Pergamin pozyskał 3 mln złotych
Pergamin, firma zajmująca się automatyzacją pracy z umowami i innymi dokumentami prawnymi, pozyskał 3 mln zł w rundzie seed od JR Holding i Nunatak Capital. Pergamin wykorzysta nowe środki na rozbudowę produktu o funkcje analizy danych z wykorzystaniem AI oraz pozyskiwanie klientów w sektorze Enterprise.
Pergamin to polski startup, który umożliwia cyfrowe zarządzanie umowami w oparciu o dane (data-driven contract management). Narzędzie pozwala na zautomatyzowane tworzenie, negocjowanie, elektroniczne podpisywanie i przechowywanie umów, a także wymianę danych i integrację z innymi narzędziami. Użytkownicy aplikacji mogą między innymi łatwo zweryfikować dane kontrahentów w zewnętrznych bazach (np. REGON), czy automatycznie przekazywać lub pobierać informacje z systemów CRM lub wspomagających procesy HR. Wbudowany podpis elektroniczny sprawia, że proces zawierania umowy odbywa się całkowicie cyfrowo i nie wymaga druku, ani wysyłki dokumentów pocztą.
Teraz Pergamin pozyskał 3 miliony złotych w rundzie seed, której przewodziła spółka inwestycyjna JR Holding ASI. W rundzie wziął też udział dotychczasowy inwestor, fundusz Nunatak Capital. Pozyskane środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na dalszy rozwój produktu, m.in. rozbudowę funkcji opartych o analizę danych i uczenie maszynowe, wzmocnienie zespołu (m.in. o specjalistów od produktu i deweloperów) oraz marketing i sprzedaż.
Włączenie do naszego portfela inwestycyjnego spółki Pergamin wpisuje się w realizację strategii rozwoju JR Holding ASI, która zakłada inwestycje w projekty z obszaru Digital Business. Z naszych analiz wynika, że zarówno branża nowoczesnych usług dla biznesu opartych na automatyzacji i AI, jak również innowacyjny produkt stworzony przez Pergamin, dają solidne podstawy do dalszego rozwoju spółki i osiągnięcia wysokiego wzrostu skali biznesu – mówi Artur Jedynak, Prezes Zarządu spółki KBJ odpowiedzialnej za rozwój obszaru Digital Business JR Holding.
Rozwiązanie dostarczane przez Pergamin, dzięki kompleksowości i wykorzystaniu sztucznej inteligencji pozwala radykalnie uprościć i przyspieszyć proces tworzenia, podpisywania i zarządzania umowami, a także zmniejszyć ryzyko błędów i nadużyć. Widząc niezwykle dynamiczny rozwój Pergaminu – zwłaszcza w nowej rzeczywistości, która wymaga zdalnego tworzenia i zawierania umów - postanowiliśmy zwiększyć nasze zaangażowanie. Nunatak Capital jako operacyjny fundusz VC, oprócz zaangażowania finansowego, będzie dalej wspierał Pergamin w rozwoju narzędzi data science - mówi Piotr Ciżkowicz, Partner Zarządzający funduszu Nunatak Capital i profesor SGH.
Firmy tracą pieniądze przez nieefektywne procedury i brak automatyzacji rutynowych, powtarzalnych procesów. W związku z COVID-19, tryb pracy zdalnej stał się “nową normalnością”, a firmy musiały przyspieszyć proces cyfryzacji. Pergamin odpowiada na te potrzeby skracając proces przygotowania umowy i ułatwiając negocjacje. W efekcie pozwalamy zwiększyć kontrolę nad procesem i poprawić jakość przygotowywanych dokumentów ograniczając liczbę błędów. Cały czas stawiamy na nasze podstawowe wartości: łatwość obsługi i bezpieczeństwo. Wierzymy, że w niedługim czasie narzędzia takie jak Pergamin, czyli tworzone w podejściu data-driven, staną się podstawą funkcjonowania każdej firmy - mówi Jakub Barwaniec, CEO i jeden z założycieli Pergaminu.
Z usług Pergaminu korzysta już 10 tys. użytkowników i ponad 150 firm – zarówno dużych korporacji, jak i spółek z sektora MŚP. Klienci startupu to m.in. Echo Investment, Atrium European Real Estate, Profitowi, Kross, Grupa ANG, Going. (Grupa Empik). Pergamin uczestniczy też w programie akceleracyjnym Accelpoint, realizując projekt dla Santander Bank Polska

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.