Produkt LIDBREE™ został dopuszczony do obrotu w Wielkiej Brytanii
Gedeon Richter i Palette Life Sciences AB poinformowały, że otrzymały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Wielkiej Brytanii produktu LIDBREE™ – innowacyjnego, opatentowanego, termożelującego preparatu do stosowania wewnątrzmacicznego, który przynosi znaczną ulgę w bólu podczas zabiegów ginekologicznych.
LIDBREE™ dopuszczono do obrotu, w oparciu o pozytywne wyniki badań klinicznych oraz badań nad unerwieniem czuciowym w obrębie narządów rozrodczych. Wykazano, że stosowanie produktu wiąże się ze znacznym zmniejszeniem bólu i dyskomfortu u kobiet poddawanych zabiegom ginekologicznym.
– Nasz zespół badawczy odkrył, że powierzchniowe receptory bólowe znajdują się w całej macicy. Pozwala to na zastosowanie miejscowego środka znieczulającego podczas wielu zabiegów ginekologicznych, które obecnie rutynowo wykonywane są bez znieczulania – np. wprowadzenie wkładki wewnątrzmacicznej, pobranie biopsji z szyjki macicy lub samej macicy. LIDBREE™ jest nowym żelem zawierającym miejscowo znieczulającą lidokainę, która po nałożeniu przylega do błony śluzowej, zapewniając doskonały efekt przeciwbólowy – mówi Gunvor Ekman-Ordeberg, profesor medycyny z Instytutu Karolinska, twórczyni programu LIDBREE™. – Obserwacja 40 lat badań prowadzonych w praktyce klinicznej, zwieńczonych opracowaniem nowej, prostej i skutecznej metody uśmierzania bólu, to ogromny przywilej, który mogę dzielić z moimi kolegami i koleżankami.
W październiku 2017 roku spółki Richter oraz Palette podpisały umowę w celu wprowadzenia do obrotu w Europie i na pozostałych wybranych rynkach preparatu LIDBREE™.
– Dopuszczenie LIDBREE™ do obrotu w Wielkiej Brytanii bardzo nas cieszy. To wspaniałe osiągnięcie wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Pozwala nam odpowiedzieć na istotną, niezaspokojoną potrzebę medyczną w dziedzinie zdrowia kobiet. Z niecierpliwością oczekujemy na wsparcie dla wprowadzenia produktu LIDBREE™ na rynek za pośrednictwem naszego partnera, spółki Gedeon Richter oraz na dalsze rynki, takie jak Stany Zjednoczone, we współpracy z przyszłymi partnerami regionalnymi – podkreśla Helena Jansson, dyrektor zarządzająca Palette Life Sciences AB.
– Spodziewaliśmy się takiej decyzji i nie możemy się doczekać, aby wprowadzić LIDBREE™ do obrotu na wszystkich rynkach objętych naszym porozumieniem, aby poprawić jakość życia kobiet doświadczających bólu podczas zabiegów ginekologicznych – oświadczył Tibor Horváth, dyrektor handlowy Gedeon Richter Plc.
Produkt LIDBREE™
LIDBREE™ to produkt wykorzystujący nową technologię podawania lidokainy w celu złagodzenia bólu umiejscowionego w błonie śluzowej. W przeciwieństwie do innych preparatów do stosowania miejscowego unikatowe cechy LIDBREE™ sprawiają, że żel pozostaje na powierzchni błony śluzowej macicy i kanału szyjki macicy przez czas niezbędny do osiągnięcia działania przeciwbólowego. LIDBREE™ jest wskazany do znieczulenia miejscowego z powodu umiarkowanego i ostrego bólu podczas zabiegów w szyjce macicy i wewnątrzmacicznych, takich jak: zakładanie wewnątrzmacicznej antykoncepcji, histeroskopia, biopsja szyjki macicy i endometrium u kobiet od 15. roku życia.
Gedeon Richter Plc.
Gedeon Richter Plc. (www.richter.hu), z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.