Komunikaty PR

Ruszył pilotaż e-stetoskopów do użytku domowego

2021-07-30  |  07:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Jaskuła
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
ewelina.jaskula|goodonepr.pl| |ewelina.jaskula|goodonepr.pl
665 339 877
www.goodonepr.pl/

W lipcu rozpoczął się rządowy program pilotażowy, wykorzystujący elektroniczny stetoskop w zdalnym leczeniu. Jest on prowadzony w wybranych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w całej Polsce. Akcja skierowana jest do pełnoletnich pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Do końca listopada ma zostać przebadanych przynajmniej 1000 osób.

Celem programu jest ocena skuteczności e-stetoskopu w zdalnym badaniu pacjenta po przebyciu COVID-19 z współistniejącymi chorobami układu oddechowego, takimi jak astma czy obturacyjne zapalenie płuc. Do udziału zakwalifikowano 30 placówek z całej Polski. Pełna lista dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jestem ogromną entuzjastką e-stetoskopu. To wielki krok naprzód w leczeniu zdalnym – do tej pory w trakcie teleporad lekarz mógł opierać się tylko na tym, co powiedział mu pacjent o swoich objawach. Dzięki e-stetoskopowi specjalista ma dostęp do odsłuchu rzeczywistych pomiarów pacjenta, co nie tylko ułatwia mu pracę, ale jest także udogodnieniem dla przewlekle chorych pacjentów. Nie muszą oni już odbywać częstych kontroli w przychodni – zamiast tego przeprowadzają samodzielnie badanie w warunkach domowych, a wyniki omawiają z lekarzem w trakcie telekonsultacji. Mam wielką nadzieję, że elektroniczne stetoskopy już w niedalekiej przyszłości będą podstawą wyposażenia każdej placówki POZ w Polsce – mówi Beata Jackowska, pediatra i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego CMP, sieci placówek zlokalizowanych w Warszawie i okolicach, które biorą udział w rządowym programie pilotażowym e-stetoskopu.

Jak działa elektroniczny stetoskop?

E-stetoskop przekształca dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne. Mogą być one następnie dodatkowo wzmacniane, aby umożliwić ich wyraźne odsłuchanie. Kolejno, sygnały elektroniczne są przetwarzane i digitalizowane oraz wysyłane do komputera lekarza, który je odsłuchuje.

Nagrania, które otrzymujemy na komputer są nawet bardziej dokładne niż te, które słyszymy używając standardowego stetoskopu podczas stacjonarnego osłuchiwania pacjenta. Urządzenie jest bardzo czułe, a dźwięk dodatkowo wzmacniany, dlatego badanie jest wiarygodne. Każdego pacjenta, któremu udostępniamy elektroniczny stetoskop instruujemy, jak prawidłowo wykonać pomiar w domu. Ponadto do urządzenia została stworzona specjalna aplikacja mobilna, która krok po kroku wskazuje, co należy zrobić. Bardzo ciężko o błędne wykonanie badania. Natomiast, jeśli pojawiają się nieprawidłowości, urządzenie i aplikacja na nie wskazują – mówi lekarz Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Kwalifikacja pacjentów

Lekarz POZ kwalifikuje pacjentów do programu podczas wizyty stacjonarnej. Ustala wtedy także liczbę badań i częstotliwość ich wykonywania indywidualnie dla każdej osoby. Stetoskop mogą otrzymać pacjenci, którzy ukończyli 18 r.ż., przebyli zakażenie koronawirusem oraz mają potwierdzone choroby współistniejące układu oddechowego. Poza prezentacją korzystania z e-stetoskopu przez lekarza, pacjent otrzymuje wydrukowaną instrukcję i zalecenia.

W programie pilotażowym e-stetoskopów w naszych placówkach mogą wziąć udział pacjenci CMP korzystający z usług Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach NFZ. Udział w projekcie jest darmowy i proponujemy go osobom, które przebyły zakażenie COVID-19 oraz zmagają się z tzw. współistniejącymi chorobami układu oddechowego. Regularne odsłuchy z e-stetoskopu umożliwiają lekarzowi postawienie precyzyjnej diagnozy i dobre dobranie leczenia  indywidualnego – dodaje Beata Jackowska z Centrum Medycznego CMP.

Program pilotażowy e-stetoskopu powstał w ramach Domowej Opieki Medycznej i będzie prowadzony do końca listopada br.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Symptomy sezonowego spadku energii Biuro prasowe
2024-04-12 | 16:00

Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Medycyna DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce
2024-04-10 | 09:00

DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce

Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju
Medycyna Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych
2024-03-28 | 09:30

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych

Programy rozwojowe, znajdujące się na zaawansowanych etapach realizacji, oraz prace na wczesnych etapach nad dopełnieniem oferty wzmacniają pozycję firmy w kluczowych obszarach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Farmacja

Sztuczna inteligencja pomaga odkrywać nowe leki. Skraca czas i obniża koszty badań klinicznych

Statystycznie tylko jedna na 10 tys. cząsteczek testowanych w laboratoriach firm farmaceutycznych pomyślnie przechodzi wszystkie fazy badań. Jednak zanim stanie się lekiem rynkowym, upływa średnio 12–13 lat. Cały ten proces jest nie tylko czasochłonny, ale i bardzo kosztowny – według EFPIA przeciętne koszty opracowania nowego leku sięgają obecnie prawie 2 mld euro. Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwala jednak obniżyć te koszty i skrócić cały proces. – Dzięki AI preselekcja samych cząsteczek, które wchodzą do badań klinicznych, jest o wiele szybsza, co zaoszczędza nam czas. W efekcie pacjenci krócej czekają na nowe rozwiązania terapeutyczne – mówi Łukasz Hak z firmy Johnson & Johnson Innovative Medicine, która wykorzystuje AI w celu usprawnienia badań klinicznych i opracowywania nowych, przełomowych terapii m.in. w chorobach rzadkich.

Edukacja

Skutki zbyt długich sesji gier wideo mogą być bolesne. Naukowcy rekomendują, aby nie przekraczać 3 godz. dziennie [DEPESZA]

Zmęczenie oczu, ból głowy, pleców, dłoni i nadgarstka to dolegliwości najczęściej zgłaszane przez osoby regularnie grające w gry komputerowe. Na podstawie ankiety przeprowadzonej na grupie niemal tysiąca dorosłych osób amerykańscy naukowcy ustalili, że regularne sesje gier trwające co najmniej 3 godz. najbardziej przyczyniają się do powstania takich dolegliwości. Co ciekawe, u osób będących lub planujących zostać e-sportowcami natężenie dolegliwości nie rośnie gwałtownie, jak należałoby przypuszczać. Może to mieć związek z bardziej świadomym doborem sprzętu i lepszym zrozumieniem znaczenia ergonomii.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.