Komunikaty PR

Unikalna formuła opieki nad pacjentem

2017-12-13  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jarek Melon
Neuron Agencja Public Relations

Ul. Rapperswilska 5
03-956 Warszawa
j.melon|neuron.pl| |j.melon|neuron.pl
+48 535 36 17 81
www.neuron.pl

Rozmowa z dr n. med. Ałbeną Grabowską

 

neurolog, konsultant medyczny systemu QNeuro. Doświadczona epileptolog i encefalografistka w zakresie EEG i videoEEG dorosłych i dzieci. Ekspert w dziedzinie epileptologii klinicznej i zaburzeń psychicznych w padaczce. Autorka wielu prac naukowych. Pracuje w zakresie budowy systemu językowego QNeuro oraz algorytmów postępowania i leczenia.

 

Czym dla Pani jest system ONeuro?

To unikalna formuła opieki nad pacjentem, oparta na telemedycynie. Zakłada ona, że kontakt z pacjentem i tym samym leczenie, przebiega nie tylko bezpośrednio, w gabinecie lekarskim, ale także przez telefon lub Internet.

 

Czy to oznacza, że pacjent nie będzie już musiał chodzić do doktora na przykład po receptę?

Są wizyty, które powinny się odbyć w gabinecie lekarskim, ale są także takie, kiedy nie ma konieczności, aby pacjent spotykał się z lekarzem twarzą w twarz. Rozwiązanie, które proponuje QNeuro zakłada, że pacjent nie musi rezerwować wizyty aby otrzymać receptę czy zaświadczenie o stanie zdrowia wymagane przez różne instytucje. Zdarza się także, że pacjent ma wątpliwości odnośnie leczenia czy tego, co mu wolno a czego nie i chce jedynie zapytać o to swojego lekarza. Nie musi wtedy rezerwować wizyty i tym samym wydłużać kolejki oczekujących. Może skontaktować się z lekarzem przez system QNeuro i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.       

 

Zatem każdy pacjent chorujący na padaczkę może w dowolnym czasie wejść do systemu i zadać stosowne pytanie?

Tak, ale jedynie wtedy, kiedy jest pacjentem zarejestrowanym w systemie. Ma wtedy swojego lekarza prowadzącego i historię choroby. Pacjenci sami wybierają lekarza spośród specjalistów zarejestrowanych w systemie oraz sposób kontaktu z lekarzem. Obie strony wyrażają na to zgodę. Pacjent wprowadza dokumentację choroby do systemu, w dogodnym dla siebie czasie. Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą tradycyjną. Kolejne mogą się już odbywać przez Internet lub telefon.

 

Czy system QNeuro oszczędza jedynie czas lekarza, który nie musi już czytać papierowej historii choroby i przeglądać badań pacjenta na wizycie?

Nie tylko. Owszem, każdy z nas lekarzy zajmujących się pacjentami z chorobą przewlekłą wie jak wiele czasu zajmuje przejrzenie dokumentacji z wielu lat. Zmagamy się z papierami dotkniętymi zębem czasu, trudnym do odczytania charakterem pisma. Tracimy czas, który powinniśmy poświęcić samemu pacjentowi. W systemie QNeuro dokumentacja raz wprowadzona, pozostaje w systemie na zawsze, jest jasna i czytelna. Lekarz, który wie, że dany pacjent skontaktuje się z nim, może się przygotować do tej wizyty. System jest tak skonstruowany, że pokazuje na osi czasu najważniejsze zdarzenia, początek choroby, leki, które pacjent przyjmował, ewentualne powikłania czy zdarzenia specjalne. Lekarz może zatem poświęcić swój czas w całości rozwiązaniu problemu pacjenta.   

 

Czy system przewiduje konsultacje w stanach nagłych?

To jedna z głównych zalet QNeuro. Najczęstsze problemy występują „tu i teraz”. Tradycyjny system wizyt zakłada, że w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych leków, czy zwiększonej ilości napadów, pacjent dopiero umawia się na wizytę. Kiedy odbywa się ona po różnie długim czasie, problem jest często nieaktualny albo został rozwiązany przez innego lekarza. Najczęściej oznacza to przez zgłoszenie się do zupełnie innego specjalisty, który zalecił odmienne postępowanie. System QNeuro eliminuje podobne utrudnienia. Pacjent może skontaktować się z lekarzem i rozwiązać problem bardzo szybko. 

 

Na czym jeszcze polegają zalety systemu QNeuro?

Jedną z największych zalet QNeuro jest tzw. home EEG oraz videoEEG, czyli zestaw do samodzielnego wykonania badania w domu. Jeśli jest taka konieczność (na przykład stan po napadzie), pacjent wykonuje badanie w domu, w optymalnych dla siebie warunkach i przesyła badanie lekarzowi, który się nim opiekuje. Lekarz może natychmiast ocenić czy jest konieczność interwencji, na przykład zmiany leków, czy hospitalizacji.

Home EEG i videoEEG to absolutnie innowacyjne rozwiązania. Ich posiadanie nie jest jednak konieczne aby zostać objętym opieką w systemie QNeuro. 

 

A jakie korzyści system daje lekarzowi?

Lekarz, jak już wspomniałam ma ułatwiony dostęp do historii choroby pacjenta, może przygotować się do wizyty albo szybko skontaktować z pacjentem, jeśli występują jakieś powikłania czy zmiana statusu pacjenta, na przykład ciąża. System wspomaga jego pracę. Lekarz może znaleźć odpowiednie szablony druków i jedynie wpisać potrzebne dane. Praca lekarza jest zdalna, może się zalogować i odbyć wizytę z dowolnego urządzenia mobilnego, także z komórki. Dane pacjenta są dostępne jedynie dla niego, zachowana jest ochrona danych osobowych.

Poza tym QNeuro wspomaga lekarza w podjęciu decyzji co do diagnozy i leczenia chorego. Epi Engine, integralna część QNeuro to swoista baza danych, dostępna w każdej chwili, zasób wiedzy z danej dziedziny. Każdy z nas lekarzy ma trudnych pacjentów, potrzebuje rady kogoś bardziej doświadczonego lub zwyczajnie – musi poczytać ostatnie doniesienia naukowe. System będzie w nie wyposażony i upewni lekarza, że podjął właściwą decyzję co do diagnozy i leczenia.  

 

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia systemu QNeuro na rynek?

W pierwszej połowie 2018 zaczynamy testować system z pozycji lekarza jak i pacjenta. Planowane wprowadzenie systemy na polski rynek - początek 2019.

Projekt QNeuro współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój lata 2014-2020, realizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO IR Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej w konkursie 2/1.1.2/2015 PO IR.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna BRAK ZDJĘCIA
2020-07-08 | 11:00

Algorytmy AI mogą pomóc przewidzieć nasilenie się choroby COVID-19

GE Healthcare rozpoczęło współpracę z Narodowym Konsorcjum Inteligentnego Obrazowania Medycznego (NCIMI) w Wielkiej Brytanii prowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki. Celem partnerstwa jest opracowanie i przetestowanie
Medycyna Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?
2020-06-30 | 01:00

Czy wiesz gdzie kryje się źródło energii Twoich komórek?

Choć mają mikroskopijne rozmiary, pełnią ogromną rolę w naszym organizmie. Mowa o mitochondriach. Jak ich praca wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz proces starzenia? Dlaczego i w
Medycyna Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.
2020-06-10 | 15:20

Zapytaj stomatologa - Nie daj się próchnicy! Dowiedz się jak jej zapobiec.

Cierpi na nią co trzecia osoba na świecie, czyli 2,3 miliarda ludzi. Próchnica to choroba powszechna, która nie oszczędza ani dzieci, ani dorosłych. Częściej występuje w

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Internet

W czasie pandemii liczba ataków DDoS wzrosła o ponad 500 proc. Cyberprzestępcy wzięli na celownik zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy [DEPESZA]

Pandemia koronawirusa zwiększyła aktywność cyberprzestępców. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zanotowali nie tylko wzmożoną aktywność przestępców wymierzoną w użytkowników świadczących pracę zdalną, na celowniku znalazła się także infrastruktura sieciowa dużych i małych firm. Z analiz przeprowadzonych przez ekspertów Nexusguard Research wynika, że w pierwszym kwartale liczba ataków DDoS wzrosła o  278 proc. względem analogicznego okresu w roku ubiegłym i aż o 542 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku.

Robotyka i SI

Ekspert rynku: Polacy powinni skupić się na tworzeniu oprogramowania i aplikacji dla dronów, a nie samych maszyn

Drony sprawdzają infrastrukturę, badają place budowy, pomagają ratownikom, monitorują populacje dzikiej przyrody i analizują parkingi. Od szybkich dostaw w godzinach szczytu do skanowania nieosiągalnej bazy wojskowej – okazują się niezwykle przydatne w miejscach, do których człowiek nie może dotrzeć. Do tego potrzebują jednak coraz bardziej zaawansowanych technologii.  – Drony to nie lotnictwo, drony to Przemysł 4.0, informatyka. I w tym kierunku powinna pójść Polska – przekonuje Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.