Nabywcy elektroniki pomogą w walce z toksycznymi e-śmieciami
Dzięki rozszerzeniu normy TCO Certified Edge, które dziś wchodzi w życie, użytkownicy i sprzedawcy elektroniki mogą powstrzymać światową powódź e-śmieci (e-waste). Weź odpowiedzialność za narastający problem e-odpadów i od dziś kupuj sprzęty IT, które nie wylądują na wysypisku śmieci!
Tysiące ton toksycznych e-śmieci (stare telewizory, komputery itp.) są nielegalnie wyrzucane każdego roku, szczególnie w krajach i regionach słabiej rozwiniętych. Rozszerzenie normy TCO Certified Edge, które wchodzi w życie 31 marca, pomoże rozwiązać ten problem. Kupując produkty z nowym certyfikatem, nabywcy zyskują pewność, że taka sama ilość starych, zużytych już (przez kogoś innego) produktów zostanie zgromadzona i zrecyklingowana w bezpieczny sposób.
E-śmieci to ogromny problem dla środowiska i zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Jeśli są nieodpowiedzialnie porzucane, groźne substancje mogą przedostać się do środowiska, a potencjalnie nawet mogą znaleźć się w żywności, którą konsumujemy lub w wodzie, którą pijemy.
TCO Development, czyli organizacja, która opracowała i nadaje normę TCO Certified, dąży do zapewnienia globalnego zrównoważonego rozwoju. Teraz stwarza ona konsumentom i sprzedawcom elektroniki możliwość, żeby wzięli odpowiedzialność za e-śmieci, które generują.
Jeśli kupujesz produkt z normą TCO Certified Edge E-waste Compensated, zyskujesz pewność, że gdzieś – zwykle w kraju bez standardów recyklingu – równowartość tego, co kupiłeś (w przeliczeniu na e-śmieci), jest odpowiedzialnie zgromadzona i recyklingowana. Tym sposobem środowisko naturalne jest chronione przed niebezpiecznymi substancjami, a jednocześnie tworzone są lokalne miejsca pracy (potrzebne do zbierania i recyklingu śmieci). Gromadzone e-śmieci są transportowane do fabryki zajmującej się recyklingiem i przetwarzane zgodnie ze ścisłymi, przyjaznymi środowisku regułami.
„Dzięki normie TCO Certified Edge E-waste Compensated dajemy konsumentom, producentom i sprzedawcom z branży IT potężne narzędzie do walki z problemem e-śmieci” – mówi Andreas Rehn, menedżer ds. rozwoju w TCO Development.
Pierwszą firmą, która będzie zbierać e-śmieci, żeby skompensować zakupy nowych produktów z certyfikatem TCO Certified Edge E-waste Compensated, jest holenderska Closing the Loop (do tej pory zajmowała się ona recyklingiem zużytych telefonów komórkowych w krajach rozwijających się).
„E-śmieci są głównie postrzegane jako problem, ale są również szansą na zielony, ekologiczny rozwój. Stary zużyty sprzęt można recyklingować w odpowiedzialny sposób i dzięki temu dostaje drugie życie i pozostaje w zamkniętym obiegu ekonomicznym” – mówi Joost de Kluijver, założyciel Closing the Loop.
TCO Certified Edge będzie normą uzupełniającą normę TCO Certified. Wchodzi w życie 31 marca. Od tej daty nabywcy i firmy handlujące elektroniką mogą zamawiać produkty sygnowane tą normą.
TCO Certified Edge, E-waste Compensated

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń
Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Infrastruktura
Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów

W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.