Przyszli mistrzowie paraolimpijscy poszukiwani!
Przyszli mistrzowie paraolimpijscy poszukiwani!
Zakończył się kolejny camp sportowy dla osób z niepełnosprawnościami w ramach projektu „Sięgnijmy po medale – Los Angeles 2028”. Łącznie już ponad 40 uczestników skorzystało z obozów organizowanych w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie i spróbowało swoich sił w różnorodnych dyscyplinach sportowych. Sponsorem projektu jest PKN ORLEN. Wśród uczestników organizatorzy szukają przyszłych mistrzów paraolimpijskich.
Sportowe campy to innowacyjny projekt mający na celu sportową aktywizację osób z niepełnosprawnościami. W Krakowie chętni mogli spróbować swoich sił m.in. w bocci, parawioślarstwie, tenisie stołowym, parakolarstwie, paraszermierce czy koszykówce na wózkach.
– Organizowane cyklicznie campy sportowe są filarem projektu “Sięgnijmy po medale - Los Angeles 2028”. Chcemy w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby osób z niepełnosprawnościami na terenie całego kraju, które już są aktywne sportowo lub potrzebują motywacji do podjęcia aktywności. To te osoby w przyszłości mogą wejść w świat profesjonalnego sportu i zasilić szeregi reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich – podkreśla Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, organizatora projektu.
Podobnie jak w poprzednich edycjach większość zawodników złapała sportowego bakcyla i będzie kontynuowała treningi sportowe w wybranej dyscyplinie.
Dwóch uczestników campu to beneficjenci Fundacji Poland Business Run, której flagowym projektem jest największa charytatywna sztafeta biznesowa. W tym roku w inicjatywie weźmie udział aż 35 000 biegaczy, żeby pomóc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz po mastektomii. Sam bieg Poland Business Run odbędzie się 3 września. Nadal można zostać jego beneficjentem.
– Zapraszamy osoby po amputacjach i z innymi niepełnosprawnościami ruchowymi do składania wniosków do Fundacji Poland Business Run. Tylko w ubiegłym roku dofinansowaliśmy: 28 protez, 29 wózków aktywnych i sportowych, 5 sprzętów ortopedycznych. Aż 38 beneficjentów z niepełnosprawnościami ruchowymi skorzystało z turnusów rehabilitacyjnych, a 44 kobiety z rehabilitacji po mastektomii. Wielu z naszych podopiecznych uprawia sport wyczynowy – komentuje Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run.
Kto może spróbować swoich sił w sporcie adaptowanym? Każdy, kto zgłosi się do udziału w obozie sportowym lub przyjdzie na trening w ramach 1 z 15 dyscyplin sportowych uprawianych w Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Halii Cracovii przy al. Focha 40 w Krakowie.
Więcej na stronie www.halacracovii.pl
Dialog i Technologia: przyszłość muzeów
Rewolucja AI na trawniku. Innowacyjna platforma i nowe roboty koszące od Husqvarna
Wyjątkowa szansa dla startupów z branży budowlanej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.