Komunikaty PR

Polskie urządzenie wspiera rehabilitację amerykańskiej nastolatki

2018-10-22  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Michał Zębik
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
michal.zebik|goodonepr.pl| |michal.zebik|goodonepr.pl
796 996 253
www.goodonepr.pl

Magiczny Dywan – opracowana przez polskich twórców interaktywna podłoga udowadnia, że nowoczesna rehabilitacja dzieci może odbywać się poprzez zabawę. Urządzenie pomogło 13-letniej Paige Bourhill, która zetknęła się z nim w ośrodku terapii zajęciowej we Włoszech. Dotychczasowe metody rehabilitacji dziewczynki okazywały się mało skuteczne, przełom nastąpił po zastosowaniu Magicznego Dywanu.

Nowoczesne metody terapii oraz narzędzia umożliwiające lepszą pracę z pacjentami to rozwiązania, których nieustannie poszukują specjalistyczne ośrodki na całym świecie, także w Polsce. Badania przeprowadzone przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych[1] wykazały, że wśród głównych potrzeb osób niepełnosprawnych w naszym kraju znajdują się te związane z dostępnością przyrządów, urządzeń lub technologii. Magiczny Dywan ma być na nie odpowiedzią. Urządzenie zdobywa coraz większą popularność, a kolejni specjaliści potwierdzają jego skuteczność we wspieraniu terapii zajęciowej zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z funkcji rehabilitacyjnych interaktywnej podłogi korzystają dziś pacjenci nie tylko w Polsce, ale też w ponad 20 krajach świata.

Historia Amerykanki potwierdza skuteczność

Przykładów na pozytywne działanie Magicznego Dywanu można podawać wiele, kolejny dostarczyła historia amerykańskiej nastolatki cierpiącej z powodu urazów wywołanych przez chorobę genetyczną. 13-letnia dziś Paige Bourhill zachorowała mając zaledwie 10 miesięcy. Właściwe zdiagnozowanie problemu córki zajęło jej rodzicom 6 lat.  Ostatecznie okazało się, że przyczyną jest schorzenie układu odpornościowego powodujące obrzęk mózgu, przez który dziewczynka ma problemy z chodzeniem i mową, a także ataki padaczki.

Dotychczasowe terapie nie przynosiły rezultatu, dlatego rodzice postanowili zabrać córkę do specjalistycznego ośrodka we Włoszech. Tam poznała Magiczny Dywan, dzięki któremu zaczęła aktywnie angażować się w sesje terapeutyczne. – Paige jak dotąd nie lubiła uczestniczyć w zajęciach, zazwyczaj walczyła z wykonywaniem zadań. Odkąd używa Magicznego Dywanu mocniej się w nie angażuje, czerpiąc przyjemność z ćwiczeń, które są dla niej bardziej jak granie w grę, niż terapia – mówi Annette Bourhill, matka dziewczynki.

Sesje przygotowane na potrzeby Paige miały za zadanie poprawić jej funkcje motoryczne i ogólny rozwój. Ćwiczenia prowadzone przy użyciu interaktywnych gier polegały m.in. na śledzeniu i sięganiu po ruchome elementy wyświetlane na podłodze. Po kilku minutach pracy z terapeutą i Magicznym Dywanem dziewczynka zaczęła wykonywać zadania samodzielnie, co nie zdarzało jej się nigdy wcześniej. Dziś można śledzić dalsze postępy w jej rehabilitacji.

Na czym polega rehabilitacja na Magicznym Dywanie?

Magiczny Dywan to proste, a zarazem innowacyjne urządzenie opracowane przez polską firmę Funtronic. Tworzy je komputer wraz z interaktywnym projektorem wyposażonym w czujniki ruchu oraz zestaw multimedialnych gier. Obsługa urządzenia odbywa się poprzez gesty rąk i nóg. Wyświetlane przez nie gry służą rehabilitacji wspierając stymulację zaburzonych percepcji, usprawniając motorycznie oraz poprawiając orientację w przestrzeni.

- Działanie Magicznego Dywanu opiera się na ruchu. To z jednej strony najbardziej intuicyjna forma obsługi, z drugiej – ważny element każdej rehabilitacji. Wszystkie nasze gry zostały opracowane tak, by w naturalny sposób pobudzać do aktywności fizycznej i umysłowej. Dzięki temu, że ich scenariusze były tworzone przez rehabilitantów, gry stanowią doskonałe uzupełnienie programów terapeutycznych – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes firmy Funtronic.

Innowacyjność i wszechstronność Magicznego Dywanu została doceniona przez liczne ośrodki i instytucje w Polsce i na świcie. Poza rehabilitacją, urządzenie stosowane jest także jako wsparcie w edukacji oraz opiece nad osobami starszymi. Obecnie wykorzystuje je blisko 6 tys. szkół, ośrodków senioralnych, centrów terapeutycznych i innych. Magiczny Dywan trafia do większości krajów europejskich, ale też do USA, krajów arabskich oraz południowej Afryki.

 

Funtronic to polska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 roku. Jest producentem i dystrybutorem Magicznego Dywanu – interaktywnego urządzenia projekcyjnego (podłogi oraz stołu), które stanowi innowacyjną pomoc dydaktyczną i rehabilitacyjną. Urządzenie zawiera zestaw multimedialnych ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych oraz aplikacji rewalidacyjnych, przeznaczonych do pracy z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, a także rehabilitacji dorosłych i seniorów. Funtronic jest liderem w dostarczaniu takiego rozwiązania zarówno na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. Urządzenie można zamówić za pośrednictwem strony funtronic.eu.

 


[1] https://www.pfron.org.pl/fileadmin/Badania_i_analizy/Badanie_potrzeb_ON/Streszczenie_badania_potrzeb_ON_wnioski_rekomendacje_j_migowy.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe Biuro prasowe
2020-09-18 | 12:00

Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe

Naukowcy z Narodowego Instytutu Leków i Uniwersytetu Warszawskiego odkryli, że jednoczesne podanie dwóch substancji organicznych stosowanych w terapiach onkologicznych skutkuje
Medycyna Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica
2020-09-17 | 11:00

Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica

Mini przyłbica to doskonała alternatywa dla maseczek lub pełnych przyłbic. Stanowi duże ułatwienie dla pracowników gastronomii, zakładów fryzjerskich, lecz także osób,
Medycyna Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem
2020-09-15 | 15:19

Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem

Nowoczesna technologia chroniąca przed koronawirusem wkracza do Polski. Jej efektem są pierwsze na świecie samoodkażające się maseczki. Ich wyjątkowość polega na tym, że wykorzystana do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.