Komunikaty PR

Uporczywy trądzik? Problem może tkwić w próchnicy!

2020-12-01  |  13:30
Biuro prasowe

Zdrowie naszych zębów ma olbrzymi wpływ na naszą cerę i choć może się to wydawać niebywałe, jest to prawda. Według badań jedną z przyczyn trądziku może być próchnica zębów!

Trądzik, czyli popularne wypryski zlokalizowane na twarzy w okolicach brody, nosa i czoła, zwykle kojarzymy z okresem młodości. Jest to słuszne, bo w większości przypadków właśnie wtedy się pojawia. W okresie dorastania, czyli mniej więcej do 20 roku życia ciało człowieka buzuje od hormonów i dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ta nadprodukcja sebum (czyli łoju) w połączeniu ze wzmożonym rogowaceniem naskórka powodują, że przewody wyprowadzające gruczołów łojowych ulegają wypełnianiu. Jeśli do tego dodamy bakterie występujące m.in. na powierzchni naszej skóry, które lubią rozwijać się w takich miejscach, to mamy gotowy efekt w postaci procesu zapalnego objawiającego się pryszczami na naszej skórze. Okazuje się jednak, że nie tylko i wyłącznie bakterie mogą wywoływać trądzik. Źródło problemu może tkwić zupełnie gdzieś indziej.

Z trądzikiem do dentysty

Pierwsze kroki w walce z trądzikiem zwykle młodzi ludzie i ich rodzice, a także ci, u których występuje trądzik w wieku dorosłym, kierują do dermatologa. W większości przypadków to właściwy kierunek, ale jak się okazuje - nie jedyny. Wielkie zdziwienie u pacjentów wywołuje czasem wskazanie do odbycia wizyty w gabinecie dentystycznym. I choć niekiedy może się to wydawać zaskakujące, takie rozwiązanie bywa uzasadnione. Okazuje się bowiem, że generatorem problemów ze skórą mogą być także stany zapalne w jamie ustnej. Zanim zatem zaczniemy leczenie u dermatologa, konieczne jest pozbycie się problemów związanych z naszymi zębami. – Wielu pacjentów z trądzikiem, którzy są wysyłani od dermatologa do dentysty, nie rozumie takiego wskazania. Trzeba jednak pamiętać, że choroby zębów i jamy ustnej potrafią w znaczący sposób oddziaływać na kondycję całego naszego organizmu. Nie inaczej jest w przypadku stanu naszej skóry – tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz. 

Migracja bakterii

Ludzki organizm jest niczym system naczyń połączonych, stąd niektóre stany zapalne jamy ustnej czy zębów w zaawansowanych stadiach powodują przenikanie bakterii do całego organizmu, w tym do tkanki, jaką jest skóra. W połączeniu z nadmierną pracą gruczołów łojowych może to powodować trądzik. Zwykle dzieje się tak w przypadku, gdy już dopuścimy do rozległej próchnicy,  gdy zęby wymagają leczenia kanałowego, są martwe lub zgorzelinowe. Kolejną związaną z chorobami jamy ustnej i zębów przyczyną „rozsiewania” bakterii po organizmie mogą być infekcje zniszczonych korzeni zębowych, które zostały przykryte dziąsłem, a także częściowe lub całkowite zatrzymanie psującej się ósemki. 

               „Stomatologicznych” przyczyn trądziku może być kilka. Charakterystycznym symptomem wskazującym na to, że źródłem tej dolegliwości są nieleczone zęby, jest umiejscowienie zmian skórnych w okolicach ust, żuchwy i brody. W takich sytuacjach nie pozostaje nam nic innego, jak interwencja dentysty i wyleczenie stanów zapalnych, co powoli zapobiec przenikaniu bakterii. – Jak nietrudno zauważyć, kondycja naszych zębów i  jamy ustnej może mieć wpływ na powstawanie zmian również skórnych. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej i zębów, co ma znaczenie profilaktyczne również w tym przypadku – podkreśla lekarz stomatolog.

Oczywiście trądzik to nie tylko kwestia nadmiernej pracy gruczołów łojowych, rogowacenia naskórka i bakterii, w tym tych powstających przy stanach zapalnych w jamie ustnej. Jak wskazują dermatolodzy, czynników wzmagających tę nieestetyczną infekcję skóry jest więcej. Wśród nich można wymienić kwestie genetyczne, a także zaburzenia hormonalne. Niezwykle ważną przyczyną jest długotrwały i chroniczny stres oraz zmęczenie, nieprawidłowa dieta (bogata w przetworzone produkty i nabiał), zanieczyszczenie środowiska czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry poprzez używanie szkodliwych dla niej kosmetyków.

Geneza trądziku może być złożona, ale znając jego przyczyny, w tym te wiążące się z kondycją naszych zębów, warto popracować nad ich wyeliminowaniem, żeby cieszyć się nieskazitelną cerą i zdrowym wyglądem.

 

Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl

 

 

 

Ekspert:

Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Symptomy sezonowego spadku energii Biuro prasowe
2024-04-12 | 16:00

Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Medycyna DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce
2024-04-10 | 09:00

DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce

Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju
Medycyna Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych
2024-03-28 | 09:30

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych

Programy rozwojowe, znajdujące się na zaawansowanych etapach realizacji, oraz prace na wczesnych etapach nad dopełnieniem oferty wzmacniają pozycję firmy w kluczowych obszarach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.