Komunikaty PR

Przekształcanie przestrzeni za pomocą światła dziennego

2023-02-21  |  14:40
Biuro prasowe

Koszty energii w budynkach i zdrowie ludzi to obecnie dwa bardzo istotne tematy. Jak utrzymać ciepło przy niebotycznie wysokich cenach energii? Jak zapobiegać pleśni i związanym z nią problemom zdrowotnym w niedogrzanych pomieszczeniach? I jak zapobiegać przenoszeniu się wirusów? Częścią rozwiązania jest wpuszczenie do budynku światła dziennego i świeżego powietrza.  

Obecnie ludzie spędzają nawet 90% czasu w pomieszczeniach, a dodatkowo większość czasu w ciągu dnia przebywamy poza domem- w szkołach, biurach, przemysłowych miejscach pracy, obiektach sportowych czy sklepach. To sprawia, że zdrowy klimat wewnętrzny w budynkach komercyjnych, publicznych i przemysłowych jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Przy rozważaniu renowacji lub planowaniu nowego budynku, świetliki dachowe mogą stanowić prawdziwą różnicę, przekształcając budynki w inspirujące, zdrowe i produktywne przestrzenie poprzez wprowadzenie światła dziennego i świeżego powietrza. 

Wiele badań wskazuje, że światło dzienne może pozytywnie wpływać na środowisko pracy, a nawet poprawiać wydajność. Wydajność i produktywność pracowników w biurach, budynkach przemysłowych i handlowych może wzrosnąć nawet o 15% przy lepszych warunkach naturalnego oświetlenia. Ponadto, światło dzienne i świeże powietrze tworzą przyjemniejsze środowisko pracy, co skutkuje niższą absencją.

Inne badania przedstawiają dowody na to, że środowisko doświetlone światłem dziennym może prowadzić do bardziej efektywnej nauki. W rzeczywistości uczniowie w klasach o najlepszych warunkach oświetlenia dziennego osiągali do 18% wyższe wyniki w testach niż uczniowie z najmniejszym dostępem do światła dziennego. 

W przypadku jakości powietrza w pomieszczeniach, główne badania nad wydajnością umysłową osób przebywających w budynkach biurowych i szkołach wykazały, że zła jakość powietrza zmniejsza wydajność, podczas gdy dobra jakość powietrza ją poprawią.  

Światło dzienne jako klucz do przebudowy przestrzeni biurowej

Podczas gdy międzynarodowa firma inżynierska Sweco planowała swoją niedawną przeprowadzkę do nowego biura w odnowionym budynku fabrycznym, dostęp do światła dziennego był kluczowym parametrem projektu. Projekt obejmował wymianę świetlików dachowych w celu optymalizacji światła dziennego i zapewnienia świeżego powietrza. 

– Chcieliśmy, aby wszyscy nasi ludzie pracowali razem pod jednym dachem, w jednej otwartej przestrzeni. Zrozumienie, jak światło dzienne dociera do przestrzeni, pozwoliło nam stworzyć środowisko biurowe, w którym każdy pracownik odczuwa dostęp do naturalnego światła. Był to główny cel podczas remontu. Teraz światło dzienne jest codzienną przyjemnością dla każdego pracownika w biurze – powiedział Anders Lyhne, dyrektor kreatywny w Sweco.  

Wymiana świetlików dachowych w biurze Sweco zmniejszyła również zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie dzięki zapewnieniu optymalnej ilości światła dziennego. 

Poprawa koncentracji i nauki dzięki światłu dziennemu 

W szkole Grøndalsvængets w Danii światło dzienne i świeże powietrze również odegrały kluczową rolę w niedawnym projekcie rozbudowy i renowacji. Lepszy dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza dzięki świetlikom wentylacyjnym natychmiast przyniósł pozytywne zmiany dla uczniów i nauczycieli, jak twierdzi dyrektor szkoły Kristoffer Gregerson. 

– Chcemy stworzyć najlepsze środowisko do nauczania i uczenia się, więc kiedy chodzę po szkole, cieszę się z widoku zadowolonych ludzi. Dzięki obecności światła dziennego i sprzyjającego klimatu wewnętrznego mamy środowisko szkolne, w którym każdy może dać z siebie wszystko – powiedział. 

W szkole Grøndalsvængets światło dzienne przechodzące przez dach i fasadę oznaczało również mniejszą zależność od sztucznego oświetlenia. Jednocześnie wbudowana wentylacja naturalna zmniejszyła zapotrzebowanie na wentylację mechaniczną i pomogła obniżyć poziom dwutlenku węgla. W ten sposób światło dzienne i naturalna wentylacja zmniejszyły zużycie energii i przyczyniły się do realizacji celów szkoły w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Poznaj przekształcającą siłę światła dziennego: https://commercial.velux.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.