Sztuczna inteligencja Salesforce tworzy nowe białka - znacząca pomoc w leczeniu
Salesforce ProGen to model języka AI, który wyróżnia się największą dostępną bazą danych o białkach. Został on szerzej opisany w ostatnim wydaniu Nature Biotech, gdzie przedstawiono, jak sztuczna inteligencja może przyczynić się do rozwiązania potencjalnych problemów związanych z chorobami człowieka oraz środowiskiem. Artykuł opisuje również pierwszą znaną strukturę 3D sztucznego białka, które zostało zaprojektowane w pełni przez AI.
Salesforce ProGen w swoim działaniu kieruje się tą samą ideą, co wielojęzyczne chatboty, które niedawno weszły do powszechnego użytku. Salesforce ProGen umożliwia naukowcom i badaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji, jako narzędzia do projektowania wysoce dostosowanych białek o pożądanych właściwościach. Zespół Salesforce AI Research wykorzystuje obecnie ProGen do identyfikacji potencjalnych metod leczenia zaburzeń neurologicznych i autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz stwardnienie rozsiane.
Sztuczne białka tak dobre, jak naturalne, a nawet lepsze
Co ciekawe, korzystając z ProGen, naukowcy przetestowali laboratoryjnie sztucznie stworzone białka i porównali je z tymi naturalnymi pod kątem funkcji antybakteryjnej. Odbyło się to we współpracy z Tierra Biosciences i laboratorium profesora Jamesa Frasera na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Wyniki pokazały, że aż 73% sztucznie wygenerowanych białek ProGen było funkcjonalnych, natomiast odsetek funkcjonalnych białek naturalnych wyniósł 59%.
– ProGen stanowi przykład tego, jakie zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja w naukach biologicznych i opiece zdrowotnej – mówi Nikhil Naik, dyrektor ds. badań, Salesforce. – Badania pokazują, jak przydatne mogą być modele językowe w projektowaniu nowatorskich białek, które można wykorzystać w rzeczywistych problemach – dodaje ekspert Salesforce.
Korzystając z modelu językowego ProGen firmy Salesforce, naukowcy i badacze mogą teraz wykorzystywać AI jako narzędzie do projektowania wysokiej jakości precyzyjnie dostosowanych białek o pożądanych właściwościach, takich jak np. zdolność do łączenia się z innymi cząsteczkami czy też możliwość funkcjonowania w wysokich temperaturach.
Współpraca ProGen z Salesforce Research zaowocowała także pierwszą znaną strukturą 3D sztucznego białka zaprojektowanego w pełni przez AI.
Jak to działa?
ProGen, to model językowy, który może generować sekwencje białek o przewidywalnej funkcji w dużych rodzinach białek, co przypomina tworzenie gramatycznie i semantycznie poprawnych zdań w języku naturalnym. Model został wytrenowany na 280 milionach sekwencji białek z ponad 19 000 rodzin i jest wzbogacony o znaczniki kontrolne określające ich właściwości. ProGen może być dalej dostrajany do sekwencji i znaczników kontrolnych, aby poprawić wydajność generowania białek z rodzin o wystarczającej liczbie próbek homologicznych.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.