Pierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych
Firma AkzoNobel w zakładzie w Felling w Wielkiej Brytanii otworzyła niedawno ośrodek testowania łopat turbin wiatrowych. Jest on w stanie przeprowadzać symulacje z prędkością o połowę mniejszą od prędkości dźwięku.
Wielomilionowa inwestycja wesprze rozwój międzynarodowej® marki powłok ochronnych firmy, która zaopatruje farmy wiatrowe na całym świecie.
Naukowcy z nowego obiektu, który może naśladować wszystkie możliwe trudne warunki pogodowe, będą teraz w stanie potroić liczbę testów erozji deszczowej przeprowadzanych co tydzień. Przy pełnej prędkości tzw. test "śmigłowcowy" jest w stanie poruszać się z prędkością 176m/s.
"Dzisiejszy dzień wyznacza nowy, ekscytujący rozdział w naszej długiej historii dotyczącej zrównoważonych innowacji i rozwoju produktów" – mówi Ralph Slikkerveer, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale Marine and Protective Coatings firmy AkzoNobel.
"Wprowadzenie tego typu światowej klasy testów we własnym zakresie – gdzie możemy natychmiast generować dane, analizować wyniki i wydłużać okresy testowe – zmieni nasz wkład w innowacje w sektorze energetyki wiatrowej. Jako jeden z liderów rynku będziemy mogli w bardziej znaczący sposób uczestniczyć w dyskusjach na temat prognozowania żywotności systemów powłok ochronnych dla łopat turbin wiatrowych" - dodaje.
Aby wesprzeć testy ultraszybkie, nowy obiekt został wyposażony w zbiornik do recyklingu wody o pojemności 1000 litrów. Podczas testowania można regulować, zgodnie z wymaganiami, natężenie przepływu wody, jak i również temperaturę wody i powietrza.
"Powłoki ochronne, które będziemy testować, pomogą przygotować łopaty turbinowe naszych klientów, aby były odporne w przyszłości na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe", dodaje Slikkerveer. "Będziemy teraz w stanie przeprowadzać bardziej opłacalne i przyspieszone testy nowych produktów, oferując naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania w czasie, gdy globalne inwestycje w projekty wiatrowe stale rosną”.
"To kolejny dowód na to, że AkzoNobel wyznacza standardy branżowe dzięki innowacjom opartym na zrównoważonym rozwoju, stale poszerzając swoje przełomowe portfolio produktów i technologii".
Zakład Felling wytwarza międzynarodowe produkty od 1904 roku i ma ugruntowaną pozycję jako globalne centrum badań i rozwoju marki.
AkzoNobel jest obecnie jedyną globalną firmą produkującą farby i powłoki, która może dostarczyć kompletne rozwiązania dla turbin wiatrowych, od czubka łopaty po fundamenty – na całym świecie pokryto ponad 80 000 instalacji energetyki wiatrowej.
Bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązań firmy International w zakresie energetyki wiatrowej można znaleźć na tej dedykowanej stronie.
Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!
Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
Zrównoważone oświetlenie przyszłością polskich samorządów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.