Ponad 1000 beneficjentów Poland Business Run!
Ponad 1000 beneficjentów Poland Business Run!
32 osoby po mastektomii oraz 105 z niepełnosprawnościami dołączyło w tym roku do beneficjentów biegu charytatywnego Poland Business Run. Łącznie od początku organizacji sztafety biznesowej wsparcie w postaci protez, wózków i środków na rehabilitację trafiło do ponad 1000 osób z całej Polski.
We wrześniu w Poland Business Run 2023 wystartowało 36,4 tys. osób w 5-osobowych firmowych zespołach. Część z nich ścigała się w Krakowie, a reszta wirtualnie z aplikacją. W obu formułach 55% opłaty startowej trafiało na pomoc beneficjentom.
Kompleksowa pomoc
Środki zostały przekazane m.in. na turnusy kompleksowej rehabilitacji po mastektomii i amputacji, podczas których pacjenci korzystali nie tylko ze wsparcia fizjoterapeutów, ale także psychologa, dietetyka i innych specjalistów. Największe dofinansowania można było otrzymać do wózków i protez kończyn, których ceny są bardzo wysokie.
– Co roku podajemy konkretne liczby, publikując nasz Raport Roczny, ale warto pamiętać, że za każdą z nich kryją się ludzkie historie i doświadczenia. Pierwszy kontakt z beneficjentami ma nasz Dział Wsparcia, do którego trafiają wnioski o dofinansowania. Jest ich co roku kilkaset, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim. W pierwszej kolejności kierujemy wsparcie do najbardziej potrzebujących, ale staramy się też wybierać osoby aktywne, pełne pasji i zdeterminowane, których sama niepełnosprawność nie ogranicza, ale brak protezy czy wózka już tak – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run.
Nowe możliwości
Wśród osób, które otrzymały dofinansowanie dzięki biegaczom w tym roku jest 7-letnia Varvara. Przez rdzeniowy zanik mięśni dziewczynka od drugiego roku życia porusza się na wózku. Teraz potrzebowała wymiany sprzętu na nowy.
– Varvarka pochodzi z Ukrainy, stąd takie nietypowe imię. Każdy, kto ją zna, może powiedzieć, że jest niesamowita, uśmiechnięta, przemiła, otwarta na komunikację i nowe znajomości. W tym roku poszła do pierwszej klasy i bez żadnych problemów zaprzyjaźniła się ze wszystkimi, znalazła sobie przyjaciół – tłumaczy mama dziewczynki. – Wózek to jej integralna część, coś, co daje jej wolność i niezależność, rzecz, bez której nie pamięta siebie. Za każdym razem, gdy zmieniamy wózek, otwieramy dla niej drzwi do nowych możliwości i planów na przyszłość, ponieważ Varvarka jest bardzo ciekawa świata, uwielbia sama odkrywać nowe. Wierzymy, że wszystko jeszcze przed nią – dodaje.
Marzenie o wózku
Wanda ma 56 lat i jest z Pomorza. W wieku 21 lat uległa wypadkowi komunikacyjnemu i doznała złamania kręgosłupa w odcinku piersiowym. Od tej pory porusza się za pomocą wózka.
– Przed wypadkiem byłam nauczycielem przedszkola. Była to nie tylko praca, ale i moja pasja, bo uwielbiałam pracować z dziećmi. Niestety po wypadku musiałam zmienić diametralnie swoje upodobania i życie, więc całą swoją siłę i zaangażowanie przerzuciłam na sport. Były to różne dyscypliny: szermierka, lekkoatletyka (maratony, łucznictwo, rzut oszczepem), tenis ziemny i podnoszenie ciężarów. Brałam udział w zawodach na terenie Polski oraz za granicą. Zanim zdałam prawo jazdy i zakupiłam samochód jeździłam na treningi i zawody środkami komunikacji publicznej lub autostopem (co wspominam z uśmiechem na twarzy) pomimo niedogodności w tamtym okresie w latach 90. – wspomina beneficjentka.
Po latach intensywnych treningów, Wanda zrezygnowała z uprawiania sportu i została informatyczką. Ukończyła studia na Politechnice Gdańskiej i dziś pracuje w urzędzie gminy. Jej marzeniem było posiadanie aktywnego, indywidualnie dopasowanego wózka, do którego można przymocować przystawkę hybrydową. Otrzymała go dzięki biegaczom!
Pomoc szyta na miarę
Wśród beneficjentów nie zabrakło też czynnych pasjonatów sportu – Michał z Krakowa i Helena z Poznania otrzymali dofinansowania do wózków sportowych do gry w koszykówkę. Nową protezę dostał 41-letni Piotr, reprezentant Polski w pchnięciu kulą na siedząco, a także 5-letni Radek, który mimo amputacji nogi uprawia karate. Wózek aktywny trafił do Roberta z okolic Kłodzka, którego pasją są starty w maratonach, wyścigach kolarskich oraz mistrzostwach na handbike’u.
Dofinansowania do rehabilitacji otrzymały w 2023 roku 32 kobiety po amputacji piersi. Wśród nich jest 34-letnia Ewelina ze Śląska, która dwa lata temu przeszła mastektomię i usunięcie węzłów chłonnych w lewej ręce. Do Fundacji wnioskowała o turnus rehabilitacyjny, który pozwoliłby jej odzyskać sprawność ręki i wrócić do pracy.
Więcej historii beneficjentów oraz informacje o dofinansowaniach na stronie: www.pbr.pl.
Raport Roczny Fundacji Poland Business Run można znaleźć tutaj:
Dialog i Technologia: przyszłość muzeów
Rewolucja AI na trawniku. Innowacyjna platforma i nowe roboty koszące od Husqvarna
Wyjątkowa szansa dla startupów z branży budowlanej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.