Komunikaty PR

Nowa współpraca poświęcona leczeniu doustnemu pacjentów z COVID-19

2020-11-05  |  14:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Lider biotechnologiczny Roche i Atea Pharmaceuticals łączą siły w walce przeciwko COVID-19 w zakresie opracowywania, produkcji i dostarczania AT-527 – doustnego, bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego, będącego obecnie na etapie badań.

·Firmy Roche i Atea Pharmaceuticals nawiązały partnerstwo w celu rozwijania AT-527 – doustnego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego (direct-acting antiviral – DAA), będącego obecnie w II fazie badań klinicznych.

  • AT-527 ma potencjał, aby stać się pierwszym nowym doustnym lekiem przeciwwirusowym do leczenia pozaszpitalnego i szpitalnego pacjentów z COVID-19, który mógłby również znaleźć zastosowanie w działaniach profilaktycznych po ekspozycji na wirusa.
  • Doustne, małocząsteczkowe DAA przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 mogą być produkowane na dużą skalę i zapewnić szeroki dostęp dla pacjentów.

 

Działanie AT-527 polega na blokowaniu enzymu – wirusowej polimerazy RNA – która jest konieczna do replikacji wirusa. Lek jest obecnie w badaniu klinicznym fazy II obejmującym hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 o nasileniu umiarkowanym. Badanie kliniczne fazy III, które ma się rozpocząć w I kwartale 2021 r., obejmie potencjalne możliwości stosowania leku u pacjentów nieprzebywających w warunkach szpitalnych. Oprócz tego AT-527 może być opracowany do stosowania profilaktycznego po ekspozycji na wirusa.

Preparat AT-527, który stanowi potencjalną opcję leczenia doustnego pacjentów hospitalizowanych, ma również potencjał, aby stać się pierwszą formą leczenia doustnego pacjentów z COVID-19 nieprzebywających w szpitalu. Proces wytwarzania małocząsteczkowych DAA zapewnia ponadto możliwość produkcji dużych ilości bardzo potrzebnego leku. Jeżeli lek AT-527 się sprawdzi, mógłby być pomocny we wczesnym leczeniu pacjentów, ograniczaniu progresji zakażenia i przyczynić się do zmniejszenia całkowitego obciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Celem współpracy jest przyspieszenie rozwoju klinicznego i produkcji AT-527, zbadanie jego bezpieczeństwa i skuteczności, a także jak najszybsze zapewnienie pacjentom potencjalnej możliwości leczenia. W przypadku udowodnienia w badaniach klinicznych bezpieczeństwa i skuteczności AT-527 oraz jego zatwierdzenia przez organ nadzorczy Atea będzie odpowiadać za sprzedaż leku w USA, z możliwością zwrócenia się o wsparcie do Genentech, a firma Roche będzie odpowiedzialna za jego dystrybucję poza obszarem USA.

Złożoność kwestii związanych z COVID-19 wymaga budowania wielu linii obrony. Dzięki połączeniu sił    z Atea mamy nadzieję zaoferować dodatkową opcję leczenia pacjentów z COVID-19, zarówno hospitalizowanych, jak i przebywających poza szpitalem, i zmniejszyć obciążenie szpitali w okresie światowej pandemii – mówi Bill Anderson, dyrektor generalny Roche Pharmaceuticals. – Dzięki wspólnemu opracowywaniu i produkcji AT-527 na dużą skalę staramy się udostępnić tę opcję leczenia jak największej liczbie osób na całym świecie.

Roche podziela naszą pasję do tworzenia innowacyjnych produktów leczniczych, przynoszących odpowiedzi na największe potrzeby w zakresie medycyny. Pandemia COVID-19 uwydatniła pilną potrzebę nowego, doustnego leku przeciwwirusowego do leczenia tego wysoce zakaźnego, a często śmiertelnego wirusa – dodaje dr. Jean-Pierre Sommadossi, dyrektor generalny i założyciel Atea Pharmaceuticals. – Oczekujemy, że lek AT-527 będzie się idealnie nadawał do walki z COVID-19, gdyż hamuje on replikację wirusa, blokując jego polimerazę RNA, która jest kluczowym elementem mechanizmu replikacji wirusów RNA. Istotne jest, że proces wytwarzania naszego małocząsteczkowego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego umożliwia nam produkcję AT-527 szybko i na dużą skalę.

 

Informacje o AT-527

AT-527 to doustny prolek w postaci nukleotydu purynowego, będący na etapie badań, który wykazał działanie przeciwwirusowe in vitro i in vivo wobec kilku otoczkowych jednoniciowych wirusów RNA, w tym ludzkich flawiwirusów i koronawirusów. Ten wysoce selektywny prolek w postaci nukleotydu purynowego zaprojektowano w celu specyficznej inhibicji wirusowej polimerazy RNA zależnej od RNA, która jest enzymem niezbędnym do replikacji wirusów RNA. Przeciwwirusowe działanie i bezpieczeństwo leku AT-527 wykazano w badaniach klinicznych fazy II u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz w przedklinicznych testach in vitro z wirusem SARS-CoV-2. Preparat AT-527 nie uzyskał jeszcze licencji ani zatwierdzenia w USA ani żadnym innym kraju do stosowania w przypadku jakichkolwiek wskazań.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski Biuro prasowe
2025-06-24 | 09:30

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Ta strategiczna współpraca wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania - z zakresu probioterapii do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku - z planami dalszej
Medycyna Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”
2025-06-16 | 03:00

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Nowy raport agencji doradczej PRCN pokazuje, że Polacy są bardzo ostrożni w kwestii udostępniania danych zdrowotnych na potrzeby rozwoju sektora ochrony zdrowia i nauk
Medycyna Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
2025-06-05 | 11:05

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra

Co to jest szyna CPM? Szyna CPM (ang. Continuous Passive Motion – ciągły ruch bierny) to innowacyjne urządzenie medyczne wykorzystywane w rehabilitacji pourazowej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.