System informatyczny PLMVS chroni przed fałszywymi lekami
Offteam
Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl
Fundacja KOWAL zbudowała i czuwa nad systemem informatycznym, który ma zapobiegać pojawieniu się w sprzedaży fałszywych leków. Problem jest bowiem znaczący – i to w ujęciu globalnym. Nielegalne leki nie tylko narażają producentów i klientów na straty finansowe, ale ich przyjmowanie może najzwyczajniej szkodzić. System weryfikacji autentyczności leków PLMVS to pierwszy projekt informatyczny zakrojony na tak szeroką skalę w ochronie zdrowia, unikalny w branży farmaceutycznej i pierwszy na tak wysokiej stopie informatyzacji w Europie. Obchodzi właśnie 1,5 roku swojej działalności.
Stworzenie systemu PLMVS wynika bezpośrednio z przepisów wspólnotowych, mających na celu powstrzymanie procederu fałszowania leków w Unii Europejskiej. System polski łączy się bowiem w jeden duży system ze swoimi odpowiednikami z innych krajów członkowskich. Działanie rodzimego oprogramowania nadzoruje Fundacja KOWAL (Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków), która odpowiedzialna była również za jego budowę. Jest to zaawansowany technologicznie system, do którego podpięci są wszyscy dystrybutorzy leków w kraju – apteki, szpitale i hurtownie.
Skala problemu fałszowania leków
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia podrobione leki mogą stanowić około 10% globalnego rynku. Liczby te jednak różnią się znacząco pomiędzy państwami. W krajach rozwiniętych zaledwie 1% leków w sprzedaży może być podrobionych, ale już w krajach rozwijających się ta wartość dochodzi do 30%. Co ważne, około 50% leków oferowanych za pośrednictwem internetu jest sfałszowanych i zjawisko to nasila się z każdym rokiem.
Przyjmowanie specyfików z niepewnych źródeł oprócz tego, że może najzwyklej szkodzić, poprzez brak substancji aktywnych odwleka w czasie prawdziwą, niekiedy ratującą życie kurację. Jednocześnie sfałszowane produkty naruszają prawa własności intelektualnej producentów leków.
Jeden system informatyczny na całą Polskę
PLMVS to pierwszy projekt informatyczny w obszarze ochrony zdrowia zakrojony na tak szeroką skalę i o tak wysokiej stopie informatyzacji. Przechodzą przez niego wszystkie leki na receptę sprzedawane w Polsce. Od wejścia w życie przepisów każde opakowanie leku musi być wyposażone w unikalny identyfikator, który zostanie zeskanowany w aptece czy szpitalu przed wydaniem go pacjentowi. W przypadku niezgodności identyfikatora na opakowaniu z tym znajdującym się w bazie europejskiej system generuje alerty. W ten sposób gwarantuje, że do klientów docierają wyłącznie oryginalne produkty, wprowadzone wcześniej do bazy przez samych producentów.
Budowa systemu, który podoła wielu zgłoszeniom
Wyzwaniem była budowa oprogramowania, które podoła wielu zgłoszeniom i obsłuży wiele podmiotów. Na tę chwilę w Polsce jest ich ponad 16 tysięcy. Obecnie system pozwala na płynne przetwarzanie 750 milionów opakowań leków rocznie w krajowym systemie. Ważny jest też czas jego działania, który wpływa na obsługę w aptece. – System jest przygotowany na udzielenie odpowiedzi na jednostkowe zapytanie w czasie nieprzekraczającym 300 ms – komentuje Maciej Steć, który kierował projektem od strony IT z ramienia warszawskiego producenta oprogramowania Altkom Software & Consulting współpracującego z Fundacją KOWAL. Z bazą PLMVS poszczególne apteki łączą się, korzystając z oprogramowania wybranego przez siebie dostawcy. Tutaj nie ma monopolu.
System składa się z interfejsu centralnego, służącego zasilaniu go przez producentów leków danymi o niepowtarzalnych identyfikatorach. Dane te przesyłane są do repozytoriów krajowych, które powstały dotychczas w 30 krajach Europy. Systemy krajowe, tak jak polski PLMVS, pozwalają aptekom zweryfikować status opakowania przed wydaniem go pacjentowi.
Bezpieczeństwo systemu
Z uwagi na duży wolumen użytkowników kluczową kwestią było bezpieczne dostarczenie im danych umożliwiających pobranie certyfikatów i późniejsze uwierzytelnienie w systemie. – Był to proces wieloetapowy, w którym oprócz samej dystrybucji należało przeprowadzić weryfikację i normalizację posiadanych przez Fundację KOWAL informacji – dodaje Steć.
System rejestruje operacje użytkowników, ale informacje te są szyfrowane. Nie mogą więc dokonywać w systemie operacji typu data mining, czyli przeglądać zawartości całego systemu czy pobierać danych w nim zawartych. Producenci leków również nie wiedzą, kto dokonuje operacji na ich opakowaniach. Każdy z użytkowników uzyskuje dostęp do operacji wygenerowanych w systemie wyłącznie przez siebie.
– Oczywiście system nie przechowuje żadnych danych poufnych w rozumieniu zapisów RODO, w szczególności informacji o pacjencie, któremu wydany został lek ani czyje dane zostały umieszczone na recepcie – komentuje prezes KOWAL, dr Michał Kaczmarski.
Technologia z misją
System PLMVS to przykład projektu z dziedziny healthtech stworzonego w służbie wyższym celom. W tym przypadku jest to zdrowie i życie pacjentów. To oni, dzięki wdrożeniu jednolitej bazy legalnych i sprawdzonych leków, zyskali większą szansę na odpowiednie leczenie i wyzdrowienie.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.