Sztuczna inteligencja Salesforce tworzy nowe białka - znacząca pomoc w leczeniu
Salesforce ProGen to model języka AI, który wyróżnia się największą dostępną bazą danych o białkach. Został on szerzej opisany w ostatnim wydaniu Nature Biotech, gdzie przedstawiono, jak sztuczna inteligencja może przyczynić się do rozwiązania potencjalnych problemów związanych z chorobami człowieka oraz środowiskiem. Artykuł opisuje również pierwszą znaną strukturę 3D sztucznego białka, które zostało zaprojektowane w pełni przez AI.
Salesforce ProGen w swoim działaniu kieruje się tą samą ideą, co wielojęzyczne chatboty, które niedawno weszły do powszechnego użytku. Salesforce ProGen umożliwia naukowcom i badaczom wykorzystanie sztucznej inteligencji, jako narzędzia do projektowania wysoce dostosowanych białek o pożądanych właściwościach. Zespół Salesforce AI Research wykorzystuje obecnie ProGen do identyfikacji potencjalnych metod leczenia zaburzeń neurologicznych i autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz stwardnienie rozsiane.
Sztuczne białka tak dobre, jak naturalne, a nawet lepsze
Co ciekawe, korzystając z ProGen, naukowcy przetestowali laboratoryjnie sztucznie stworzone białka i porównali je z tymi naturalnymi pod kątem funkcji antybakteryjnej. Odbyło się to we współpracy z Tierra Biosciences i laboratorium profesora Jamesa Frasera na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. Wyniki pokazały, że aż 73% sztucznie wygenerowanych białek ProGen było funkcjonalnych, natomiast odsetek funkcjonalnych białek naturalnych wyniósł 59%.
– ProGen stanowi przykład tego, jakie zastosowanie może mieć sztuczna inteligencja w naukach biologicznych i opiece zdrowotnej – mówi Nikhil Naik, dyrektor ds. badań, Salesforce. – Badania pokazują, jak przydatne mogą być modele językowe w projektowaniu nowatorskich białek, które można wykorzystać w rzeczywistych problemach – dodaje ekspert Salesforce.
Korzystając z modelu językowego ProGen firmy Salesforce, naukowcy i badacze mogą teraz wykorzystywać AI jako narzędzie do projektowania wysokiej jakości precyzyjnie dostosowanych białek o pożądanych właściwościach, takich jak np. zdolność do łączenia się z innymi cząsteczkami czy też możliwość funkcjonowania w wysokich temperaturach.
Współpraca ProGen z Salesforce Research zaowocowała także pierwszą znaną strukturą 3D sztucznego białka zaprojektowanego w pełni przez AI.
Jak to działa?
ProGen, to model językowy, który może generować sekwencje białek o przewidywalnej funkcji w dużych rodzinach białek, co przypomina tworzenie gramatycznie i semantycznie poprawnych zdań w języku naturalnym. Model został wytrenowany na 280 milionach sekwencji białek z ponad 19 000 rodzin i jest wzbogacony o znaczniki kontrolne określające ich właściwości. ProGen może być dalej dostrajany do sekwencji i znaczników kontrolnych, aby poprawić wydajność generowania białek z rodzin o wystarczającej liczbie próbek homologicznych.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.