Prawie 500 seniorów z Wielkopolski zostało objętych systemem teleopieki
Dzięki programom dofinansowującym jednostki samorządowe oraz opiekuńcze w zakresie świadczenia teleopieki, coraz więcej seniorów z województwa wielkopolskiego zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Jedyne na rynku, certyfikowane opaski medyczne, w samym tylko wielkopolskim, monitorują obecnie poglądowe parametry życiowe niemal 500 osób. W przypadku zaistnienia niepokojącej sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu możliwe jest podjęcie natychmiastowych działań.
Teleopieka to usługi opiekuńcze nad pacjentem, świadczone na odległość przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Przykładem takiego rozwiązania jest opaska telemedyczna SiDLY, dokonująca automatycznych pomiarów poglądowych parametrów życiowych, takich jak tętno czy saturacja (SiDLY Care PRO), których wyniki są automatycznie przesyłane do centrum ratunkowego. Urządzenie zostało wyposażone także w funkcję określania precyzyjnej lokalizacji użytkownika, opcję asystenta głosowego – przypominającego m.in. o konieczności przyjęcia leków, krokomierz, dwustronną komunikację głosową – umożliwiającą kontakt z użytkownikiem rozwiązania bezpośrednio z poziomu opaski czy też w jedną z najważniejszych funkcji – przycisk SOS generujący alarmy.
Opaski telemedyczne oraz system SiDLY są wykorzystywane m.in. w Wągrowcu, Szamotułach, Obornikach, Swarzędzu, Ryczywole oraz Murowanej Goślinie.
Dzięki opasce telemedycznej z firmy SiDLY uczestniczka naszego projektu w Murowanej Goślinie została na czas objęta opieką medyczną. Urządzenie sprawdziło się w sytuacji realnego zagrożenia zdrowia i życia. Po naciśnięciu przycisku SOS nasza Podopieczna otrzymała szybką i profesjonalną pomoc, dzięki czemu obecnie może cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną – mówi członek zarządu OAK Usługi Opiekuńcze Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenia Każdy Jest Ważny.
Projekty zostały sfinansowane zarówno z funduszy własnych gmin, jak i z funduszy państwowych oraz unijnych. Wśród nich są m.in. takie programy jak Senior+, Dostępność Plus, ASOS czy EFS.
Wdrożenie w województwie kujawsko-pomorskim
Z rozwiązania korzystają również inne regiony Polski, w tym sąsiednie województwa. SIDLY jest dostawcą technologii do programu teleopieki domowej, przygotowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej województwa kujawsko-pomorskiego. Na tę chwilę opaski monitorują poglądowe parametry życiowe 2 100 osób, a kolejne są już w rękach przedstawicieli 18 gmin z całego regionu i będą sukcesywnie przekazywane seniorom.
SiDLY jest równocześnie wykonawcą i dostawcą procedur funkcjonowania największego centrum teleopieki w regionie kujawsko-pomorskim, którego sercem jest centrum operacyjne przygotowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio.
Senior a nowoczesna technologia
Opaski zostały zaprojektowane w taki sposób, by ich użytkowanie było maksymalnie proste i intuicyjne, m.in. dlatego posiadają tylko jeden przycisk – SOS. Wystarczy, że użytkownik opaski założy ją na nadgarstek. Opaska w równych odstępach czasowych wykona pomiary funkcji życiowych, a dane zapisze w aplikacji i na platformie telecentrum, w którym pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni – mówi Edyta Kocyk, założycielka i prezes SiDLY.
Kiedy użytkownik skorzysta z przycisku SOS, opaska automatycznie zaalarmuje telecentrum i połączy go z ratownikiem, który w razie potrzeby wyśle służby ratunkowe lub skontaktuje się z opiekunem, aby jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanemu. Jeśli użytkownik upadnie, co uniemożliwi mu wciśnięcie przycisku SOS – opaska automatycznie wykryje taką sytuację i uruchomi alarm.
W sytuacji, w której liczy się zdrowie, a często również życie ludzkie bardzo ważne jest, by stosowane rozwiązanie posiadało odpowiednie certyfikaty medyczne. Opaski telemedyczne SiDLY są na ten moment jedynym produktem tego rodzaju w Polsce, należącym do 1 klasy urządzeń medycznych. Są również jedynymi opaskami telemedycznymi w pełni produkowanymi na terenie Unii Europejskiej.
Opaska SiDLY jako jedyna na rynku posiada również ładowanie indukcyjne, ułatwiające jej użytkowanie osobom w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Proces ładowania rozpoczyna się w momencie kiedy opaska zostanie odłożona we wskazane miejsce na stacji dokującej.
------------------------------------
SiDLY to polska firma oferująca usługę teleopieki na bazie własnego, autorskiego rozwiązania, w formie opaski na nadgarstek. Korzysta z niej już ponad 40 000 osób i ponad 300 jednostek opiekuńczych i medycznych. Każdego miesiąca opaski telemedyczne dokonują ponad 1 300 000 pomiarów, a w samym 2020 roku uratowały życie lub zdrowie ponad 500 osobom.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.