Paged inicjatorem nowej technologii zarządzania odpadami
Paged, największy producent sklejki w Polsce i jeden z wiodących w Europie, zainicjował prace nad innowacyjną metodą przetwarzania i ponownego wykorzystania odpadów. Nowa technologia została skutecznie wdrożona w produkcji sklejki filmowanej we współpracy z polską firmą Lerg.
Prace nad nową technologią były możliwe dzięki powołaniu Projektu R-Produkty, prowadzonego przez międzywydziałowy zespół specjalistów z Paged. Celami Projektu były: ograniczenie utylizacji odpadów o 20% oraz wymyślenie nowych aplikacji i produktów z recyklingu. Dużą role odegrał zespół badawczy Paged LabTech, który tak przygotował założenia do technologii, aby wypełniacz z odpadów poprodukcyjnych, dodatkowo wzmacniał jakość sklejenia wodoodpornych sklejek filmowanych. Asortyment Paged obejmuje 11 rodzajów sklejek filmowanych, takich jak Mesh, Heksa czy Trans, które to specjalistyczne materiały spełniają wyśrubowane wymagania dotyczące elastyczności, wytrzymałości, odporności na wilgoć czy zapobiegania poślizgom.
- Stale poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam rozwijanie odpowiedzialnej gospodarki cyrkularnej w naszych zakładach - tłumaczy Ewelina Depczyńska, Prezes Zarządu Paged LabTech, Centrum Badawczo-Rozwojowego Grupy Paged. - Podczas produkcji sklejki filmowanej generujemy rocznie kilkadziesiąt ton odpadów w postaci pociętych folii. Dzisiaj z dumą możemy ogłosić, że odpady, które dotąd były utylizowane, powracają do naszej produkcji jako dodatek do żywic fenolowych. Wprowadzenie nowego podejścia wymagało inwestycji w segregację odpadów oraz współpracy z partnerem, który opracował technologię ich przetwarzania. Dodatkowy wysiłek się opłacił. Teraz nie tylko lepiej troszczymy się o środowisko, ale także obniżamy koszty zarządzania odpadami - podsumowuje Depczyńska.
- Firma Paged zaprosiła Lerg do współpracy w zagospodarowaniu powstających odpadów w sposób alternatywny do ich utylizacji. Specjaliści z Lerg, z myślą o aspekcie środowiskowym, opracowali metodę pozwalającą na przekształcenie odpadów chemicznych powstających w Paged w surowiec możliwy do wykorzystania w procesie produkcji mieszanek klejowych. Realizacja tego rozwiązania wymagała znacznego nakładu pracy, obejmującego przegląd literatury, próby laboratoryjne, techniczne oraz wybór odpowiednich urządzeń i projektowanie instalacji przemysłowej. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, redukując obciążenie środowiska naturalnego i unikając zbędnej utylizacji odpadów. Ten projekt przyczynił się do zmniejszenia zużycia podstawowych surowców przez wykorzystanie odpadowej folii w odpowiedniej formie do produkcji mieszanek klejowych - komentuje współpracę Grzegorz Czochara, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego w Lerg SA.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.