Rozstrzygnięcie konkursu „Nagroda Naukowa” – poznaliśmy zwycięzcęRozstrzygnięci
Na początku czerwca wyłoniona została laureatka pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii i AstraZeneca. Zwyciężczyni pojedzie na 10-miesięczny staż badawczy do the Institute of Cancer Research w Londynie.
Mgr Zofia Łapińska z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, reprezentująca Katedrę i Zakład Biologii Molekularnej i Komórkowej, wygrała pierwszą edycję konkursu „Nagroda Naukowa”. Łapińska w 2020 r. uzyskała tytuł magistra biotechnologii w ramach specjalizacji biologia molekularna na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od października 2020 roku jest doktorantką na tej uczelni, a głównym obszarem jej naukowych zainteresowań jest analiza efektywności innowacyjnej metody jaką jest elektroporacja z jonami wapnia jako opcji leczenia raka jajnika oraz wpływu 17β-estradiolu na proces terapeutyczny. Badaczka weźmie udział w innowacyjnym, onkologicznym projekcie badawczym w londyńskim instytucie.
Wybór zwycięzcy nie był łatwy, a konkurencja między finalistami wyrównana, co nas bardzo cieszy – powiedział dr Robert Dwiliński z Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT). Ten staż to fantastyczna szansa dla młodych badaczy, którzy po powrocie będą mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem ze swoimi kolegami w Polsce.
The Institute of Cancer Research (ICR) w Londynie powstał w 1911 r. i jest jednym z najważniejszych ośrodków zajmujących się badaniami nad nowotworami. W ponad stuletnim dorobku Instytutu znajdują się przełomowe odkrycia w zakresie biologii nowotworów oraz opracowywaniu zaawansowanych terapii, które mają wpływ na pacjentów na całym świecie.
Niezwykle cieszę się, że miałem możliwość uczestniczenia w tym projekcie po stronie AstraZeneca. Współpraca ze środowiskiem naukowym i wspieranie polskich badaczy to dla nas absolutny priorytet. Serdecznie gratulujemy pani Zofii Łapińskiej i będziemy z ciekawością obserwować jej dalszy rozwój zawodowy – podkreśla dr Rafał Lolo, Senior Director, Precision Medicine Lead, Oncology R&D w AstraZeneca Pharma Poland.
W ramach stażu zwyciężczyni konkursu będzie, wraz z zespołem badawczym prof. Wojciecha Niedźwiedzia, uczestniczyć w prestiżowym projekcie z zakresu stabilności genomu i naprawy DNA. Pobyt w Londynie jest realizowany w ramach programu Nagroda Naukowa, którego organizatorem jest AstraZeneca Pharma Poland wraz z Porozumieniem Akademickich Centrów Transferu Technologii.
O AstraZeneca Pharma Poland:
AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich, znajdująca się w czołówce największych i najbardziej innowacyjnych firm tego sektora na świecie. Z myślą o pacjentach w AstraZeneca opracowywane są i wytwarzane nowoczesne leki pomagające zwalczać choroby, które stanowią największe wyzwania współczesnej medycyny.
W Polsce AstraZeneca zatrudnia ponad 3 000 osób, z czego ponad 1 700 osób zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Od 2020 roku AstraZeneca posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez Ministra Rozwoju, potwierdzając tym samym rolę lidera w polskim ekosystemie innowacji.
O PACTT:
Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) jest dobrowolnym zrzeszeniem przedstawicieli z jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej polskich uczelni i instytutów badawczych Porozumienie ma charakter ogólnopolski, obecnie liczy ponad 80 członków, a jego szeregi sukcesywnie zasilają nowe jednostki.
Cele PACTT to między innymi integracja środowiska zawodowego zajmującego się transferem wiedzy i technologii w warunkach akademickich, wymiana wiedzy, doświadczeń, standardów działania i dobrych praktyk, rozwój kompetencji zawodowych pracowników centrów transferu technologii oraz współpraca w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego
Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.