Komunikaty PR

Roboty w ochronie zdrowia – jak mogą wesprzeć pracę medyków?

2022-01-26  |  12:05
Biuro prasowe

Polski system ochrony zdrowia od dłuższego czasu mierzy się z poważnymi problemami, które utrudniają jego skuteczne funkcjonowanie. W rozwiązaniu części z nich mogą pomóc nowe technologie, a konkretnie roboty cyfrowe. To właśnie dzięki nim personel medyczny może zaoszczędzić bezcenny czas i skupić się na pomaganiu pacjentom. Robotyzacja procesów coraz śmielej wkracza do polskich placówek medycznych. Jak realnie może ona wesprzeć medyków?

Brak wykwalifikowanej kadry, przepracowanie pracowników, niedobory sprzętowe – to tylko niektóre z problemów nękających ochronę zdrowia od kilku lat. Panująca pandemia pogłębiła kryzys oraz obnażyła słabości administracyjne i komunikacyjne całego systemu. Właśnie w tej kwestii medykom mogą pomóc roboty cyfrowe.

Robotyzacja coraz bliżej

W Polsce coraz bardziej widoczne jest zapotrzebowanie na technologię RPA (Robotic Process Automation) w służbie zdrowia. Dostrzega to również Ministerstwo Zdrowia, które niedawno wpisało jedno z polskich narzędzi klasy RPA do rejestru innowacji i rekomenduje jego wykorzystanie.

- Nasze spotkanie z Zespołem ds. Innowacji Ministerstwa Zdrowia potwierdziło, jak bardzo roboty cyfrowe są potrzebne medykom. To jednak nie pierwsza nasza współpraca z tą branżą. Narzędzie Wizlink udostępniliśmy już między innymi firmie TDZ Technika dla Zdrowia, która zajmuje się obsługą techniczną i medyczną jednostek ochrony zdrowia – mówi Michał Wawiórko, Prezes First Byte, właściciela Wizlink. Dodaje: Rynek zdrowia potrzebuje mocnego wsparcia – jestem przekonany, że takim wsparciem są właśnie roboty.

Rozwój technologii i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań aktualnych problemów wiąże się również z potrzebą edukacji. Przykładem takiego działania jest przedsięwzięcie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który chce szkolić przyszłych medyków również w kompetencjach cyfrowych.  

- Pracodawcy, którzy wzięli udział w naszych badaniach, jako jedną z kompetencji przyszłości wskazywali zaawansowane umiejętności cyfrowe, a dyrektor sieci szpitali wskazała, że znajomość działania algorytmów jest wręcz kluczowa dla części personelu medycznego. W kontekście tych wyzwań temat robotyzacji staje się wręcz koniecznym rozwiązaniem. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić do naszych zajęć narzędzie RPA – mówi Jakub Borowczyk, Starszy specjalista ds. współpracy z pracodawcami UM w Łodzi.

W czym roboty mogą wesprzeć medyków?

Nie istnieje technologia, która mogłaby zastąpić pracę lekarzy i pozostałych pracowników medycznych. Można natomiast zautomatyzować wiele procesów i w efekcie – zaoszczędzić bezcenny czas. Chodzi tu przede wszystkim o procesy administracyjne i komunikacyjne.

Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim powierzenie robotom wszelkich czynności biurowych dotyczących pracy z danymi, czyli na przykład przekazywanie danych pomiędzy systemami, zarówno obecnymi w podmiocie medycznym, jak również systemami centralnymi – w tym rejestrami państwowymi. Mogą być to także procesy rutynowe, takie jak obsługa wypełnionych formularzy, nadzorowanie dystrybucji leków na oddziałach, czy „pilnowanie” terminarza – powiadamianie o wizytach pacjentów, przypominanie lekarzom o z terminach.

Bardzo ważną zaletą technologii RPA, która może mieć fundamentalne znaczenie dla usprawnienia pracy w systemie ochrony zdrowia, jest możliwość przekazywania danych pomiędzy różnymi systemami w sposób szybszy, tańszy, a w konsekwencji bardziej efektywny. Dotyczy to bardzo szerokiego zbioru danych, od wyników badań pacjenta, zaleceń lekarskich, danych o materiałach i zażywanych lekach, po dane demograficzne. Wykorzystanie tej podstawowej funkcjonalności RPA usprawnia przepływ informacji, pozwala szybciej wdrażać rozwiązania oraz dostarcza więcej danych do analizy.

Pomysłów na wykorzystanie robotów nie brakuje – nad jednym z nich pracowali opolscy studenci.

W ubiegłym roku jeden ze studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu obronił pracę dyplomową dotyczącą zastosowania robotów. Projekt badawczy dotyczył narzędzia, które pomoże oszczędzić czas ratownikom pracującym na SOR w czasie pandemii Covid-19. Zaprojektowany przez niego robot pozwolił na znaczne skrócenie czasu pracy: nie tylko sprawdzał w systemie wyniki wymazów w kierunku SARS-COV-2, ale również mógł przekazywać te informacje mailowo lub SMS-em.

- Ten przykład, jak myślę, jest najlepszym argumentem za skutecznością edukacji w zakresie automatyzacji – opowiada Michał Wawiórko.

Automatyzacja prostsza niż się wydaje

Procesów, w których robot może wesprzeć człowieka jest wiele, a zaoszczędzony w ten sposób czas, można wykorzystać na te zadania, które wymagają doświadczenia i niezastąpionych kwalifikacji personelu. Co ważne – wdrożenie narzędzia RPA nie musi wiązać się ani z dużymi kosztami, ani z długim czasem implementacji. Stworzenie i obsługa takiego robota nie wymaga umiejętności programistycznych, wystarczy krótkie szkolenie.

Warto śledzić rozwój technologii w branży medycznej. W efekcie skorzystają na nim przede wszystkim pacjenci, poprzez zwiększoną jakość otrzymywanych usług oraz szybkość ich realizacji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Symptomy sezonowego spadku energii Biuro prasowe
2024-04-12 | 16:00

Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Medycyna DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce
2024-04-10 | 09:00

DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce

Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju
Medycyna Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych
2024-03-28 | 09:30

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych

Programy rozwojowe, znajdujące się na zaawansowanych etapach realizacji, oraz prace na wczesnych etapach nad dopełnieniem oferty wzmacniają pozycję firmy w kluczowych obszarach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.