Pierwszy na świecie ośrodek testowania łopat turbinowych
Firma AkzoNobel w zakładzie w Felling w Wielkiej Brytanii otworzyła niedawno ośrodek testowania łopat turbin wiatrowych. Jest on w stanie przeprowadzać symulacje z prędkością o połowę mniejszą od prędkości dźwięku.
Wielomilionowa inwestycja wesprze rozwój międzynarodowej® marki powłok ochronnych firmy, która zaopatruje farmy wiatrowe na całym świecie.
Naukowcy z nowego obiektu, który może naśladować wszystkie możliwe trudne warunki pogodowe, będą teraz w stanie potroić liczbę testów erozji deszczowej przeprowadzanych co tydzień. Przy pełnej prędkości tzw. test "śmigłowcowy" jest w stanie poruszać się z prędkością 176m/s.
"Dzisiejszy dzień wyznacza nowy, ekscytujący rozdział w naszej długiej historii dotyczącej zrównoważonych innowacji i rozwoju produktów" – mówi Ralph Slikkerveer, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziale Marine and Protective Coatings firmy AkzoNobel.
"Wprowadzenie tego typu światowej klasy testów we własnym zakresie – gdzie możemy natychmiast generować dane, analizować wyniki i wydłużać okresy testowe – zmieni nasz wkład w innowacje w sektorze energetyki wiatrowej. Jako jeden z liderów rynku będziemy mogli w bardziej znaczący sposób uczestniczyć w dyskusjach na temat prognozowania żywotności systemów powłok ochronnych dla łopat turbin wiatrowych" - dodaje.
Aby wesprzeć testy ultraszybkie, nowy obiekt został wyposażony w zbiornik do recyklingu wody o pojemności 1000 litrów. Podczas testowania można regulować, zgodnie z wymaganiami, natężenie przepływu wody, jak i również temperaturę wody i powietrza.
"Powłoki ochronne, które będziemy testować, pomogą przygotować łopaty turbinowe naszych klientów, aby były odporne w przyszłości na najbardziej ekstremalne warunki pogodowe", dodaje Slikkerveer. "Będziemy teraz w stanie przeprowadzać bardziej opłacalne i przyspieszone testy nowych produktów, oferując naszym klientom najlepsze możliwe rozwiązania w czasie, gdy globalne inwestycje w projekty wiatrowe stale rosną”.
"To kolejny dowód na to, że AkzoNobel wyznacza standardy branżowe dzięki innowacjom opartym na zrównoważonym rozwoju, stale poszerzając swoje przełomowe portfolio produktów i technologii".
Zakład Felling wytwarza międzynarodowe produkty od 1904 roku i ma ugruntowaną pozycję jako globalne centrum badań i rozwoju marki.
AkzoNobel jest obecnie jedyną globalną firmą produkującą farby i powłoki, która może dostarczyć kompletne rozwiązania dla turbin wiatrowych, od czubka łopaty po fundamenty – na całym świecie pokryto ponad 80 000 instalacji energetyki wiatrowej.
Bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązań firmy International w zakresie energetyki wiatrowej można znaleźć na tej dedykowanej stronie.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.