Komunikaty PR

Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi 2024: pilne potrzeby pacjentów

2024-09-30  |  09:40
Biuro prasowe

Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi został ustanowiony w 2010 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu we wrześniu każdego roku na całym świecie odbywa się szereg działań edukacyjnych zwiększających świadomość w zakresie nowotworów hematologicznych, najnowszych metod ich leczenia i trudności, z jakimi muszą się zmagać pacjenci żyjący z tymi chorobami, w tym ze szpiczakiem plazmocytowym. W tym roku pod koniec września polscy pacjenci podsumowują bieżące działania i alarmują o swoich pilnych potrzebach.

Nowotwory krwi, w tym szpiczak plazmocytowy, stanowią około 10 proc. wszystkich nowotworów. Choć zachorowalność na nie rośnie wraz z wiekiem, dotykają także osób młodszych. Są chorobami autoimmunologicznymi, dotyczącymi krwi, szpiku kostnego oraz układu limfatycznego. Wpływają na produkcję i funkcję komórek krwi i zazwyczaj swój początek mają w szpiku kostnym, gdzie wytwarzana jest krew. Objawy nowotworów hematologicznych bywają niepozorne i z tego względu często są lekceważone. Właśnie z uwagi na trudność w diagnozowaniu oraz na to, że już sama diagnoza jest trudnym doświadczeniem, szczególnie istotne są wszystkie inicjatywy i działania, które pomagają oswoić się z chorobą i nauczyć z nią żyć. Taka właśnie jest misja Fundacji Carita Żyć ze Szpiczakiem im. Wiesławy Adamiec.

Aktywne życie z chorobą

Właśnie w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Nowotworów Krwi w Poznaniu odbywa się co roku rowerowy „Rajd po zdrowie”. Podczas tegorocznej edycji jego uczestnicy mieli do pokonania 6 lub 24 kilometry. Przy okazji można było wykonać liczne badania profilaktyczne i zadbać o swoje zdrowie.

- „Rajd po zdrowie” to wydarzenie o charakterze świadomościowym i edukacyjnym skierowane do pacjentów ze szpiczakiem, ich bliskich oraz wszystkich, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie - mówi Łukasz Rokicki, Prezes Fundacji Carita. – Podczas takich wydarzeń chcemy budować świadomość związaną z chorobą dzięki wysyłaniu pozytywnego komunikatu polegającego na przedstawieniu pacjenta jako osoby aktywnej społecznie, sprawnej fizycznie, cieszącej się życiem. Chcemy pokazać, że pacjent hematoonkologiczny nie jest osobą wykluczoną. Przy dobrze dobranej terapii może wrócić do normalnego życia, a nawet robić rzeczy, których nie robił przed chorobą. Odpowiednio zmotywowani i właściwie leczeni pacjenci są gotowi do podejmowania wyzwań, nie tylko rowerowych, ale i tych najważniejszych – walki o życie i zdrowie.  

Aby ta walka okazała się skuteczna, konieczne jest spełnienie kilku warunków, między innymi jak najszybszej diagnozy i dostępu do nowoczesnego leczenia, które w przypadku pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, choć coraz szersze, to jednak ciągle nie obejmuje wszystkich pacjentów.

Niezaspokojone potrzeby pacjentów

Szpiczak plazmocytowy (mnogi) to drugi pod względem częstości zachorowań nowotwór układu limfoidalnego po przewlekłej białaczce limfocytowej. Pacjenci na niego chorujący to 1–2 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i 18 proc. wśród nowotworów hematologicznych. Choć nadal pozostaje nieuleczalny, to postęp w jego diagnozowaniu i leczeniu, jaki dokonał się w ostatnich latach, sprawia, że można go nazywać chorobą przewlekłą. Jednak mimo tak znaczącego postępu, rokowania pacjentów z chorobą oporną i nawrotową wciąż są złe. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dostępu do nowoczesnych terapii tej właśnie grupie pacjentów.

- O ile można powiedzieć, że pierwsza linia leczenia jest obecnie zaopiekowana, to w drugiej mamy pilną potrzebę dostępu do schematu trójlekowego, czyli schemat KdD karfilzomib z deksametazonem i daratumumabem – tłumaczy Łukasz Rokicki.

- To bardzo ważny schemat dla terapii pacjentów nawrotowych, szczególnie w populacji leczonej wcześniej lenalidomidem. Jeśli wziąć pod uwagę, że lenalidomid jest lekiem generycznym, szeroko dostępnym, który w zasadzie jest kluczowy w pierwszej linii dla wszystkich pacjentów, dla pacjentów po przeszczepieniu oraz niekwalifikujących się do przeszczepienia, to różne schematy terapeutyczne będą stosowane, zwykle dwulekowe lub trójlekowe, w zależności od obciążenia ryzykiem. Dla większości pacjentów będzie to schemat trójelementowy – wyjaśnia prof. Krzysztof Giannopoulos z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wspólny głos pacjentów i klinicystów

Złośliwy charakter szpiczaka plazmocytowego i statystyki, wg których ok. 1/3 chorych nie uzyskuje odpowiedzi na leczenie w pierwszej linii, a nawrót choroby występuje niemal u wszystkich pacjentów, którzy pierwotnie uzyskali odpowiedź, wymagają skutecznych działań terapeutycznych. Jak podkreślają klinicyści, dostępne dziś refundowane schematy, które mogą zaproponować swoim pacjentom, mają ograniczoną skuteczność. Dlatego tak ważne jest poszerzenie opcji terapeutycznych o schemat trójlekowy KdD (karfilzomib, deksametazon, daratumumab).

Zarówno pacjenci jak i eksperci medyczni wielokrotnie wskazywali potrzebę pilnego udostępnienia tego schematu pacjentom, którzy progresując po terapii z zastosowaniem lenalidomidu, nie mają obecnie dostępu do tego zalecanego leczenia o wysokiej skuteczności. Ostatnio interpelację poselską w tej sprawie złożył również Norbert Pietrykowski z PSL, członek Sejmowej Komisji Zdrowia. Pyta w niej o to, kiedy środowisko pacjentów i lekarzy może oczekiwać decyzji dotyczącej objęcia refundacją schematu KdD i jakie kroki podejmuje Ministerstwo Zdrowia, aby poprawić dostęp do skutecznej terapii dla pacjentów dotkniętych szpiczakiem plazmocytowym, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy nie reagują na tradycyjne leczenie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.

Konsument

Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.