Przyszli mistrzowie paraolimpijscy poszukiwani!
Przyszli mistrzowie paraolimpijscy poszukiwani!
Zakończył się kolejny camp sportowy dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028”. Łącznie już ponad 40 uczestników skorzystało z obozów organizowanych w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie i spróbowało swoich sił w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Sponsorem projektu jest PKN ORLEN. Wśród uczestników organizatorzy szukają przyszłych mistrzów paraolimpijskich.
Sportowe campy to innowacyjny projekt mający na celu sportową aktywizację osób z niepełnosprawnościami. W Krakowie chętni mogli spróbować swoich sił m.in. w bocci, parawioślarstwie, tenisie stołowym, parakolarstwie, paraszermierce czy koszykówce na wózkach.
– Organizowane cyklicznie campy sportowe są filarem projektu “Sięgnijmy po medale - Los Angeles 2028”. Chcemy w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby osób z niepełnosprawnościami na terenie całego kraju, które już są aktywne sportowo lub potrzebują motywacji do podjęcia aktywności. To te osoby w przyszłości mogą wejść w świat profesjonalnego sportu i zasilić szeregi reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, organizatora projektu.
Podobnie jak w poprzednich edycjach większość zawodników złapała sportowego bakcyla i będzie kontynuowała treningi sportowe w wybranej dyscyplinie.
Dwóch uczestników campu to beneficjenci Fundacji Poland Business Run, której flagowym projektem jest największa charytatywna sztafeta biznesowa. W tym roku w inicjatywie weźmie udział aż 35 000 biegaczy, żeby pomóc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz po mastektomii. Sam bieg Poland Business Run odbędzie się 3 września. Nadal można zostać jego beneficjentem.
– Zapraszamy osoby po amputacjach i z innymi niepełnosprawnościami ruchowymi do składania wniosków do Fundacji Poland Business Run. Tylko w ubiegłym roku dofinansowaliśmy: 28 protez, 29 wózków aktywnych i sportowych, 5 sprzętów ortopedycznych. Aż 38 beneficjentów z niepełnosprawnościami ruchowymi skorzystało z turnusów rehabilitacyjnych, a 44 kobiety z rehabilitacji po mastektomii. Wielu z naszych podopiecznych uprawia sport wyczynowy – komentuje Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.
Kto może spróbować swoich sił w sporcie adaptowanym? Każdy, kto zgłosi się do udziału w obozie sportowym lub przyjdzie na trening w ramach 1 z 15 dyscyplin sportowych uprawianych w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Halii Cracovii przy al. Focha 40 w Krakowie.
Więcej na stronie www.halacracovii.pl
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Przegląd 5 najpopularniejszych narzędzi cyfrowych w firmach przemysłowych
WORKsHOW2025: Przyszłość pracy na międzynarodowej konferencji już 15 stycznia 2025!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.