Szpital Medicover z technologią MRg FUS na Mapie Innowacji Ministerstwa Zdrowia
MRg FUS (leczenie skoncentrowaną wiązką fal dźwiękowych pod kontrolą rezonansu magnetycznego) – innowacyjna metoda leczenia drżenia samoistnego i drżennej postaci choroby Parkinsona, stosowana w Szpitalu Medicover, trafiła na Mapę Innowacji prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia. To opracowanie online jest ogólnokrajowym zbiorem unikatowych rozwiązań w ochronie zdrowia, które pozwalają zwiększyć skuteczność i efektywność leczenia, jak i przyczyniają się do lepszego wykorzystania zasobów kadrowych czy infrastrukturalnych.
Szpital Medicover inwestuje w nowoczesne technologie i chce oferować pacjentom dostęp do najbardziej zaawansowanych procedur. Od lutego br. placówka, jako jedyna w Polsce, oferuje zabiegi przy użyciu bezinwazyjnej metody MRg FUS pozwalającej na leczenie drżenia samoistnego i parkinsonowskiego. Zabiegi przeprowadza neurochirurg prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek (Dyrektor Centrum Gamma Knife w Warszawie), który wykonuje tę procedurę jako jedyny w Polsce wraz zespołem neurochirurgów.
Rozwiązanie MRg FUS wykorzystuje skoncentrowane wiązki ultradźwięków, które, sterowane za pomocą rezonansu magnetycznego, są skoncentrowane na dysfunkcyjnych strukturach mózgu odpowiedzialnych za wywoływanie objawów drżenia. Działanie wiązki ultradźwięków podwyższa temperaturę tkanek docelowych wywołując w pełni odwracalne, wstępne ich uszkodzenie. Potwierdzenie kliniczne ustąpienia drżenia pozwala na zastosowanie ostatecznej ablacji wadliwej struktury. Pacjent w czasie zabiegu pozostaje w pełni świadomy. Procedura nie wymaga otwierania czaszki pacjenta, trwa zaledwie ok. dwóch godzin, a objawy choroby ustępują natychmiast, na stole operacyjnym. Bezinwazyjność i wysoki stopień bezpieczeństwa zabiegu, czyni to rozwiązanie przełomową alternatywą dla metod chirurgicznych i farmakoterapii, stosowanych dotychczas do leczenia drżenia.
Ze względu na innowacyjność i efektywność, metoda MRg FUS stosowana w Szpitalu Medicover, znalazła się na Mapie Innowacji, prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia. „Na mapie innowacji są prezentowane innowacyjne projekty, przedsięwzięcia oraz usługi i produkty służące usprawnieniu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, zapewnieniu pacjentowi możliwie najlepszej opieki, dostarczeniu odpowiedniego wsparcia personelowi medycznemu, a także mające na celu zwiększenie efektywności, jakości i dostępności udzielanych świadczeń” – można przeczytać na ministerialnej witrynie.
– Nowatorskie, małoinwazyjne zabiegi, takie jak MRg FUS, podnoszą poziom opieki zdrowotnej w Polsce i pozwalają w lepszym stopniu odpowiadać na żywotne potrzeby zdrowotne pacjenta
– mówi Anna Nipanicz-Szałkowska, Dyrektor Szpitala Medicover.
– Włączenie do portfolio Szpitala Medicover zabiegów z użyciem technologii MRg FUS pozwoli w dłuższej perspektywie objąć tym nowoczesnym leczeniem dużą populację pacjentów
– dodaje.
Na chorobę Parkinsona w Polsce choruje ok. 80 000 osób. Jednym z kilku objawów tej postępującej choroby neurologicznej, które w szczególny sposób obniżają jakość życia pacjenta jest drżenie. Dotyka ono 76% pacjentów. Wyeliminowanie objawu drżenia jest szansą na lepszą jakość życia dla pacjentów, ich rodzin i opiekunów.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie
Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.