czy zaawansowanych technologiach półprzewodnikowych. Brain.ly jest startupem, który opracował aplikację do nauki języków obcych z wykorzystaniem neurotechnologii. Aplikacja wykorzystuje EEG do monitorowania aktywności mózgu i dostosowywania nauki do indywidualnych potrzeb użytkownika. MindMaze oferuje rozwiązania VR/AR do rehabilitacji neurologicznej.
Co hamuje innowacje?
W Polsce stale rośnie liczba podmiotów zajmujących się działalnością badawczo rozwojową. W 2022 było ich 7 500. Rośnie również liczba osób bezpośrednio lub pośrednio w nią zaangażowanych. Mimo tego pod względem innowacyjności nadal gonimy Europę. W opublikowanym przez KE Europejskim Rankingu Innowacyjności 2024 Polska znalazła się w grupie sześciu ostatnich na liście państw, których poziom innowacyjności wynosi mniej niż 70% średniej unijnej[5]. Czynnikiem, który ma największy wpływ na tę sytuację, jest brak finansowania, problem z komercjalizacją badań, ale też braki kadrowe. Początkiem kariery w obszarze działalności badawczo-rozwojowej może być udział w EIT Deep Tech Talent Initiative. Dotychczas z możliwości tej skorzystało 12 tysięcy Polaków, którzy uczestniczyli w szkoleniach przygotowanych przez podmioty z całej Europy.
Polska potrzebuje talentów. Potrzebujemy ludzi, którzy podejmą pracę związaną z sektorem deep tech. Tylko to zapewni nam konkurencyjność. EIT Deep Tech Talent Initiative otwiera taką możliwość. Szczególnie istotny jest fakt, że szkolenia, które są realizowane w ramach inicjatywy, opracowywane są przez podmioty specjalizujące się lub powiązane z deep tech. A to daje gwarancję edukacji odpowiadającej na potrzeby rynku. Co więcej, nie są to szkolenia dla osób już zaangażowanych w tego typu działalność, a to oznacza, że może z nich skorzystać każdy, kto chce związać swoją przyszłość z działalnością, która w przyszłości będzie tworzyła obraz świata – mówi Marcin Czyża, prezes Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.
EIT Deep Tech Skills Days 2024
W dniach 12-13 listopada 2024 r. w Warszawie, odbędzie się EIT Deep Tech Skills Days 2024. To spotkanie liderów i innowatorów w obszarze głębokich technologii oraz rozwoju talentów, którzy będą rozmawiali o perspektywach rozwoju tego fascynującego rynku. Tematem dyskusji uczestników planowanych sesji będą kwestie związane z kształtowaniem przyszłych talentów, ujęte z różnych perspektyw. Paneliści, wśród których znajdą się m.in.: Katarzyna Chojnacka (Politechnika Wrocławska), Michał Dżoga (Intel), Pamela Krzypkowska (Ministerstwo Cyfryzacji) i Marta Materska-Samek (Uniwersytet Jagielloński), będą zastanawiali się nad rolą sztucznej inteligencji oraz technologii kwantowych w procesie kształtowania talentów, znaczeniem kobiet w branży deep tech oraz możliwościami współpracy i finansowania rozwoju umiejętności w tym obszarze. Rejestracja na wydarzenie trwa do 4 listopada i jest dostępna pod tym LINKIEM.
O Europejskim Instytucie Innowacji i Technologii (EIT)
EIT wzmacnia zdolność Europy do wprowadzania innowacji. Dzieje się to na drodze dostarczania rozwiązań dla pilnych globalnych wyzwań oraz wspierania i rozwijania talentów związanych z przedsiębiorczością, co przekłada się na zrównoważony wzrost oraz tworzenie miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. EIT jest organem UE i integralną częścią programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa”. Instytut dynamicznie wspiera ogólnoeuropejskie partnerstwa oraz społeczności wiedzy i innowacji EIT pomiędzy wiodącymi firmami, laboratoriami badawczymi i uniwersytetami. Wraz z partnerami społeczność EIT oferuje szeroki zakres działań w zakresie innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie: kursy edukacyjne w zakresie przedsiębiorczości, usługi w zakresie tworzenia i przyspieszania działalności gospodarczej oraz projekty badawcze oparte na innowacjach. EIT to największy w Europie ekosystem innowacji, skupiający ponad 2400 partnerów z czołowych europejskich organizacji biznesowych, badawczych i edukacyjnych w ponad 70 centrach innowacji w całej Europie. Instytut wsparł ponad 9 900 start-upów i scale-upów, stworzył ponad 2 400 nowych produktów i usług, które pozyskały ponad 10 mld EUR kapitału zewnętrznego. Ponad 4 600 studentów ukończyło oznaczone przez EIT programy magisterskie i doktoranckie, a ponad 100 000 wzięło udział w szkoleniach EIT Community w zakresie przedsiębiorczości.
O EIT Deep Tech Talent Initiative
EIT Deep Tech Talent Initiative to pionierski program, w ramach którego do 2025 roku przeszkolonych zostanie milion osób w europejskich obszarach deep tech. W ramach inicjatywy, EIT wraz ze społecznością wiedzy i innowacji wdrażają ogólnoeuropejskie programy szkoleniowe oraz programy rozwoju umiejętności skierowane do wszystkich osób uczących się w Europie - od uczniów po studentów szkół wyższych, profesjonalistów i przedsiębiorców. Programy szkoleniowe są dostępne na platformie EIT Deep Tech Talent Initiative w 15 dziedzinach deep tech.
[1] https://dealroom.co/guides/deep-tech-europe
[2] Główny Urząd Statystyczny / Obszary tematyczne / Nauka i technika. Społeczeństwo informacyjne / Nauka i technika / Działalność badawcza i rozwojowa w Polsce w 2022 roku
[3] https://aperventures.com/central-europe-deeptech-startup-map-first-edition/
[4] TRENDY TECHNOLOGICZNE. Rynek start-upów w Polsce, Warszawa 2024
[5] https://projects.research-and-innovation.ec.europa.eu/en/statistics/performance-indicators/european-innovation-scoreboard/eis-2024#/eis
Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!
Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
Zrównoważone oświetlenie przyszłością polskich samorządów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.