Pierwsza modułowa szkoła we Wrocławiu. Powstanie w ekspresowym tempie
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
[ZDJĘCIE] Szkoła Specto na Maślicach powstanie w technologii modułowej. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zbudowała w ten sposób we Wrocławiu już siedem przedszkoli. Na zdjęciu przedszkole Marco Polo przy ul. Zatorskiej (fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty)
Na początek: sto nowych miejsc w czterech klasach szkoły podstawowej, nowocześnie wyposażone sale lekcyjne i świetlica. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia nową szkołę przy ul. Lubelskiej uruchomi w ciągu czterech miesięcy. Pierwsi uczniowie zasiądą w ławkach już we wrześniu.
Nowa szkoła przy ul. Lubelskiej 95A pomoże uzupełnić sieć publicznych placówek i miejsc dla pierwszoklasistów na szybko rozwijającym się, wrocławskim osiedlu Maślice.
- Naszym celem jest zapewnianie dostępu do dobrej oferty edukacyjnej w miejscach, w których są takie potrzeby. Pilnie śledzimy sytuację pod tym kątem w całym kraju i kiedy dowiedzieliśmy się, że na Maślicach jest potrzebna nowa szkoła, złożyliśmy ofertę - mówi Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Z wrocławskim Urzędem Miasta współpracujemy od wielu lat, prowadzimy szkoły i przedszkola, wysoko oceniane przez wrocławian. Cieszymy się, że otwieramy tu kolejną placówkę.
- Zwiększanie liczby miejsc w placówkach oświatowych, szczególnie na rozwijających się osiedlach, należy do najważniejszych zadań miasta. A współpraca z inwestorem zewnętrznym jest jednym ze sposobów jego realizacji - mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. - Dzięki tej inwestycji zwiększymy ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące tam placówki.
Choć organem prowadzącym nie jest samorząd, a fundacja, szkoła będzie publiczna, bezpłatna i włączona do miejskiego systemu rekrutacji. Szkoła Podstawowa Specto, bo tak będzie się nazywać nowa, wrocławska podstawówka, już w pierwszym roku szkolnym przyjmie setkę uczniów do czterech klas. W kolejnych latach będzie „rosła” razem z dziećmi.
- W pierwszym etapie, od września tego roku, uruchomione będą cztery oddziały szkolne, świetlica, szatnie i węzeł żywieniowy. Do września 2024 szkoła powiększy się dwukrotnie, do ośmiu oddziałów – tłumaczy Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, która realizuje inwestycje Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. - Po kolejnych dwóch latach budynek będzie już dwupoziomowy, żeby przyjąć kolejnych uczniów. Prace podzielone są na cztery roczne etapy.
Każda sala lekcyjna wyposażona zostanie zgodnie ze standardem fundacyjnych placówek Operatora w komplety nowoczesnych pomocy naukowych, funkcjonalne meble szkolne oraz ergonomiczne, regulowane krzesła i ławki dla każdego ucznia.
Ekspresowe tempo inwestycji może zaskakiwać, jednak jest całkowicie realne. Budynek nowej szkoły powstanie w technologii modułowej. Błyskawicznej w montażu i z możliwością późniejszej rozbudowy. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w samym Wrocławiu od 2012 roku zbudowała i prowadzi już siedem przedszkoli modułowych. Specto przy Lubelskiej będzie pierwszą we Wrocławiu szkołą, powstałą w tej technologii. Koszt pierwszego etapu wyniesie 4 miliony złotych.
Wrocław, miasto dobrych rozwiązań
Co ważne dla samorządu, do budowy szkoły Wrocław nie będzie dokładał z miejskiego budżetu. Inwestycję sfinansuje fundacja z własnych środków. Po uruchomieniu szkoła finansowana będzie z subwencji oświatowej. Tak samo, jak już działające w mieście placówki fundacji.
Bo Szkoła Specto przy Lubelskiej będzie już trzecią szkołą podstawową, prowadzoną we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Obecnie fundacja prowadzi w mieście dwie podstawówki:
- Publiczną Szkołę Podstawową Leonardo przy ul. Roosevelta
- Publiczną Szkołę Podstawową Marco Polo przy ul. Zatorskiej
Razem z szesnastoma publicznymi przedszkolami, da to razem dziewiętnaście placówek edukacyjnych, jakie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu.
- To nie pierwsza placówka oświatowa, jaką we Wrocławiu, w ścisłej współpracy z miastem prowadzić będzie Ogólnopolski Operator Oświaty. Jest to Fundacja z doświadczeniem, znająca wrocławski rynek edukacyjny - mówi Marcin Miedziński.
- W inwestycjach oświatowych zaufanie i sprawna współpraca z samorządem to klucz do sukcesu. We Wrocławiu mamy jedno i drugie, a to procentuje – podkreśla Mateusz Krajewski. - Daje możliwość błyskawicznej reakcji na potrzeby rodziców. Nowa szkoła Specto przy ul. Lubelskiej jest tego najlepszym dowodem.
Rekrutacja do nowej szkoły podstawowej Specto rozpocznie się już 8 maja. Zapisy przyjmowane będą w formie elektronicznej. Informacje o postępie prac, pełnej ofercie edukacyjnej, kadrze pedagogicznej i rekrutacji znaleźć będzie można na uruchomionej już stronie internetowej placówki: www.specto-wroclaw.operator.edu.pl.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Zaprojektuj Zmiany Społeczne. Dołącz do „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 3”
Zrównoważone miasto przyszłości — rola mikromobilności w urbanistyce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.