Komunikaty PR

Polska spółka technologiczna opracowuje innowacyjny projekt wymazówki

2022-06-20  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marek Lorent-Kamiński
Sygnis SA

Żwirki i Wigury 101
02-089 Warszawa
kontakt|sygnis.pl| |kontakt|sygnis.pl
22 668 47 57
https://sygnis.pl/

W niecałe dwa miesiące Sygnis SA, polska firma zajmująca się nowymi technologiami, stworzyła inspirowany naturą projekt, który miał na celu redefinicję jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli pandemii – wymazówki. Dzięki całkowicie nowemu dizajnowi i sposobowi wytwarzania, uzyskano szybszy i tańszy sposób produkcji, a sama pałeczka wymazowa zbiera więcej materiału do badania, niż jej rynkowe odpowiedniki. Tak powstały wymazówki CRN_01 „Koliber”, nagrodzone drugim miejscem na prestiżowym, międzynarodowym konkursie wzorniczym MakeMe.

Cały świat czerpał wiedzę o rozwoju pandemii z masowo wykonywanych testów na COVID-19. W samej Polsce do marca 2022 roku przeprowadzono ich ponad 34,4 miliona. Pałeczki wymazowe były zatem artykułem pierwszej potrzeby, a uproszczenie ich produkcji – realną szansą na wsparcie służby zdrowia. W 2020 roku firma Sygnis SA, obserwując przerwane łańcuchy dostaw i braki w zaopatrzeniu, zdecydowała się stworzyć swoją propozycję pałeczki wymazowej.

Dostępne na rynku wymazówki produkowane są dwuetapowo: wtryskiwane, a następnie flokowane. Dla uzyskania odpowiednich parametrów wymazu potrzebne są konkretne rodzaje floków, a zatem również odpowiednie urządzenia do ich nanoszenia. Projekt CRN_01 charakteryzuje się natomiast szybszym i tańszym, jednoetapowym procesem produkcji – formowaniem wtryskowym.

Kształt wymazówki został zainspirowany językiem kolibra, przystosowanym do pobierania nektaru z wąskich kielichów kwiatów. Zaprojektowane rowkowania i zagłębienia pozwalają na nagarnianie i gromadzenie dużej ilości materiału wymazowego, zapewniając tym samym skuteczność testowania. Co więcej, z uwagi na brak floków, wymazówki CRN_01 “oddają” w teście laboratoryjnym więcej próbki niż ich rynkowe odpowiedniki.

Wymazówka CRN_01 „Koliber” przeszła konsultacje z diagnostami oraz doczekała się realizacji pierwszej formy wtryskowej i pierwszej serii produkcyjnej. Jak mówi autor projektu, Chief Design Officer w Sygnis SA, Maciej Głowacki: - Lata doświadczenia z projektami badawczo-rozwojowymi, zaawansowanym drukiem 3D oraz realizacjami na formy wtryskowe pozwoliły mi stworzyć projekt w duchu “rapid prototyping”. Od pomysłu do realizacji pierwszej serii wtrysków minęły niecałe dwa miesiące, z czego ponad tydzień zajął proces misternego elektrodrążenia czterogniazdowej formy.

Projekt wymazówki zdobył II miejsce na prestiżowym, międzynarodowym konkursie wzorniczym MakeMe. Tak o projekcie wypowiedział się wręczający nagrodę, dr Tomasz Rygalik:

- Pandemia w znaczącym stopniu przyczyniła się także do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Mnóstwo jednorazowych higienicznych i medycznych sprzętów oraz artykułów trafiło na wysypiska. Projekt wymazówki w sposób bezpośredni adresuje ten problem. Te dostępne na rynku standardowo produkowane są dwuetapowo i wykonane są z dwóch grup materiałowych, nierozerwalnie ze sobą połączonych. A tu, z inspiracji naturą powstał przedmiot, składający się z jednej części, o uproszczonym jednoetapowym procesie produkcyjnym – szybszym i tańszym, który niesie tą samą bardzo ważną diagnostyczną funkcję (…).

O projekcie wymazówki CRN_01 „Koliber” pisały już ELLE Magazine, Label Magazine i Łódź Design Festival.

***

O Spółce:

Sygnis S.A. to spółka deeptech prowadząca projekty badawczo-rozwojowe w zakresie technologii hardware’owych. Wywodząca się z dziedziny druku 3D, Grupa Sygnis obecnie pracuje nad kilkudziesięcioma projektami, rozwiązując problemy w obszarach nowych technologii przyrostowych, biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. Trzonem firmy są interdyscyplinarne zespoły specjalistów i naukowców, a także silny dział sprzedaży dystrybuujący rozwiązania partnerów biznesowych spółki. Sygnis SA jest notowana na rynku NewConnect od grudnia 2021 roku.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Zdrowe nawyki, które korzystnie wpływają na samopoczucie Biuro prasowe
2024-04-29 | 16:00

Zdrowe nawyki, które korzystnie wpływają na samopoczucie

Szczupła sylwetka, świetna kondycja skóry, włosów i paznokci, zdrowy duch w zdrowym ciele oraz pozytywne samopoczucie. Większość z nas marzy o wspomnianych elementach,
Medycyna Symptomy sezonowego spadku energii
2024-04-12 | 16:00

Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Medycyna DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce
2024-04-10 | 09:00

DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce

Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Transport

Ochrona środowiska

Stworzenie cyfrowego bliźniaka Ziemi coraz bliżej. Pomoże precyzyjniej przewidywać klęski żywiołowe

Na początku czerwca mają zostać uruchomione dwa pierwsze komponenty cyfrowej repliki Ziemi. To inicjatywa Komisji Europejskiej, w ramach której powstaje superzaawansowana symulacja zjawisk, m.in. atmosferycznych i klimatycznych, do jakich dochodzi na Ziemi. Oparte na bogatych zbiorach danych, m.in. ze zdjęć satelitarnych, i ich zaawansowanej analizie narzędzia pozwolą z dwutygodniowym wyprzedzeniem przewidywać zdarzenia pogodowe, precyzując prognozę do obszarów podzielonych na kwadraty o boku zaledwie kilku kilometrów. Będą mogły być wykorzystywane także w planowaniu miast, farm wiatrowych czy w rolnictwie. W tworzeniu rozwiązania bierze udział polski dostawca rozwiązań chmurowych.

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.