Paged Meble: Tradycja i innowacje napędzane zieloną energią
Paged Meble, firma o ponad 140-letniej tradycji w produkcji mebli, ogłasza rewolucyjny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Od stycznia 2024 fabryka Paged Meble w Jasienicy zasilana jest wyłącznie energią elektryczną wprowadzoną do sieci dystrybucyjnej lub sieci przesyłowej i wytworzoną w źródłach słonecznych w instalacji odnawialnego źródła energii. Dostawcą „zielonej energii” dla Paged Meble jest Boryszew S.A. który przekazał firmie gwarancje pochodzenia.
Innowacje w tradycji
Jasienicka fabryka, będąca sercem Paged Meble, stanowi nie tylko centrumprodukcji mebli o wyjątkowej jakości i designie, lecz teraz także symbol realizacji celów zrównoważonego rozwoju w obszarze ochrony środowiska. Korzystanie wyłącznie z energii pochodzącej z farm fotowoltaicznych jest krokiem w kierunku minimalizowania wpływu produkcji na środowisko i znaczącego zmniejszenia śladu węglowego. To także dowód na zintegrowane podejście do zrównoważonego rozwoju, w którym historia firmy łączy się z innowacjami nie tylko w technologii produkcji, ale standardach ekologicznych.
Michał Mróz, Wiceprezes Zarządu Paged Meble, komentuje: "Decyzja o przejściu na wyłączne korzystanie z odnawialnej energii to dla nas nie tylko kwestia odpowiedzialności społecznej, ale także strategiczny element naszej długofalowej wizji. Dążymy do minimalizowania wpływu naszej produkcji na środowisko, gdyż dbamy o nasze otoczenie oraz klientów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na odpowiedzialność wybieranych przez nich firm".
Podejście Paged Meble do korzystania z "zielonej energii" przynosi liczne korzyści ekologiczne. Redukcja emisji gazów cieplarnianych, wsparcie dla źródeł energii odnawialnej oraz tworzenie miejsc pracy w sektorze zrównoważonej energetyki to elementy, które wpisują się w szerszy kontekst rozwoju społeczności lokalnych.
Zrównoważony rozwój w strategii Grupy Paged
Inicjatywa korzystania z odnawialnej energii w Jasienicy jest integralną częścią kierunków zrównoważonego rozwoju Grupy Paged. Firma konsekwentnie dąży do minimalizowania śladu węglowego, łącząc wysoką jakość produkcji z dbałością o ochronę środowiska i społeczność lokalną. Część Grupy produkująca sklejkę została w ubiegłym roku bardzo dobrze oceniona w rankingu ESG firmy EcoVadis, plasując się w 17% firm na świecie w swojej branży pod względem jakości spełniania wymagań ESG. Paged Morąg został również częścią klastra energetycznego stworzonego przez gminę Morą i Paged Energy. Dziś również Paged Meble wyznacza nowe standardy, pokazując, że tradycja i innowacje mogą iść ramię w ramię, tworząc zrównoważoną przyszłość.
Zmiana źródła zasilania jasienickiej fabryki na energię odnawialną stanowi kamień milowy w historii Paged Meble. To nie tylko decyzja biznesowa, ale również zobowiązanie do pełnego zaangażowania w ochronę środowiska i promowanie zrównoważonego rozwoju w przemyśle meblarskim. To wizja opierająca się na trzech filarach - tradycji, Innowacjach i odpowiedzialności.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.