Komunikaty PR

Sztuczna inteligencja i medycyna: jak AI rewolucjonizuje opiekę zdrowotną?

2023-05-25  |  20:00
Biuro prasowe

Niezależnie od tego, czy jest to ChatGPT OpenAI, nowy Bing Microsoftu, czy Google Bard, rok 2023 to czas kiedy generatywna sztuczna inteligencja weszła do powszechnej świadomości i biznesów.  23 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie z  Samem Altamenem, CEO Open AI, podczas którego rozmawiano o wpływie AI na obszary biznesowe.

Rzesze firm, z przekroju branż, wdrażają już rozwiązania oparte na AI ale do tej pory, największe sukcesy w wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma branża medyczna. Medtechy są największymi beneficjentami technologicznej rewolucji. Przewiduje się, że sztuczna inteligencja będzie rozwijać się szybciej w opiece zdrowotnej niż jakakolwiek inna branża, ze złożoną roczną stopą wzrostu na poziomie 85% do 2027 r.

23 maja Uniwersytet Warszawski odwiedził Sam Altaman, CEO OpenAI. Podczas spotkania dotyczącego inteligentnych algorytmów dla ekonomii cyfrowej, zapytano go jak AI w najbliższej przyszłości zmieni świat. Altaman wskazał na duży wpływ sztucznej inteligencji na ochronę zdrowia. Choć zastosowanie technologii jest bardzo szerokie i nadal stoimy u progu ich wdrożeń, to już teraz widać istotny wpływ na niektóre obszary medycyny, które czerpią garściami z tego rozwiązania.

Analiza badań i diagnostyka

Rośnie zainteresowanie sztuczną inteligencją, która może pomóc radiologom, gastroenterologom i innym specjalizacjom w lepszej diagnozie i wczesnym wykrywaniu chorób. Jedną z pierwszych firm, które wdrożyły AI do swoich oprogramowań jest Medtronic. Spółka wykorzystuje analizę badań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, m.in. podczas badań kolonoskopii w swoim GI Genius.  Jest to narzędzie wspomagane sztuczną inteligencją, zaprojektowane w celu wykrywania polipów, które mogą prowadzić do raka jelita grubego. Ulepszenia oparte na sztucznej inteligencji GI Genius pomagają też lekarzom zachować koncentrację i zaznaczają zapalne obszary, które mogą wymagać dodatkowej kontroli podczas procedury obrazowania diagnostycznego.

Wczesna diagnoza jest kluczem do szybkiego wyleczenia, dlatego ten obszar szczególnie wykorzystuje możliwości AI. Kilka tygodni temu medtech Viz.ai uzyskał zezwolenie od FDA na wykorzystanie algorytmu opartego na sztuczną inteligencję, przeznaczonego do wykrywania pacjentów z podejrzeniem tętniaka aorty brzusznej (AAA). Technologia automatycznie analizuje skany angiografii tomografii komputerowej (CTA) pod kątem podejrzenia AAA. Po analizie i zdiagnozowaniu podejrzenia tętniaka informuje lekarza przez urządzenie mobilne.

Sztuczna inteligencja wspiera zdrowie psychiczne

Zidentyfikowanie najbardziej obiecujących substancji czynnych, to nie lada wyczyn – zwłaszcza wspierających leczenie chorób psychicznych czy chorób układu neurologicznego. Na szczęście dla dziedziny psychodelików, która, jak mówi CEO Enveric Biosciences, Joseph Tucker, „nadrabia zaległości” po dziesięcioleciach przebywania w martwym punkcie, postęp w obszarze sztucznej inteligencji znacznie przyspieszył i zoptymalizował ten proces i potencjał wykorzystania psychodelików.

Enveric nie jest jedyną firmą wykorzystującą sztuczną inteligencję do wykorzystania medycznego potencjału psychodelików. Brytyjska firma biotechnologiczna Discovery April19, która zaprojektowała platformę sztucznej inteligencji Enveric PsyAI, wykorzystuje uczenie maszynowe do odkrywania nowych związków do maksymalizacji korzyści klinicznych przy badaniach psylocybinowych. Ich technologia głębokiego uczenia przeszukuje miliony cząsteczek w celu określenia związków, które mogą skutecznie leczyć depresję lekooporną, lęki, uzależnienia i przewlekły ból.

- Choć terapie oparte na tych substancjach są jeszcze mało powszechne, to niektóre kraje, takie jak Australia, wprowadzają leczenie oparte na psychodelikach. Wykorzystanie technologii opartych na AI da ogromne możliwości pacjentom, jak i przykuwa uwagę inwestorów tej branży, którzy dostrzegają jeszcze większy potencjał rozwoju. Według danych do 2029 roku firmy wykorzystujące medyczne zastosowanie psychodelików osiągną wycenę 12 mld USD - dodaje Aleksandra Maciejewicz, rzeczniczka patentowa i założycielka ONDARE legal/business hub. - Jedną z najbardziej obiecujących firm w tej branży jest z kolei Beckley Psytech, które w ostatniej rundzie zebrało 80 mln dolarów i która to firma do badania NCEs (New Chemical Entities) z psychodelików wykorzystuje właśnie sztuczną inteligencję.

Firmy z tej branży widzą wiele możliwości w leczeniu chociażby pacjentów mierzących się z zaburzeniami wywołanymi chorobą nowotworową i tych, cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD). Znaczna część osób żyjących z nowotworem cierpi na zaburzenia psychiczne, co może przyczynić się do mniej udanych wyników leczenia raka.

Monitorowania stanu zdrowia

Monitoring stanu zdrowia jest kolejnym obszarem w medycynie, który z ogromnym sukcesem wykorzystuje AI. W dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć firmę zajmującą się cyfrowym monitorowaniem zdrowia, która nie mówi o włączeniu sztucznej inteligencji do swojej oferty. AI daje możliwość zainstalowania bardziej dyskretnego układy czujników, komfortowego dla pacjenta i niezwykle efektywnego dla lekarza prowadzącego. W rezultacie lekarze mogą uzyskać stały wgląd w monitoring zdrowia pacjenta, a co za tym idzie szybko reagować w razie kryzysów.

Medtech Sensydia stworzył zasilany sztuczną inteligencją system pomiaru parametrów serca (CPS) wykorzystujący ultraczułe biosensory do szybkiego, nieinwazyjnego pomiaru wielu wskaźników kardiologicznych, takich jak frakcja wyrzutowa, pojemność minutowa serca, ciśnienie w tętnicy płucnej i ciśnienie zaklinowania w naczyniach włosowatych płuc. Urządzenie z pomocą AI dokonuje analizy tonu serca i zapewnia lekarzom pełną ocenę kardiologiczną pacjenta w mniej niż 5 minut. Urządzenie CPS może umożliwić wcześniejsze wykrywanie i lepsze prowadzenie terapii u pacjentów z niewydolnością serca i nadciśnieniem płucnym.

Tymczasem firma Biofourmis dysponuje oprogramowaniem opartym na sztucznej inteligencji do gromadzenia i analizowania danych pacjentów w czasie rzeczywistym w celu identyfikacji zmian wymagających interwencji. Spółka ta nawiązała też współpracę z japońskim gigantem farmaceutycznym Chugai, aby obiektywnie zmierzyć ból u kobiet z endometriozą. Ich strategia polega na użyciu bioczujnika i algorytmu opartego na sztucznej inteligencji, wykorzystującego Biovitals od Biofourmis.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat Biuro prasowe
2023-05-26 | 01:00

Przełom w monitorowaniu cukrzycy – diabetomat jak alkomat

Jest przenośny, szybki, bezinwazyjny i działa na oddech – i nie mowa o alkomacie, a o diabetomacie. Nowoczesnym urządzeniu ułatwiającym życie pacjentów, którzy na co
Medycyna BRAK ZDJĘCIA
2023-05-25 | 15:00

Damian Online – aplikacja dla pacjentów z nowymi funkcjonalnościami

Dostępna jest aktualizacja aplikacji dla pacjentów Centrum Medycznego Damiana. Damian Online, dostosowana do systemów operacyjnych Android i iOS, oferuje nowe funkcjonalności, jak łączenie profili pacjentów i wybór
Medycyna Jak innowacje poprawiają komfort pacjentów
2023-05-23 | 10:00

Jak innowacje poprawiają komfort pacjentów

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych - jak innowacje poprawiają komfort pacjentów W badaniach klinicznych w Polsce w ciągu jednego roku może brać udział nawet 25 tys.

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Start-upy nie narzekają na brak dostępu do finansowania. Równie ważny jest dla nich mentoring i wsparcie ekspertów

Polskie start-upy dobrze sobie radzą na europejskim i globalnym rynku, chętnie kierują swoje rozwiązania do dużych firm i korporacji, a ich domeną jest głównie software – wynika z ostatniego raportu Fundacji StartUp Poland. Jak wskazuje założyciel funduszu EEC Ventures Konrad Sitnik, tym, co warunkuje sukces, jest przede wszystkim determinacja founderów i dobry, skalowalny model biznesowy. – Ostatni element do tej układanki to jest mądry inwestor, który poza pieniędzmi zapewni również mentoring i wsparcie intelektualne – mówi ekspert. Taką rolę chce pełnić Tauron, który ze start-upami ściśle współpracuje już od kilku lat, oferując im autorski program akceleracyjny.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Ochrona środowiska

Odchodzenie od węgla następuje zbyt wolno. W tym tempie świat zmierza w kierunku ocieplenia o 3 stopnie

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko – ostrzegają szwedzcy naukowcy. Z ich analizy zobowiązań poszczególnych krajów dotyczących dekarbonizacji wynika, że w tym tempie nie uda się osiągnąć celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 2 stopni do końca wieku. Bardziej realny scenariusz to wzrost temperatury o co najmniej 2,5, a nawet o 3 stopnie Celsjusza. W Europie w odchodzeniu od węgla przodują Niemcy, z kolei polska gospodarka wciąż jest i najprawdopodobniej długo jeszcze będzie silnie uzależniona od tego surowca. Globalna optyka wskazuje natomiast, że największy problem z dekarbonizacją będzie miała Azja.

Nauka

Polska spółka pracuje nad testem wykrywającym wcześnie raka trzustki z próbki moczu. Przełomowa technologia wchodzi w zaawansowany etap badań

Polska spółka Urteste jest w trakcie pracy nad testem wykrywającym raka trzustki. Badania kliniczne nad projektem Panuri, bo o nim mowa, mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku. – To technologia innowacyjna, w zasadzie niestosowana przez inne firmy na świecie – mówi prezes zarządu Urteste, Grzegorz Stefański. Jednocześnie zapowiada dalsze prace nad 10 prototypami testów diagnostycznych do badania kolejnych nowotworów. Biotechnologiczna spółka niedawno przeszła z NewConnect na główny parkiet GPW w Warszawie. Ten obszar działalności cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.