Panasonic poszerza gamę projektorów laserowych z 1-chipowym procesorem DLP™
Firma Panasonic poszerza swoją ofertę projektorów laserowych z 1-chipowym procesorem DLP™ o serię PT-RZ790 przeznaczoną dla muzeów i obiektów wystawowych oraz serię PT-FRZ60 do zastosowania w salach wykładowych i lekcyjnych. Jasny i wyraźny obraz w dobrze oświetlonej sali oraz cicha praca urządzeń mają kluczowe znaczenie dla stworzenia idealnego środowiska edukacyjnego. Osoby projektujące wystawy potrzebują natomiast naturalnego lub specjalnie dobranego oświetlenia w celu uwydatnienia eksponatów. Wymagają też cichych projektorów, by zwiedzający mogli podziwiać wystawy w spokojnej atmosferze. Projektory laserowe Panasonic z serii PT-RZ790 i PT-FRZ60 z 1-chipowym procesorem DLP™ zostały opracowane specjalnie z myślą o takich środowiskach. Praktycznie bezgłośnie wyświetlają doskonale widoczne obrazy, nawet przy intensywnym oświetleniu. Będą dostępne w sprzedaży od jesieni 2020 roku.
Jasne i bogate w kolory obrazy w dobrze oświetlonych pomieszczeniach
Projektory z obu serii mają kompaktowe konstrukcje oraz wykorzystują laser SOLID SHINE z procesorem DLP™, który generuje wysokiej jakości obraz w rozdzielczości WUXGA. Koło kolorów Quartet Colour Harmoniser poszerza zakres barw poprzez regulację synchronizacji koła i parametrów filtra kolorów w celu uzyskania bardziej precyzyjnego balansu bieli oraz żywszych barw.
Lekkie, ciche, kompaktowe i łatwe w instalacji projektory
Wydajny system chłodzenia redukuje natężenie dźwięku projektorów PT-RZ790 do 36 dB w trybie standardowym oraz projektorów PT-FRZ60 do 27 dB[1] w trybie cichym, dzięki czemu nie rozpraszają niczyjej uwagi. Obudowy tych urządzeń ważą odpowiednio 23,2 kg (PT-RZ790 wraz z obiektywami standardowymi) oraz 16,3 kg[2] (PT-FRZ60), co znacznie ułatwia ich przenoszenie. Projektory z serii PT-FRZ60 mają dwukrotny zoom optyczny, więc można je zainstalować praktycznie w dowolnym miejscu pod sufitem.
Wszystkie modele obsługują sygnał wejściowy 4K[3] za pośrednictwem złącza HDMI® lub DIGITAL LINK. (w serii PT-FRZ60 dostępne są dwa gniazda wejściowe). Seria PT-FRZ60 dodatkowo obsługuje protokół komend sterujących CEC przez HDMI oraz ma zasilane gniazdo USB do adapterów umożliwiających strumieniowanie treści na żywo lub komputerów typu „PC on stick”. Bogate opcje w zakresie łączności sprawiają, że wymiana projektora jest bardzo prosta. Dodatkowo umożliwiają transmisję treści multimedialnych wysokiej jakości oraz wyświetlanie ich na różnych urządzeniach. Seria PT-RZ790 obsługuje nową aplikację Panasonic Smart Projector Control dla systemów iOS i Android™[4], która pozwala sterować projektorami pojedynczo lub grupowo. Aplikacja nie jest jednak tylko alternatywnym rozwiązaniem do sterowania pilotem, pozwala bowiem na intuicyjną obsługę menu ekranowego i ma funkcję automatycznego ustawiania ostrości projektora za pomocą aparatu wbudowanego w urządzeniu przenośnym[5].
Legendarnie niezawodne lasery SOLID SHINE
Urządzenia z serii PT-RZ790 i PT-FRZ60 są wyposażone w opracowany przez firmę Panasonic system chłodzenia bez filtra, hermetycznie zamknięte moduły DMD oraz lasery typu SHiELD. Dzięki temu projektory mogą pracować przez 20 000 godzin[6] bez potrzeby konserwacji. Charakteryzują się liniowym spadkiem jasności oraz zachowują dużą intensywność kolorów. Oprogramowanie Multi Monitoring & Control Software obejmuje opcjonalne funkcje Early Warning[7], które zapobiegają nieoczekiwanym przestojom, ostrzegając operatora jeszcze przed wystąpieniem problemu. Modele z serii PT-RZ790 obsługują też zapasowy sygnał wejściowy[8], na który mogą się przełączyć, jeśli wystąpią problemy z sygnałem podstawowym. Jest to dodatkowa warstwa zabezpieczeń, przydatna podczas wystaw publicznych, gdzie projekcje nie mogą być przerywane.
Urządzenia z serii PT-RZ790 i PT-FRZ60 będą dostępne w sprzedaży od jesieni 2020 roku.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.