Katowice z dostępem do najnowszych metod terapii leczenia szpiczaka
W ośrodku Pratia Onkologia Katowice zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnym terapiom w leczeniu hematoonkologicznym. Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków.
Pratia Onkologia Katowice od lat przybliża pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia. Wśród tych chorób znajduje się m.in. szpiczak mnogi, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i ciężkich do zdiagnozowania nowotworów.
Szacuje się, że w Polsce nawet ok. 9,5 tys. chorych leczy się aktualnie z powodu szpiczaka mnogiego i stanowi on około 1-2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i nawet 10-15 proc. zachorowań na nowotwory hematologiczne. Na Śląsku może być to nawet 200 osób.
Każdego roku w Polsce przybywa nawet do 2,5 tys. nowych przypadków pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo i coraz większy udział osób starszych (po 60 roku życia) w strukturze społecznej, choroby onkologiczne będą jeszcze powszechniej spotykane, a ich leczenie będzie wymagać nowych rozwiązań.
We wspomnianym spotkaniu w panelu eksperckim wystąpili czołowi polscy specjaliści hematolodzy, specjalizujący się m.in. w szpiczaku mnogim:
- prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki,
- prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn,
Głos zabrał także Łukasz Bęczkowski, CEO Pratia oraz pani Lilianna Sonik, która podzieliła się swoją historią choroby i leczenia.
Katowice ważnym punktem badań klinicznych
Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.
Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.
Dzień otwarty dla pacjentów
Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia opowiedział o roli badań klinicznych dla rozwoju nowoczesnego leczenia i zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii.Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków, z czego korzystają pacjenci nie tylko z Katowic i Śląska, ale również z całej Polski.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Prawo
Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Rok obowiązywania ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej nie przyniósł znaczących zmian w systemie opieki nad seniorami, ale zdaniem lekarzy dzięki niej więcej rozmawia się o problemach tego sektora i szuka się odpowiednich rozwiązań, bardziej dopasowanych do krajowych realiów. Problemem pozostaje brak geriatrów oraz brak odpowiedniej liczby oddziałów geriatrycznych. Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.