Raport PMR i UFG: 30 robotów da Vinci w 2023 r.

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju wielkości Polski powinno być około 40-50 robotów Da Vinci. Biorąc jednak pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne możemy spodziewać się w sumie około 30 instalacji do końca roku 2023.
Polska: Jeden da Vinci na ponad 6 mln mieszkańców
Do tej pory, na świecie zainstalowano blisko 5,3 tys. urządzeń Da Vinci, a z użyciem tego systemu wykonano już ponad 6 mln operacji. Według szacunków Intuitive Surgical, producenta sprzętu Da Vinci, w 2019 r. liczba operacji przeprowadzonych na całym świecie wyniesie 1,25 mln.
Zdecydowanie największa liczba aparatów znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden aparat przypada na prawie 100 tys. mieszkańców. W Polsce, według danych z porównywalnego okresu (połowa 2019 r.), jeden aparat Da Vinci przypadał na aż 6,4 mln mieszkańców – podobnie jak średnia dla krajów azjatyckich. Świadczy to o bardzo początkowym stopniu rozwoju tych rynków w porównaniu do rynku amerykańskiego.
<wykres w zał.>
Rośnie znaczenie da Vinci w chirurgii ogólnej
Obecnie na świecie najwięcej procedur za pomocą urządzeń Da Vinci wykonuje się w dziedzinie chirurgii ogólnej. Jednocześnie jest to dziedzina, która odnotowała najbardziej dynamiczny wzrost pod względem liczby wykonywanych procedur – ze znikomej liczby operacji w roku 2008 do około 375 tys. procedur na koniec 2018 r.
Inne popularne zastosowania chirurgii robotycznej to ginekologia i urologia. Ta ostatnia pierwotnie była głównym zastosowaniem robotyki. W Polsce również wykonuje się procedury w wymienionych dziedzinach. Na świecie coraz częściej robot znajduje zastosowanie w chirurgii klatki piersiowej oraz chirurgii głowy i szyi tzw. Transoral Robotic Surgery (TORS).
Badanie, przeprowadzone przez PMR i Upper Finance, zostało zrealizowane wśród przedstawicieli placówek pracujących na autoryzowanych systemach robotycznych, czyli w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, NZOZ Szpital Mazovia – Specjalistycznym Szpitalu Urologicznym, Wojewódzkim Centrum Onkologii w Poznaniu, Szpitalu Medicover w Warszawie, Szpitalu na Klinach w Krakowie oraz w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.
Raport „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2019. Prognozy na lata 2020-2023” można bezpłatnie pobrać tutaj -> http://bit.ly/2RkD1lL2
Więcej na temat znaczenia robotów medycznych w Polsce powiedzą praktycy podczas forum PMR Forum Private Healthcare 2021 już 19 marca 2020 r. Więcej informacji tutaj -> https://private-healthcare-forum.com/
KONTAKT DLA MEDIÓW:
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.