Od próbki po diagnozę – jak pracują laboratoria, nie tylko w czasie pandemii?
To nie laboratoria „przeprowadzają” badania. Robi to fachowy personel medyczny, w oparciu o nowoczesną aparaturę, produkty i narzędzia, umożliwiające rzetelną diagnostykę. Nigdy wcześniej nie mówiono tyle o pracownikach laboratorium, co w 2020 r. Niewidzialni, niedoceniani bohaterowie, podczas pandemii często pracowali po 12 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Jednak to, co robią diagności laboratoryjni, zawsze ma ogromne znaczenie, nie tylko w dobie koronawirusa. Mając świadomość, że od dokładności wykonywanych przez nich badań zależy ludzkie życie i zdrowie, pracują z poczuciem ogromnej odpowiedzialności, jaka na nich spoczywa. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w zakresie identyfikacji próbek, o ten obszar mogą być spokojni.
Pobranie materiału to dopiero początek
Dla osób korzystających z usług laboratorium medycznego, wizyta w tym miejscu coraz częściej sprowadza się obecnie jedynie do oddania próbki badanego materiału. O ile wcześniej należało jeszcze osobiście odebrać wynik, dziś - w większości przypadków - jest on dostępny online. W międzyczasie jednak pobrany materiał musi przejść szereg etapów, z zachowaniem wielu koniecznych procedur bezpieczeństwa - ponieważ w pracy diagnosty laboratoryjnego nie może być mowy o pomyłce. Potknięcie na którymkolwiek z etapów, oznaczałoby katastrofalne skutki - wykluczyłoby materiał z dalszej analizy, wiązałoby się z uzyskaniem nieprawidłowych wyników lub przekazaniem ich niewłaściwej osobie. Wiarygodność badania polega w ogromnej mierze na poprawnym i trwałym oznaczeniu próbek.
Kompleksowe wsparcie laborantów
Laboratoria muszą zagwarantować, że próbki są odpowiednio monitorowane podczas całego procesu – począwszy od pobrania materiału, przez badanie, aż po należyte przechowywanie. - Etykieta to dziś integralna część każdego badania laboratoryjnego. – słusznie zauważa Agnieszka Biś z Etisoft. - Z tą myślą stworzyliśmy program etiCALLS. Dzięki temu laboratoria mają do dyspozycji kompletny zestaw produktów i narzędzi, pozwalających w łatwy i prosty sposób identyfikować próbkę, śledzić dokładnie przebieg badań i procesy, jakim była poddawana. – dodaje.
Działania w trosce o klientów
Pracownicy laboratoriów przeprowadzają próbki przez złożony proces. Aby zapewnić sterylne warunki pracy i zapewnić bezpieczeństwo sobie samym, są zaopatrzeni w środki ochrony osobistej. Dziś, oprócz „standardowych” rękawiczek i fartucha, są to często także kombinezony, maseczki czy przyłbice. Mimo trwającej pandemii, placówki robią wszystko, aby zapewnić szeroki dostęp do badań laboratoryjnych. Zawsze są przecież osoby, które muszą je wykonać, jak chociażby kobiety w ciąży. Biorąc pod uwagę, że koronawirus poddał nasze codziennie życie wielu ograniczeniom, laboratoria starają się na wiele sposobów pomagać swoim klientom w obecnej sytuacji. Oferują m.in. wsparcie online, pobieranie krwi w domu pacjenta czy możliwość zlecenia dodatkowych badań do kilkudziesięciu dni od pobrania materiału.
W laboratorium nie ma miejsca na błędy i przypadki
Zlecenie dodatkowych badań jest możliwe dzięki zabezpieczeniu krwi. Co to znaczy i czemu służy? Pobraną próbkę zwykle zabezpiecza się poprzez zamrożenie na okres 30 dni. Czy można być spokojnym o to, że materiał będzie oznaczony w odpowiedni sposób? W laboratorium nie ma miejsca na błędy. Zastosowanie etykiet produkowanych przez Etisoft, odpornych na niskie temperatury, gwarantuje doskonałą czytelność opisu każdej próbki. Etykiety etiCALLS do nadruku termotransferowego oferowane są w zestawie z dedykowaną taśmą termotransferową. Jakie korzyści daje to rozwiązanie? Etykiety są nie tylko czytelne i trwałe, zastosowanie tego rozwiązania pozwala jednocześnie zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko błędu.

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ

Medinice zakończył pierwszą część II etapu badań przedklinicznych CoolCryo
Więcej ważnych informacji
Kalendarium
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biotechnologia

Druk 3D nadzieją onkologii. Polscy naukowcy wydrukowali trójwymiarowy model żyły zajętej nowotworem, co pozwoliło na skuteczną operację
Światowy rynek biodruku w ciągu najbliższych kilku lat wzrośnie ponad trzykrotnie. Takie rozwiązania jak rusztowania wspomagające leczenie złamań czy biotusze, które posłużą do wyhodowania narządów do przeszczepów, to technologie, które już za kilka lat mogą trafić nawet do szpitali o niskim stopniu referencyjności. Technologia biodruku i druku 3D już dziś pomaga planować operacje wycięcia nowotworów czy przewidywać skutki radioterapii.
Gry i rozrywka
Pandemia napędza zakup laptopów przez graczy. Komputery mobilne wydajnością dorównują już stacjonarnym

Rynek gamingu znacznie się zmienił pod wpływem pandemii. Sprzedaż laptopów dla graczy wzrosła w 2020 roku prawie o 27 proc. i do 2025 roku będzie stale rosła, podczas gdy komputerów stacjonarnych dla graczy sprzedaje się za to coraz mniej – wynika z raportu IDC. Zdaniem sprzedawców gracze kupują coraz droższe laptopy i stawiają na najnowsze generacje kart graficznych, które oferują już wydajność zarezerwowaną dotąd dla komputerów stacjonarnych.