Oświatowa fundacja zbudowała w Poznaniu publiczną szkołę
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
na zdjęciu: Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO w Poznaniu, Fabianowo 29
fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
- - - - - - - - - -
Nowoczesny, piętrowy budynek z 16 salami lekcyjnymi, doskonałe warunki do nauki, wymarzona, profesjonalna sala gimnastyczna, a przede wszystkim 350 nowych miejsc dla uczniów i przedszkolaków. Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otwiera nową siedzibę Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO na poznańskim Fabianowie.
Budynek na poznańskim Fabianowie 29 zaczął piąć się w górę w maju ubiegłego roku. Już w lipcu otrzymał zgodę na użytkowanie i mogło ruszyć meblowanie i wyposażanie sal. Od 4 września do nowych przestrzeni „wprowadzą się” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Wesoła Pszczółka.
Nowy budynek to łącznie 16 klas lekcyjnych i sal przedszkolnych na piętrze i parterze. To 350 dodatkowych, tak bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków w szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw oraz duży parking.
- To była pierwsza szkoła podstawowa, jaką nasza fundacja podjęła się prowadzić. Jestem z nią osobiście, emocjonalnie związany. Ta decyzja znacząco wpłynęła na rozwój całej organizacji - mówi prof. Andrzej Grzybowski, założyciel, fundator i pierwszy prezes fundacji Familijny Poznań, która dziś działa w całym kraju pod nazwą Ogólnopolski Operator Oświaty. - Nasze zobowiązanie jest tym większe, że otrzymaliśmy ogromne wsparcie od lokalnej społeczności: od Rady Osiedla, od Rady Rodziców. Uzyskanie zgody władz Poznania na przejęcie szkoły było naszym wspólnym sukcesem.
- Serca nam rosną na sam widok nowej przestrzeni. Budynek jest piękny, mamy nowoczesną salę gimnastyczną o wielkości hali sportowej, ogród kwiatowy, za chwilę będzie też warzywnik i szklarnia - cieszy się Dorota Kiersk-Królikowska, dyrektor SP SPECTO. - To dla nas wszystkich, dla dzieci i dla mojej wspaniałej kadry wielkie wydarzenie. Otwarcie zupełnie nowych możliwości.
Rozbudowa szkoły SPECTO kosztowała blisko 18 milionów złotych. Jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, zrealizowanym dotąd przez fundację oświatową w Polsce. To pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła powstała na koszt podmiotu niesamorządowego.
Drugie życie, zamiast likwidacji
Szkole podstawowej nr 52 na poznańskim Fabianowie w 2008 roku groziła likwidacja. Uczniów było za mało, budżet wystarczał na pokrycie 70% potrzeb, budynek wymagał remontu.
Rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Fabianowa, szukając sposobu na uratowanie szkoły, zwrócili się o pomoc do fundacji Familijny Poznań (dziś: Ogólnopolski Operator Oświaty). Fundacja przygotowała plan naprawczy dla placówki i zaoferowała miastu przejęcie obowiązków organu prowadzącego. Zadeklarowała poprowadzenie szkoły, uatrakcyjnienie oferty zajęć, uruchomienie przedszkola i dała gwarancję zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli i pracowników.
Porozumienie z poznańskim ratuszem udało się podpisać w ciągu kilku miesięcy. Szkoła dostała drugie życie i szybko zaczęła zdobywać popularność. Fundacja dostrzegła i wykorzystała jej duży potencjał, czyli powstające w okolicy osiedla. Liczba uczniów podwoiła się w ciągu roku. Szybko okazało się, że tak niedawne jeszcze pomysły likwidacji trzeba było zamienić na plany rozbudowy.
- To dla nas wszystkich spełnienie marzeń i zwieńczenie wieloletniego wysiłku, żeby wywiązać się z obietnicy złożonej mieszkańcom Fabianowa - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji edukacyjnej Ogólnopolski Operator Oświaty. - Kilkanaście lat temu, niedługo po tym, kiedy przejęliśmy prowadzenie szkoły na Fabianowie, obiecaliśmy jej nową, piękną siedzibę. Dziś możemy powiedzieć z dumą: dotrzymaliśmy słowa!
Inwestycja największa ze wszystkich
Żeby można było ją przeprowadzić, fundacja musiała jednak stać się właścicielem budynku i gruntu. Rozmowy i negocjacje trwały do końca 2018 roku, a potem zaplanowaną inwestycję wstrzymała pandemia. Prace ruszyły więc na dobre w maju 2022 roku. Od tego momentu sprawy potoczyły się już błyskawicznie.
Nowoczesny budynek powstał w zaledwie 14 miesięcy. Kredytu na budowę nowej siedziby SPECTO fundacji udzielił Santander Bank Polska. To był kolejny, realizowany wspólnie projekt.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu przedszkoli w całym kraju. Szkoła na poznańskim Fabianowie była jednak największym i najbardziej ambitnym ze wszystkich przedsięwzięć. I jednocześnie jednym z największych projektem inwestycyjnym, realizowanym przez fundację oświatową w Polsce. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła zbudowana została na koszt podmiotu niesamorządowego.
- W strategię działania Santander Bank Polska mamy wpisaną realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jednym z nich jest zapewnienie wszystkim dostępu do edukacji wysokiej jakości. Tak właśnie postrzegamy naszą pomoc przy finansowaniu budowy szkoły w Poznaniu. Jestem przekonany, że wsparcie tej realizacji przyniesie korzyść społeczności lokalnej już od pierwszych dni nowego roku szkolnego. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tak ważnego projektu edukacyjnego w regionie - podkreśla Tomasz Cudziło, dyrektor Centrum Klienta Korporacyjnego Santander Bank Polska.
- Cieszymy się bardzo, że Santander Bank Polska zaufał nam i udzielił 14 milionów złotych kredytu - mówi prof. Andrzej Grzybowski. - Mamy też świadomość, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność na najbliższe 10-15 lat. Że jest to kwota, którą fundacja musi spłacić i dopiero wtedy będziemy mogli uznać projekt za zakończony w wymiarze finansowym. Jednak bez tych inwestycji szkoła nie mogłaby się rozwijać i dlatego postanowiliśmy podjąć to wyzwanie.
Publiczna, czyli bezpłatna
Szkoła SPECTO i przedszkole Wesoła Pszczółka, choć prowadzone są przez fundację, są placówkami publicznymi. To oznacza, że są dostępne w miejskiej sieci rekrutacji, uzupełniają sieć gminnych placówek oświatowych, a nauka w nich jest bezpłatna.
- Najważniejsze jednak, że nasz pomysł na szkołę, indywidualnie podejście do każdego ucznia, budowanie relacji z dziećmi i rodzicami sprawdza się wspaniale – podkreśla dyrektor Dorota Kiersk-Królikowska. - Zainteresowanie naszą szkołą jest z każdym rokiem coraz większe. Coraz więcej rodziców puka do drzwi i pyta o możliwość zapisania albo przeniesienia dziecka. Teraz będziemy mogli przyjąć więcej chętnych, dla których wcześniej brakowało miejsc i zaproponować im doskonałe warunki.
Dla całej szkolnej społeczności i mieszkańców dzielnicy Fabianowo-Kotowo otwarcie większej, wygodnej i nowoczesnej siedziby to ważne wydarzenie, ponieważ daje mieszkańcom szybko rozwijającej się dzielnicy tak potrzebny dostęp do wysokiej jakości publicznej edukacji: przedszkola i szkoły blisko domu.
- Fakt, że Ogólnopolski Operator Oświaty poczynił tak duże inwestycje, tworząc zupełnie nową jakość Szkoły Podstawowej nr 52, jest źródłem wielkiej radości oświatowych władz naszego miasta. Dlaczego? Ponieważ mówimy o publicznej szkole obwodowej, która chociaż nie jest prowadzona przez miasto, jest w naszej sieci szkół na równi ze szkołami miejskimi i podobnie jak szkoły miejskie zaspokaja podstawowe potrzeby na poziomie edukacji podstawowej mieszkańców naszego miasta, konkretnie mieszkańców Fabianowa-Kotowa. Ogólnopolski Operator Oświaty, w oparciu o swoje środki poprawia jakość tej bazy, rozbudowuje i zmienia oblicze szkoły, która jeszcze kilkanaście lat temu była skazana na likwidację ze względu na brak naboru - mówi dr Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Mam dodatkową satysfakcję osobistą, ponieważ będąc radnym brałem udział w podejmowaniu decyzji, która uczyniła Ogólnopolskiego Operatora Oświaty (wówczas Fundację Familijny Poznań) organem prowadzącym tę szkołę. Trzeba podkreślić, że szkoła na osiedlu Fabianowo-Kotowo przetrwała tylko dzięki zaangażowaniu Fundacji i jej współpracy z władzami miasta i środowiskami lokalnymi.
- Jesteśmy dumni, że możemy w takiej skali angażować się w budowanie systemu publicznej oświaty w Poznaniu - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Cieszymy się, że nasza szkoła i przedszkole na Fabianowie cieszą się tak dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Zastanawiamy się nawet, na jak długo, przy takiej popularności, wystarczy nam miejsca w nowym budynku dla wszystkich chętnych. Być może wkrótce trzeba będzie pomyśleć o dalszej rozbudowie.
Już teraz, jeszcze przed nowym rokiem szkolnym kadra SPECTO zapowiada, że na wykorzystanie możliwości, jakie daje nowa przestrzeń, są już gotowe pomysły. Oprócz szklarni i ogrodu warzywnego jeszcze w tym roku, w planach jest uruchomienie dwóch kolejnych klas sportowych: piłkarsko-szachowej i piłkarsko-siatkarskiej.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 7600 dzieci.
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Zaprojektuj Zmiany Społeczne. Dołącz do „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 3”
Zrównoważone miasto przyszłości — rola mikromobilności w urbanistyce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.