Rozstrzygnięcie konkursu „Nagroda Naukowa” – poznaliśmy zwycięzcęRozstrzygnięci
Na początku czerwca wyłoniona została laureatka pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii i AstraZeneca. Zwyciężczyni pojedzie na 10-miesięczny staż badawczy do the Institute of Cancer Research w Londynie.
Mgr Zofia Łapińska z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, reprezentująca Katedrę i Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, wygrała pierwszą edycję konkursu „Nagroda Naukowa”. Łapińska w 2020 r. uzyskała tytuł magistra biotechnologii w ramach specjalizacji biologia molekularna na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od października 2020 roku jest doktorantką na tej uczelni, a głównym obszarem jej naukowych zainteresowań jest analiza efektywności innowacyjnej metody jaką jest elektroporacja z jonami wapnia jako opcji leczenia raka jajnika oraz wpływu 17β-estradiolu na proces terapeutyczny. Badaczka weźmie udział w innowacyjnym, onkologicznym projekcie badawczym w londyńskim instytucie.
Wybór zwycięzcy nie był łatwy, a konkurencja między finalistami wyrównana, co nas bardzo cieszy – powiedział dr Robert Dwiliński z Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT). Ten staż to fantastyczna szansa dla młodych badaczy, którzy po powrocie będą mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem ze swoimi kolegami w Polsce.
The Institute of Cancer Research (ICR) w Londynie powstał w 1911 r. i jest jednym z najważniejszych ośrodków zajmujących się badaniami nad nowotworami. W ponad stuletnim dorobku Instytutu znajdują się przełomowe odkrycia w zakresie biologii nowotworów oraz opracowywaniu zaawansowanych terapii, które mają wpływ na pacjentów na całym świecie.
Niezwykle cieszę się, że miałem możliwość uczestniczenia w tym projekcie po stronie AstraZeneca. Współpraca ze środowiskiem naukowym i wspieranie polskich badaczy to dla nas absolutny priorytet. Serdecznie gratulujemy pani Zofii Łapińskiej i będziemy z ciekawością obserwować jej dalszy rozwój zawodowy – podkreśla dr Rafał Lolo, Senior Director, Precision Medicine Lead, Oncology R&D w AstraZeneca Pharma Poland.
W ramach stażu zwyciężczyni konkursu będzie, wraz z zespołem badawczym prof. Wojciecha Niedźwiedzia, uczestniczyć w prestiżowym projekcie z zakresu stabilności genomu i naprawy DNA. Pobyt w Londynie jest realizowany w ramach programu Nagroda Naukowa, którego organizatorem jest AstraZeneca Pharma Poland wraz z Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii.
O AstraZeneca Pharma Poland:
AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych i najbardziej innowacyjnych firm tego sektora na świecie. Z myślą o pacjentach w AstraZeneca opracowywane są i wytwarzane nowoczesne leki pomagające zwalczać choroby, które stanowią największe wyzwania współczesnej medycyny.
W Polsce AstraZeneca zatrudnia ponad 3 000 osób, z czego ponad 1 700 osób zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Od 2020 roku AstraZeneca posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez Ministra Rozwoju, potwierdzając tym samym rolę lidera w polskim ekosystemie innowacji.
O PACTT:
Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) jest dobrowolnym zrzeszeniem przedstawicieli z jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej polskich uczelni i instytutów badawczych Porozumienie ma charakter ogólnopolski, obecnie liczy ponad 80 członków, a jego szeregi sukcesywnie zasilają nowe jednostki.
Cele PACTT to między innymi integracja środowiska zawodowego zajmującego się transferem wiedzy i technologii w warunkach akademickich, wymiana wiedzy, doświadczeń, standardów działania i dobrych praktyk, rozwój kompetencji zawodowych pracowników centrów transferu technologii oraz współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.