Komunikaty PR

Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?

2021-03-04  |  10:00

To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę. Nigdy wcześniej nie mówiono tyle o pracownikach laboratorium, co w 2020 r. Niewidzialni, niedoceniani bohaterowie, podczas pandemii często pracowali po 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Jednak to, co robią diagności laboratoryjni, zawsze ma ogromne znaczenie, nie tylko w dobie koronawirusa. Mając świadomość, że od dokładności wykonywanych przez nich badań zależy ludzkie życie i zdrowie, pracują z poczuciem ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie identyfikacji próbek, o ten obszar mogą być spokojni.

Pobranie materiału to dopiero początek

Dla osób korzystających z usług laboratorium medycznego, wizyta w tym miejscu coraz częściej sprowadza się obecnie jedynie do oddania próbki badanego materiału. O ile wcześniej należało jeszcze osobiście odebrać wynik, dziś - w większości przypadków - jest on dostępny online. W międzyczasie jednak pobrany materiał musi przejść szereg etapów, z zachowaniem wielu koniecznych procedur bezpieczeństwa - ponieważ w pracy diagnosty laboratoryjnego nie może być mowy o pomyłce. Potknięcie na którymkolwiek z etapów, oznaczałoby katastrofalne skutki - wykluczyłoby materiał z dalszej analizy, wiązałoby się z uzyskaniem nieprawidłowych wyników lub przekazaniem ich niewłaściwej osobie. Wiarygodność badania polega w ogromnej mierze na poprawnym i trwałym oznaczeniu próbek.

Kompleksowe wsparcie laborantów

Laboratoria muszą zagwarantować, że próbki są odpowiednio monitorowane podczas całego procesu – począwszy od pobrania materiału, przez badanie, aż po należyte przechowywanie. - Etykieta to dziś integralna część każdego badania laboratoryjnego. – słusznie zauważa Agnieszka Biś z Etisoft. - Z tą myślą stworzyliśmy program etiCALLS. Dzięki temu laboratoria mają do dyspozycji kompletny zestaw produktów i narzędzi, pozwalających w łatwy i prosty sposób identyfikować próbkę, śledzić dokładnie przebieg badań i procesy, jakim była poddawana. – dodaje.

Działania w trosce o klientów

Pracownicy laboratoriów przeprowadzają próbki przez złożony proces. Aby zapewnić sterylne warunki pracy i zapewnić bezpieczeństwo sobie samym, są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. Dziś, oprócz „standardowych” rękawiczek i fartucha, są to często także kombinezony, maseczki czy przyłbice. Mimo trwającej pandemii, placówki robią wszystko, aby zapewnić szeroki dostęp do badań laboratoryjnych. Zawsze są przecież osoby, które muszą je wykonać, jak chociażby kobiety w ciąży. Biorąc pod uwagę, że koronawirus poddał nasze codziennie życie wielu ograniczeniom, laboratoria starają się na wiele sposobów pomagać swoim klientom w obecnej sytuacji. Oferują m.in. wsparcie online, pobieranie krwi w domu pacjenta czy możliwość zlecenia dodatkowych badań do kilkudziesięciu dni od pobrania materiału.

W laboratorium nie ma miejsca na błędy i przypadki

Zlecenie dodatkowych badań jest możliwe dzięki zabezpieczeniu krwi. Co to znaczy i czemu służy? Pobraną próbkę zwykle zabezpiecza się poprzez zamrożenie na okres 30 dni. Czy można być spokojnym o to, że materiał będzie oznaczony w odpowiedni sposób? W laboratorium nie ma miejsca na błędy. Zastosowanie etykiet produkowanych przez Etisoft, odpornych na niskie temperatury, gwarantuje doskonałą czytelność opisu każdej próbki. Etykiety etiCALLS do nadruku termotransferowego oferowane są w zestawie z dedykowaną taśmą termotransferową. Jakie korzyści daje to rozwiązanie? Etykiety są nie tylko czytelne i trwałe, zastosowanie tego rozwiązania pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędu.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.