Mobilne wyposażenie robotyczne – nowa nisza na rynku robotyki
ROEQ, jeden z wiodących producentów mobilnego wyposażenia robotycznego (MRE), wzmacnia działania w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma uznaje Polskę za jeden z kluczowych rynków Europy Środkowo-Wschodniej w obszarze robotów mobilnych i wyposażania robotycznego.
Podczas spotkania prasowego, które odbyło się w Krakowie, Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ, omówiła segment MRE, przedstawiła rozwiązania ROEQ oraz ich potencjał w zakresie automatyzacji intralogistyki dzięki wykorzystaniu autonomicznych robotów mobilnych (AMR – ang. autonomous mobile robots).
"Ze względu na mocny sektor produkcyjny, w tym motoryzacyjny, który szybko adaptuje nowe, mobilne rozwiązania intralogistyczne, Polska, Czechy i Słowacja są największymi dla nas rynkami w Europie Środkowo-Wschodniej" – powiedziała Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.
ROEQ wprowadza na rynek rozwiązania umożliwiające firmom automatyzację różnorodnych procesów logistyki wewnętrznej w szybki, łatwy, bezpieczny i efektywny kosztowo sposób. Firma oferuje górne moduły rolkowe i podnośnikowe, wózki i regały, górne moduły do wózków i regałów oraz rozwiązania komunikacyjne i monitorujące. Zostały one zaprojektowane tak, aby uwolnić pełne możliwości systemów AMR dla firm każdej wielkości. Ważne jest by zrozumieć, że do udanego i bezpiecznego wdrożenia AMR do pracy w rzeczywistych obiektach, firmy potrzebują kompatybilnego, standaryzowanego mobilnego sprzętu zrobotyzowanego (MRE) oraz odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli połączyć wszystkie te elementy.
Przykładowo, moduły rolek górnych ROEQ TR500 Auto i TR1000 Auto z automatycznymi mechanizmami podnoszenia, pozwalają największym robotom MiR – MiR600 i MiR1350 o udźwigu odpowiednio 600kg i 1350 kg – odbierać i dostarczać w fabrykach towary oraz palety na różnych wysokościach, bez udziału człowieka. Z kolei dzięki nowemu modułowi ROEQ TMS-C1500, roboty mobilne MiR 1000 lub MiR1350 po raz pierwszy będą w stanie transportować ładunki ważące nawet 1500 kg.
Niezbędnym elementem standaryzowanych systemów MRE firmy ROEQ, i ostatnią warstwą w kompletnym wdrożeniu AMR, jest oprogramowanie ROEQ Assist. Zaprojektowane w celu uproszczenia integracji, zwiększenia wydajności, bezpieczeństwa i usprawnienia konfiguracji, oprogramowanie ROEQ Assist ładuje wstępnie zakodowane zadania bezpośrednio do robota MiR. Można je następnie modyfikować w interfejsie MiR. Pozwala to na szybkie i spójne wdrażanie aplikacji do stworzenia stabilnej konfiguracji AMR na obszarze całego zakładu. Co istotne, ROEQ Assist oferuje również wstępnie zdefiniowane zakresy przestrzeni roboczej, aby jeszcze bardziej ułatwić konfigurację systemu robota AMR.
Z kolei GuardCom, rozwiązanie wymienione w tegorocznym rankingu Robotics Business Review's RBR50, umożliwia robotom MiR wyposażonym w górne rolki ROEQ komunikację bezpośrednio ze stacjami przenośników w celu zainicjowania transferu towarów pomiędzy robotami mobilnymi a przenośnikami. Zastępuje ono kłopotliwe, zależne od Wi-Fi konfiguracje innych firm, eliminując takie elementy, jak czas oczekiwania, błędy i wypadki na stacjach ładunkowych.
"Mamy świadomość, że wchodzimy na rynek z długą tradycją tworzenia rozwiązań we własnym zakresie. Jesteśmy jednak pewni, że korzyści takie jak niski koszt i lepszy zwrot z inwestycji i posiadania, niezawodność, elastyczność oraz łatwa integracja oprogramowania są kluczowe dla firm. Standardowe, gotowe do użycia rozwiązania pozwalają oszczędzić czas i koszty opracowania, wdrożenia oraz obsługi posprzedażnej. Nasze rozwiązania pozwalają klientom natychmiastowo cieszyć się korzyściami płynącymi ze zwiększenia produktywności, wydajności i bezpieczeństwa systemów AMR" – mówi Shermine Gotfredsen, Global Sales Director w ROEQ.
ROEQ w Polsce
W Polsce rozwiązania ROEQ dostarczane są przez firmę ASTOR: https://www.astor.com.pl/
"Wykorzystanie, a co się z tym wiąże również sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych dynamicznie rośnie. Szacujemy, że wzrost sprzedaży może wynieść nawet 40-50% w najbliższych latach. Firmy produkcyjne, które przekonały się o licznych zaletach tego typu urządzeń decydują się na zwiększenie posiadanej floty urządzeń AMR. Jednocześnie poszukują pasujących do nich modułów rozszerzających możliwości praktycznego zastosowania autonomicznych robotów w zakładach produkcyjnych” – mówi Łukasz Mąka, Menedżer ds. robotów mobilnych w firmie ASTOR. „ROEQ to globalna firma oferująca szerokie portfolio najwyższej jakości modułów współpracujących z bardzo popularnymi wśród naszych klientów maszynami MiR. Rozszerzenie naszego portfolio o rozwiązania ROEQ było w tej sytuacji naturalnym wyborem. Moduły tego producenta są łatwe w obsłudze. Ich konfiguracja i integracja z rozwiązaniem MiR jest szybka i prosta. Dzięki temu nasi klienci mogą zmaksymalizować korzyści, które czerpią z użytkowania maszyn AMR" – dodaje.
Rozwój rynku AMR
Według raportu firmy analitycznej Grand View Research, globalny rynek AMR będzie rósł w tempie 19,6% od 2020 do 2027 roku. Z kolei ABI Research przewiduje, że jego wartość wzrośnie z 800 mln USD w 2020 roku do 49 mld USD w 2030 roku.
O ROEQ
ROEQ opracowuje mobilne wyposażenie robotyczne (MRE), które skutecznie wypełnia lukę między magazynem a produkcją, pozwalając na pełną automatyzację logistyki wewnętrznej. Założona w 2017 roku firma ROEQ jest w 100% własnością duńską, a większość dostarczanych do niej komponentów pochodzi od dostawców z terenu Danii. Oferta ROEQ w zakresie modułów górnych, wózków, regałów oraz podnośników i rolek sprawia, że robot MiR może podnosić, transportować i opuszczać wózki lub palety z umieszczonymi na nich przedmiotami bez udziału człowieka. Urządzenia ROEQ wykorzystywane są w przemyśle, opiece zdrowotnej i logistyce. Obecnie ROEQ opracowuje, produkuje, a następnie sprzedaje swoje produkty w prawie 40 krajach za pośrednictwem ponad 100 dystrybutorów.
Więcej informacji:
Dorota Sapija, Omega Communication
dsapija@communication.pl
tel.: 608 03 84 01

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.