Komunikaty PR

Nie traćmy ani granulki. Styropmin ogranicza mikroodpady

2023-03-03  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi to nie tylko reklamówki w oceanie, butelki na ulicach czy inne widoczne śmieci. To także miniodpady - granulat, płatki czy nawet proszek. Choć ich straty są niemal niewidoczne, nie znaczy to, że nie można im zapobiegać. Styropmin przystąpił do programu, który właśnie temu służy.

Procedury ułatwiające ograniczenie strat bardzo drobnych odpadów takich, jak płatki, granulat czy proszek, opracowano w międzynarodowym programie Operation Clean Sweep® (OCS), który odpowiada założeniom przyjętej przez Unię Europejską w 2018 roku Strategii dla tworzyw sztucznych.

- Dbałość o środowisko nie może kończyć się na recyklingu dużych i łatwo dostępnych tworzyw sztucznych, musimy ograniczyć przedostawanie się do naszego otoczenia nawet najmniejszych drobin, dlatego jako jeden z największych producentów styropianu postanowiliśmy dołączyć do programu OCS - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Zaczęło się od mórz i oceanów

Katastrofalne skutki zalegania resztek tworzyw sztucznych najpełniej i najszybciej było widać w morzach i oceanach. Ryby, żółwie, ptaki morski połykają fragmenty plastików i często z tego powodu giną. Nie można przy tym ignorować faktu, że tak samo do ich organizmów przedostają się tworzywa sztuczne, które trudniej zobaczyć - proszek, płatki, drobiny. Tego rodzaju miniodpady nie tylko niszczą środowisko morskie, ale i mogą przedostawać się dalej - do wody pitnej, żywności, wreszcie do także do organizmów ludzi.

Aż 80 proc odpadów trafiających do wód i oceanów to plastik, a każdego roku w całej Unii Europejskiej produkuje się 26 milionów ton śmieci z tworzyw sztucznych. Dlatego w unijnej Strategii dla tworzyw sztucznych oprócz celów związanych z wycofywaniem produktów jednorazowych (takich jak sztućce, talerze, słomki, opakowania itd.) i poziomem przetwarzania plastiku, są także cele związane z ograniczeniem mikroodpadów.

Po pierwsze, sprzątajmy

- Wbrew pozorom opanowanie tych najmniejszych odpadów nie jest wcale bardzo trudne, choć wymaga dokładności. Najpierw każdy zakład musi zastanowić się, czy mówiąc bardzo formalnie - przeprowadzić audyt, na których etapach szeroko rozumianej produkcji - od dostaw materiałów po transport gotowych produktów - powstają pyły, drobiny, granulat i na których etapach najwięcej ich traci - dodaje Dariusz Pruszkowski.

Program OCS daje bardzo konkretne wskazówki np. utwardzona powierzchnia ułatwia usuwanie nawet minimalnych odpadów, ale jednocześnie pozwala, aby granulki, płatki i proszek przedostawały się̨ do kanalizacji burzowych i dalej do środowiska przez wiatr i ścieki. Z kolei nieutwardzona jest trudniejsza do czyszczenia, ale drobiny łatwiej przylegają do niej i zostają na miejscu, a więc łatwiej je odzyskać. Rozwiązaniem może być zatem odpowiednie zaprojektowanie powierzchni - z jednej strony utwardzenie jej, by łatwo było ją sprzątać, a z drugiej - zbudowanie ograniczników, które uniemożliwią swobodny odpływ np. wody z drobinami do kanalizacji.

To tylko jeden z przykładów. W dużej mierze działania polegają na umiejętnym przechwytywaniu mikrodrobin. To wymaga z jednej strony odpowiedniego zaprojektowania zakładów, często inwestycji w maszyny, ale też po prostu świadomości. Dlatego ważnym elementem programu jest uwrażliwiania wszystkich pracowników na problem utraty mikroplastiku. Styropmin zaczął w tym zakresie już aktywnie wdrażać program OCS. Powstały pierwsze instrukcje dla pracowników w sposób klarowny opisujące sytuacje zdarzające się podczas produkcji, pokazujące jakie stwarzają one ryzyko dla zanieczyszczenia środowiska i jak należy wówczas postąpić. – Od nich zaczynamy, dostosowujemy także  infrastrukturę w naszych fabrykach i wkrótce ruszamy ze szkoleniami dla pracowników – podkreśla Renata Ciszewska, kierownik jakości i rozwoju w firmie Styropmin.

 

Krótko o Operation Clean Sweep®

 

Program OCS opracowały Stowarzyszenie Przemysłu Tworzyw Sztucznych (PLASTICS) wraz z Amerykańską Radą Chemii (American Chemistry Council - ACC). Jest także realizowany w Europie - przystąpiło do niego 1875 europejskich firm, w tym około stu z Polski. Program jest dobrowolny. Opiera się na samoregulacji biznesu wykorzystującego tworzywa sztuczne.

Walka z mikroodpadami jest jednym z celów środowiskowych polityk UE, nadal nie ma jednak konkretnych przepisów prawnych. Komisja Europejska we współpracy z Europejską Agencją Chemikaliów (ECHA) pracuje nad unijnymi regulacjami

dotyczącymi ograniczenia przedostawania się do środowiska mikroplastiku.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Białka alternatywne pozwolą zwiększyć udział gruntów na uprawy ekologiczne Biuro prasowe
2024-03-28 | 11:30

Białka alternatywne pozwolą zwiększyć udział gruntów na uprawy ekologiczne

Około 40 proc. gruntów rolnych w Polsce jest wykorzystywanych na pastwiska lub uprawę paszy dla zwierząt na potrzeby krajowej konsumpcji mięsa i nabiału,  jak wskazuje najnowsza
Ekologia Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku
2024-03-20 | 12:00

Niemal połowa Polaków zapomina o spożywaniu wody, a 35 proc. nie lubi jej smaku

Światowy Dzień Wody. Nawet ⅓ osób nie lubi jej smaku Naukowcy z National Institiutes of Health, udowodnili, że odpowiednie nawodnienie wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem ryzyka
Ekologia Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce!
2024-03-20 | 10:00

Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce!

Rusza czwarta edycja obywatelskiej akcji Wspólny Las. Tegoroczny motyw przewodni inicjatywy to Lasy i Klimat. Spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Polityka

Poparcie Europejczyków dla Ukrainy pozostaje silne. Bardziej kontrowersyjna jest kwestia jej wejścia do NATO

Silne poparcie dla Ukrainy w Europie sprawia, że politycy prezentujący odmienną wizję nie mają przestrzeni na próby wykorzystywania prorosyjskich postaw w kształtowaniu polityki zagranicznej. Badania naukowców z Uniwersytetu w Exeter przeprowadzone w kilkunastu europejskich krajach wskazują, że poparcie dla Ukrainy i polityki skupiającej się na pomocy zaatakowanemu krajowi jest szerokie, ale najsilniejsze w państwach mających doświadczenia z polityką Kremla w czasach Związku Radzieckiego. Najsilniejsza polaryzacja nastrojów w Europie jest zauważalna w kwestii ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.