Komunikaty PR

Unikalna formuła opieki nad pacjentem

2017-12-13  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Jarek Melon
Neuron Agencja Public Relations

Ul. Rapperswilska 5
03-956 Warszawa
j.melon|neuron.pl| |j.melon|neuron.pl
+48 535 36 17 81
www.neuron.pl

Rozmowa z dr n. med. Ałbeną Grabowską

 

neurolog, konsultant medyczny systemu QNeuro. Doświadczona epileptolog i encefalografistka w zakresie EEG i videoEEG dorosłych i dzieci. Ekspert w dziedzinie epileptologii klinicznej i zaburzeń psychicznych w padaczce. Autorka wielu prac naukowych. Pracuje w zakresie budowy systemu językowego QNeuro oraz algorytmów postępowania i leczenia.

 

Czym dla Pani jest system ONeuro?

To unikalna formuła opieki nad pacjentem, oparta na telemedycynie. Zakłada ona, że kontakt z pacjentem i tym samym leczenie, przebiega nie tylko bezpośrednio, w gabinecie lekarskim, ale także przez telefon lub Internet.

 

Czy to oznacza, że pacjent nie będzie już musiał chodzić do doktora na przykład po receptę?

Są wizyty, które powinny się odbyć w gabinecie lekarskim, ale są także takie, kiedy nie ma konieczności, aby pacjent spotykał się z lekarzem twarzą w twarz. Rozwiązanie, które proponuje QNeuro zakłada, że pacjent nie musi rezerwować wizyty aby otrzymać receptę czy zaświadczenie o stanie zdrowia wymagane przez różne instytucje. Zdarza się także, że pacjent ma wątpliwości odnośnie leczenia czy tego, co mu wolno a czego nie i chce jedynie zapytać o to swojego lekarza. Nie musi wtedy rezerwować wizyty i tym samym wydłużać kolejki oczekujących. Może skontaktować się z lekarzem przez system QNeuro i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.       

 

Zatem każdy pacjent chorujący na padaczkę może w dowolnym czasie wejść do systemu i zadać stosowne pytanie?

Tak, ale jedynie wtedy, kiedy jest pacjentem zarejestrowanym w systemie. Ma wtedy swojego lekarza prowadzącego i historię choroby. Pacjenci sami wybierają lekarza spośród specjalistów zarejestrowanych w systemie oraz sposób kontaktu z lekarzem. Obie strony wyrażają na to zgodę. Pacjent wprowadza dokumentację choroby do systemu, w dogodnym dla siebie czasie. Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą tradycyjną. Kolejne mogą się już odbywać przez Internet lub telefon.

 

Czy system QNeuro oszczędza jedynie czas lekarza, który nie musi już czytać papierowej historii choroby i przeglądać badań pacjenta na wizycie?

Nie tylko. Owszem, każdy z nas lekarzy zajmujących się pacjentami z chorobą przewlekłą wie jak wiele czasu zajmuje przejrzenie dokumentacji z wielu lat. Zmagamy się z papierami dotkniętymi zębem czasu, trudnym do odczytania charakterem pisma. Tracimy czas, który powinniśmy poświęcić samemu pacjentowi. W systemie QNeuro dokumentacja raz wprowadzona, pozostaje w systemie na zawsze, jest jasna i czytelna. Lekarz, który wie, że dany pacjent skontaktuje się z nim, może się przygotować do tej wizyty. System jest tak skonstruowany, że pokazuje na osi czasu najważniejsze zdarzenia, początek choroby, leki, które pacjent przyjmował, ewentualne powikłania czy zdarzenia specjalne. Lekarz może zatem poświęcić swój czas w całości rozwiązaniu problemu pacjenta.   

 

Czy system przewiduje konsultacje w stanach nagłych?

To jedna z głównych zalet QNeuro. Najczęstsze problemy występują „tu i teraz”. Tradycyjny system wizyt zakłada, że w przypadku wystąpienia objawów niepożądanych leków, czy zwiększonej ilości napadów, pacjent dopiero umawia się na wizytę. Kiedy odbywa się ona po różnie długim czasie, problem jest często nieaktualny albo został rozwiązany przez innego lekarza. Najczęściej oznacza to przez zgłoszenie się do zupełnie innego specjalisty, który zalecił odmienne postępowanie. System QNeuro eliminuje podobne utrudnienia. Pacjent może skontaktować się z lekarzem i rozwiązać problem bardzo szybko. 

 

Na czym jeszcze polegają zalety systemu QNeuro?

Jedną z największych zalet QNeuro jest tzw. home EEG oraz videoEEG, czyli zestaw do samodzielnego wykonania badania w domu. Jeśli jest taka konieczność (na przykład stan po napadzie), pacjent wykonuje badanie w domu, w optymalnych dla siebie warunkach i przesyła badanie lekarzowi, który się nim opiekuje. Lekarz może natychmiast ocenić czy jest konieczność interwencji, na przykład zmiany leków, czy hospitalizacji.

Home EEG i videoEEG to absolutnie innowacyjne rozwiązania. Ich posiadanie nie jest jednak konieczne aby zostać objętym opieką w systemie QNeuro. 

 

A jakie korzyści system daje lekarzowi?

Lekarz, jak już wspomniałam ma ułatwiony dostęp do historii choroby pacjenta, może przygotować się do wizyty albo szybko skontaktować z pacjentem, jeśli występują jakieś powikłania czy zmiana statusu pacjenta, na przykład ciąża. System wspomaga jego pracę. Lekarz może znaleźć odpowiednie szablony druków i jedynie wpisać potrzebne dane. Praca lekarza jest zdalna, może się zalogować i odbyć wizytę z dowolnego urządzenia mobilnego, także z komórki. Dane pacjenta są dostępne jedynie dla niego, zachowana jest ochrona danych osobowych.

Poza tym QNeuro wspomaga lekarza w podjęciu decyzji co do diagnozy i leczenia chorego. Epi Engine, integralna część QNeuro to swoista baza danych, dostępna w każdej chwili, zasób wiedzy z danej dziedziny. Każdy z nas lekarzy ma trudnych pacjentów, potrzebuje rady kogoś bardziej doświadczonego lub zwyczajnie – musi poczytać ostatnie doniesienia naukowe. System będzie w nie wyposażony i upewni lekarza, że podjął właściwą decyzję co do diagnozy i leczenia.  

 

Kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia systemu QNeuro na rynek?

W pierwszej połowie 2018 zaczynamy testować system z pozycji lekarza jak i pacjenta. Planowane wprowadzenie systemy na polski rynek - początek 2019.

Projekt QNeuro współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój lata 2014-2020, realizowany w ramach poddziałania 1.1.2 PO IR Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej w konkursie 2/1.1.2/2015 PO IR.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid! Biuro prasowe
2021-04-09 | 08:00

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

  Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się
Medycyna NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ
2021-03-19 | 11:20

NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ

W obliczu choroby nikt z nas nie powinien być obojętny. Takim przykładem jest Fundacja Spełnionych Marzeń, która od 2002 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży chorej na nowotwory.
Medycyna Medinice zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych CoolCryo
2021-03-10 | 11:00

Medinice zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych CoolCryo

Medinice przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych (faza przewlekła) na zwierzętach w projekcie systemu

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Naukowcy stworzyli syntetyczne związki imitujące działanie ludzkich peptydów. Mogą być skuteczne w walce z koronawirusem czy opryszczką [DEPESZA]

Naukowcy wykazali, że sztucznie tworzone peptoidy przeciwwirusowe niszczą otoczki wirusów za pomocą mechanizmu podobnego do tego, który obserwuje się w przypadku naturalnych ludzkich peptydów przeciwwirusowych. Te syntetyczne związki mogą być skuteczne m.in. przeciw koronawirusowi, a także wirusowi opryszczki. Tymczasem w Polsce rozpoczęły się badania kliniczne, które ocenią skuteczność amantadyny w leczeniu choroby COVID-19. – Istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe preparaty przeciwwirusowe – podkreśla dr Gill Diamond z Uniwersytetu w Louisville.

Ekologia

Odnajdywane w Polsce skamieniałości rzucają nowe światło na prastare zwierzęta. Pozwalają też przewidzieć zachowanie środowiska przy zmieniającym się klimacie

W Polsce odnaleziono roślinożernego dinozaura dicynodonta czy jednego z najstarszych na świecie żółwi. Kolejne odkrycia pozwalają poznać świat sprzed setek milionów lat, zwłaszcza że niemal co roku polscy naukowcy poznają kolejne gatunki żyjących dawniej zwierząt. – Badając wymarłe zwierzęta, naukowcy mogą zrozumieć, jak zachowywała się biosfera w takim świecie, który nas czeka w najbliższym czasie – gdy było bardzo gorąco, gdy przesuwały się strefy klimatyczne – mówi dr Mateusz Tałanda z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.