Komunikaty PR

Najwięcej zachorowań na COVID-19 zaobserwowano w obszarach o wys. stężeniu NO2

2020-09-03  |  15:20
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Mościcka
InnerValue

Koszykowa 54
00-675 Warszawa
e.moscicka|innervalue.pl| |e.moscicka|innervalue.pl
535 562 945
https://innervalue.pl/

Negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie i odporność ma m.in. spalanie odpadów w paleniskach domowych, którym towarzyszy emisja wielu szkodliwych substancji, w tym tlenków azotu (NO i NO2). Aż 83 proc. śmiertelności z powodu koronawirusa odnotowano w regionach gdzie maksimum stężenia dwutlenku azotu wynosiło 100 μmol/m2.

W 2019 roku świat stanął przed poważnym wyzwaniem jakim jest walka z pandemią koronawirusa. Chorobą, która powoduje m.in. niewydolność oddechową, czy wirusowe zapalenie płuc. Na COVID-19 najczęściej umierają osoby powyżej 60 roku życia, a także te z poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Zanieczyszczenia zwiększają śmiertelność na koronawirusa

Co ,,łączy’’ zanieczyszczenia w powietrzu i koronawirusa? European Public Health Alliance wskazuje, że wszystko co obniża odporność zwiększa podatność na działanie wirusów, w tym SARS COV-2, rozprzestrzeniającego się drogą kropelkową. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali przebieg zachorowań na koronawirusa i połączyli go ze smogiem występującym w USA. Ze wstępnej analizy wynika, że im bardziej zanieczyszczone powietrze, tym wyższa śmiertelność na COVID-19. Warto zaznaczyć, że koronawirus prowadzi do obecności drobnoustrojów w jądrach kropelek, które uważa się za cząstki o średnicy < 5 μm. Mogą one pozostawać w powietrzu przez długi czas i być przenoszone na odległości większe niż 1m. Wiele badań potwierdza tę tezę. Naukowcy sygnalizują, że również wirus SARS-CoV-2 może być przenoszony w podobny sposób, co stanowi duże niebezpieczeństwo dla człowieka.

Smog

Centrum Badawczo - Rozwojowe SoftBlue SA, od lat podejmuje szereg działań, których celem jest poprawa  środowiska, a spółka jest też pionierem na Polskę w tematyce antysmogowej. – Nasi eksperci wykorzystują układy pomiarowe najwyższej klasy. Wynikiem tych prac stał się polski i zaawansowany technicznie system mobilnych głowic pomiarowych przeznaczonych do badania stanu zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym i pobierania próbek do analizy laboratoryjnej – wskazuje Michał Kierul, prezes SoftBlue SA.  – Zbadane w naszym dziale B+R cząstki powietrza klasyfikowane są pod względem wielkości, co umożliwia precyzyjne oszacowanie frakcji szkodliwych cząsteczek PM1, PM2.5 i PM10. – dodaje.

W 2010 roku na terenie całej Unii Europejskiej z powodu złego stanu powietrza przedwcześnie zmarło ok. 400 tys. obywateli, w 2018 liczba ta wzrosła o ponad 100 tys. Co istotne, Polska ma najwyższe stężenia rakotwórczego benzoapirenu spośród wszystkich państw UEPył zawieszony jest emitowany głównie z przydomowych instalacji centralnego ogrzewania i jest przyczyną powstawania smogu. – W Krakowie, gdzie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, nasz system AirDron, praktycznie ze 100 proc. skutecznością pozwolił na weryfikacje tego obostrzenia. – komentuje Michał Kierul.

Poza pogorszeniem stanu zdrowia i zmianami klimatu, zanieczyszczenie powietrza może prowadzić także do przyspieszonego niszczenia zabytków i innych dóbr kultury.

AirDron

AirDron to system identyfikujący i wychwytujący przypadki spalania odpadów (śmieci) w paleniskach przydomowych. System również doskonale sprawdza się jako rozwiązanie prewencyjne - zapobiegające takim przypadkom.  Dodatkowo monitoruje stan  smogu w danym obszarze.  Konstrukcja systemu została przygotowana do zintegrowania m.in. z dronami, czyli bezzałogowymi statkami wielowirnikowymi. Za projekt, SoftBlue otrzymało wyróżnienie Ministerstwa Środowiska w kategorii Innowacyjny Pomysł 2015. Celem ogólnopolskiego konkursu była promocja najbardziej skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

W br. SoftBlue wygrało przetarg na realizację projektu Dron – strażnik czystego powietrza. Na terenie placówki straży miejskiej w Pabianicach zaprezentowano drona z opracowanym przez SoftBlue systemem do pomiaru i monitoringu poziomu zanieczyszczenia powietrza. Latający ,,strażnik’’ służy do nadzorowania imprez masowych oraz wsparcia policji i straży miejskiej podczas poszukiwania osób zaginionych.

W 2020 roku spółka wygrała także przetarg na dostarczenie Airdron-a i statku powietrznego dla Straży Miejskiej w Białymstoku. System wesprze jednostkę w inspekcjach domowych palenisk oraz innych zanieczyszczeń powietrza.

Notowana na NewConnect spółka IT wraz ze swym partnerem – Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2, zdobyła również dofinansowanie na projekt dotyczący opracowania elektroniki w postaci bezzałogowych platform latających z sensorami światła widzialnego i podczerwieni oraz kamery NDVI, w ramach programu INNOLOT. Jego celem jest ocena skażenia środowiska substancjami chemicznymi oraz opis stopnia rozkładu biologicznego flory. Pozwala to na stworzenie rodziny urządzeń o szerokim spektrum zastosowań w ratownictwie pożarowym i chemicznym. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

Już teraz warto dołączyć do skutecznej walki o czyste powietrze

 

- Zapraszamy do włączenia się do realizowanego przez Centrum Badawczo-Rozwojowego SoftBlue SA programu na rzecz monitorowania jakości powietrza w gminach i miastach. Dotychczas z naszego rozwiązania skorzystały jednostki samorządowe, tj.: Gmina Raszyn, Miasto Mińsk Mazowiecki, Miasto Białystok, Miasto Otwock, Urząd Miasta Krakowa, Gmina Miasta Piastów, Gmina Mogilno, Miasto Bydgoszcz, Miasto Pabianice. Obecnie prowadzimy także konsultacje z kolejną grupą JST, realizującą działania analityczne i pilotażowe. – zachęca przedstawiciel SoftBlue SA. – Ostatnio dostarczyliśmy też sprzęt do pomiarów za pośrednictwem dronów polskiej firmie Tornado UAV, która oceniła naszą ofertę jako profesjonalną i rzetelną. Należy dodać że nas system to również rozwiązanie o znaczeniu prewencyjnym – dodaje.

 

Stop spalaniom odpadów

Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązuje zakaz spalania odpadów (śmieci). Dotyczy on zarówno spalania w instalacjach grzewczych budynków, jak i na „wolnym powietrzu”. W czasie tego procesu wytwarzają się silnie trujące związki chemiczne powodujące wiele ciężkich, a nawet śmiertelnych chorób. Astma, alergie to najczystsze konsekwencje jakie ponosi organizm z powodu wdychania zanieczyszczonego powietrza. Obowiązuje zakaz spalania butelek PET, opon, wyrobów z gumy, opakowań typu TETRAPAK, resztek farb, rozpuszczalników, granulatu z gumy, tektury, czy drewnianych ram okiennych. – Nasze badania wykazały, że na obszarach wykorzystujących system AirDron, spadła liczba przypadków używania niedozwolonych paliw w piecach o ponad 30 proc., a stan powietrza znacznie się polepszył. – komentuje Michał Kierul.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: InnerValue
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.