Komunikaty PR

Nowa współpraca poświęcona leczeniu doustnemu pacjentów z COVID-19

2020-11-05  |  14:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Lider biotechnologiczny Roche i Atea Pharmaceuticals łączą siły w walce przeciwko COVID-19 w zakresie opracowywania, produkcji i dostarczania AT-527 – doustnego, bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego, będącego obecnie na etapie badań.

·Firmy Roche i Atea Pharmaceuticals nawiązały partnerstwo w celu rozwijania AT-527 – doustnego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego (direct-acting antiviral – DAA), będącego obecnie w II fazie badań klinicznych.

  • AT-527 ma potencjał, aby stać się pierwszym nowym doustnym lekiem przeciwwirusowym do leczenia pozaszpitalnego i szpitalnego pacjentów z COVID-19, który mógłby również znaleźć zastosowanie w działaniach profilaktycznych po ekspozycji na wirusa.
  • Doustne, małocząsteczkowe DAA przeznaczone dla pacjentów z COVID-19 mogą być produkowane na dużą skalę i zapewnić szeroki dostęp dla pacjentów.

 

Działanie AT-527 polega na blokowaniu enzymu – wirusowej polimerazy RNA – która jest konieczna do replikacji wirusa. Lek jest obecnie w badaniu klinicznym fazy II obejmującym hospitalizowanych pacjentów z COVID-19 o nasileniu umiarkowanym. Badanie kliniczne fazy III, które ma się rozpocząć w I kwartale 2021 r., obejmie potencjalne możliwości stosowania leku u pacjentów nieprzebywających w warunkach szpitalnych. Oprócz tego AT-527 może być opracowany do stosowania profilaktycznego po ekspozycji na wirusa.

Preparat AT-527, który stanowi potencjalną opcję leczenia doustnego pacjentów hospitalizowanych, ma również potencjał, aby stać się pierwszą formą leczenia doustnego pacjentów z COVID-19 nieprzebywających w szpitalu. Proces wytwarzania małocząsteczkowych DAA zapewnia ponadto możliwość produkcji dużych ilości bardzo potrzebnego leku. Jeżeli lek AT-527 się sprawdzi, mógłby być pomocny we wczesnym leczeniu pacjentów, ograniczaniu progresji zakażenia i przyczynić się do zmniejszenia całkowitego obciążenia systemów opieki zdrowotnej.

Celem współpracy jest przyspieszenie rozwoju klinicznego i produkcji AT-527, zbadanie jego bezpieczeństwa i skuteczności, a także jak najszybsze zapewnienie pacjentom potencjalnej możliwości leczenia. W przypadku udowodnienia w badaniach klinicznych bezpieczeństwa i skuteczności AT-527 oraz jego zatwierdzenia przez organ nadzorczy Atea będzie odpowiadać za sprzedaż leku w USA, z możliwością zwrócenia się o wsparcie do Genentech, a firma Roche będzie odpowiedzialna za jego dystrybucję poza obszarem USA.

Złożoność kwestii związanych z COVID-19 wymaga budowania wielu linii obrony. Dzięki połączeniu sił    z Atea mamy nadzieję zaoferować dodatkową opcję leczenia pacjentów z COVID-19, zarówno hospitalizowanych, jak i przebywających poza szpitalem, i zmniejszyć obciążenie szpitali w okresie światowej pandemii – mówi Bill Anderson, dyrektor generalny Roche Pharmaceuticals. – Dzięki wspólnemu opracowywaniu i produkcji AT-527 na dużą skalę staramy się udostępnić tę opcję leczenia jak największej liczbie osób na całym świecie.

Roche podziela naszą pasję do tworzenia innowacyjnych produktów leczniczych, przynoszących odpowiedzi na największe potrzeby w zakresie medycyny. Pandemia COVID-19 uwydatniła pilną potrzebę nowego, doustnego leku przeciwwirusowego do leczenia tego wysoce zakaźnego, a często śmiertelnego wirusa – dodaje dr. Jean-Pierre Sommadossi, dyrektor generalny i założyciel Atea Pharmaceuticals. – Oczekujemy, że lek AT-527 będzie się idealnie nadawał do walki z COVID-19, gdyż hamuje on replikację wirusa, blokując jego polimerazę RNA, która jest kluczowym elementem mechanizmu replikacji wirusów RNA. Istotne jest, że proces wytwarzania naszego małocząsteczkowego bezpośrednio działającego leku przeciwwirusowego umożliwia nam produkcję AT-527 szybko i na dużą skalę.

 

Informacje o AT-527

AT-527 to doustny prolek w postaci nukleotydu purynowego, będący na etapie badań, który wykazał działanie przeciwwirusowe in vitro i in vivo wobec kilku otoczkowych jednoniciowych wirusów RNA, w tym ludzkich flawiwirusów i koronawirusów. Ten wysoce selektywny prolek w postaci nukleotydu purynowego zaprojektowano w celu specyficznej inhibicji wirusowej polimerazy RNA zależnej od RNA, która jest enzymem niezbędnym do replikacji wirusów RNA. Przeciwwirusowe działanie i bezpieczeństwo leku AT-527 wykazano w badaniach klinicznych fazy II u pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C oraz w przedklinicznych testach in vitro z wirusem SARS-CoV-2. Preparat AT-527 nie uzyskał jeszcze licencji ani zatwierdzenia w USA ani żadnym innym kraju do stosowania w przypadku jakichkolwiek wskazań.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Symptomy sezonowego spadku energii Biuro prasowe
2024-04-12 | 16:00

Symptomy sezonowego spadku energii

Nadejście wiosny to czas, którego z reguły oczekuje się z utęsknieniem. Jednak paradoksalnie zdarza się, że zamiast cieszyć się tym ożywczym okresem, często odczuwa się
Medycyna DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce
2024-04-10 | 09:00

DNA Medical Group poszerza dostępność zaawansowanych badań genetycznych w Polsce

Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju
Medycyna Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych
2024-03-28 | 09:30

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych

Programy rozwojowe, znajdujące się na zaawansowanych etapach realizacji, oraz prace na wczesnych etapach nad dopełnieniem oferty wzmacniają pozycję firmy w kluczowych obszarach

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Finanse

Zmiany klimatu i dezinformacja wśród największych globalnych zagrożeń. Potrzeba nowego podejścia do zarządzania ryzykiem

Niestabilność polityczna i gospodarcza, coraz większa polaryzacja społeczeństwa, kryzys kosztów utrzymania, rosnąca liczba konfliktów zbrojnych i ryzyka cybernetyczne związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to największe zagrożenia dla biznesu wskazywane w tegorocznym „Global Risks Report 2024”. Z raportu wynika, że obawy o bliską i dalszą przyszłość wciąż są zdominowane przez ryzyka klimatyczne i środowiskowe. Jednak w tym roku przykryły je niebezpieczeństwa związane z dezinformacją, wspieraną przez AI, która może wywoływać coraz większe niepokoje społeczne. – W tym roku na świecie 3 mld ludzi weźmie udział w wyborach, więc konieczność zaradzenia temu ryzyku staje się coraz pilniejsza – podkreśla Christos Adamantiadis, CEO Marsh McLennan w Europie.

Ochrona środowiska

Ciech od czerwca będzie działać jako Qemetica. Chemiczny gigant ma globalne aspiracje i nową strategię na sześć lat

Globalizacja biznesu, w tym możliwe akwizycje w Europie i poza nią – to jeden z głównych celów nowej strategii Grupy Ciech. Przedstawione plany na sześć lat zakładają także m.in. większe wykorzystanie patentów, współpracę ze start-upami w obszarze czystych technologii i przestawienie biznesu na zielone tory. – Mamy ambitny cel obniżenia emisji CO2 o 45 proc. do 2029 roku – zapowiada prezes spółki Kamil Majczak. Nowej strategii towarzyszy zmiana nazwy, która ma podsumować prowadzoną w ostatnich latach transformację i lepiej podkreślać globalne aspiracje spółki. Ciech oficjalnie zacznie działać jako Qemetica od czerwca br.

Finanse

72 proc. firm IT planuje podwyżki. W branży wciąż ogromna jest różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

W ubiegłym roku rynek pracy IT był znacznie mniej dynamiczny niż w poprzednich latach – wynika z „Raportu płacowego branży IT w 2024” Organizacji Pracodawców Usług IT. Przy wysokim poziomie podwyżek specjaliści rzadziej zmieniali pracę, ale niektórych zmusiły do tego cięcia w zatrudnieniu wynoszące w zależności od wielkości firmy od 12 do 26 proc. Ten rok zapowiada się bardziej optymistycznie: 61 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększać zatrudnienie, a 72 proc. – pensje. Eksperci zwracają uwagę na wciąż duży rozstrzał między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn w tej branży.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.