Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!
Od połowy czerwca obowiązywać będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów”, która usprawni starania o dotację.
„Czyste Powietrze” to program, który wspiera działania zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Działa od 2019 r., ale jego założenia ulegały zmianie. Dziś – co ważne – dofinansowuje nie tylko wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na np. pompy ciepła, ale też ocieplenie domów jednorodzinnych. To dlatego dotacją interesuje się coraz więcej Polaków.
Nowości, które uszczelnią program
Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby chcące pozyskać dofinansowanie, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. Ma to uszczelnić program i zlikwidować nadużycia.
Co to dokładnie oznacza? Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na „Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM). Na listę ZUM docelowo wejdą tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.
A zatem dokonując zakupów w programie „Czyste Powietrze” warto kierować się „Listą Zielonych Urządzeń i Materiałów”. Czym jest i gdzie ją znaleźć?
Zielona lista usprawni uzyskanie dofinansowania
ZUM to zestawienie produktów i technologii, które spełniają określone standardy ekologiczne i efektywności energetycznej: nowoczesne piece c.o., pompy ciepła, systemy solarne, systemy ociepleń czy okna o wysokiej efektywności energetycznej. Co ważne, lista obejmuje urządzenia i materiały, które można zastosować w ramach inwestycji, aby bez dostarczania dodatkowej dokumentacji kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.
Lista ZUM jest regularnie aktualizowana i publikowana przez odpowiednie instytucje, np. przez realizujące program Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Produkty znajdujące się na liście muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu mają pewność, że inwestują w sprawdzone rozwiązania. Nasze produkty spełniają określone w programie wymogi, dlatego na liście ZUM są już cztery systemy ociepleń - Atlas Etics, Atlas Grip, Atlas Roker oraz Atlas Ceramik – mówi Klaudia Próchnicka z zespołu marketingu produktowego.
Dzięki precyzyjnie określonej liście ZUM, wnioskodawcy wiedzą, jakie produkty bezpośrednio kwalifikują się do dofinansowania, co ułatwia proces aplikacyjny i skraca czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia.
Lista ZUM znajduje się pod adresem: Lista ZUM (ios.edu.pl)
xxx
Więcej o Grupie ATLAS:
ATLAS to największy producent wyrobów chemii budowlanej w Polsce, będący liderem na polskim rynku. Oferuje wyroby przeznaczone dla amatorów drobnych remontów, jak i dla profesjonalistów szukających rozwiązania trudnych problemów budowlanych.
Kontakt dla mediów:
Joanna Blewąska-Kołodziejczak
joanna.blewaska@38pr.pl
+48 512 035 680

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.