Katowice z dostępem do najnowszych metod terapii leczenia szpiczaka
W ośrodku Pratia Onkologia Katowice zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnym terapiom w leczeniu hematoonkologicznym. Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków.
Pratia Onkologia Katowice od lat przybliża pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia. Wśród tych chorób znajduje się m.in. szpiczak mnogi, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i ciężkich do zdiagnozowania nowotworów.
Szacuje się, że w Polsce nawet ok. 9,5 tys. chorych leczy się aktualnie z powodu szpiczaka mnogiego i stanowi on około 1-2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i nawet 10-15 proc. zachorowań na nowotwory hematologiczne. Na Śląsku może być to nawet 200 osób.
Każdego roku w Polsce przybywa nawet do 2,5 tys. nowych przypadków pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo i coraz większy udział osób starszych (po 60 roku życia) w strukturze społecznej, choroby onkologiczne będą jeszcze powszechniej spotykane, a ich leczenie będzie wymagać nowych rozwiązań.
We wspomnianym spotkaniu w panelu eksperckim wystąpili czołowi polscy specjaliści hematolodzy, specjalizujący się m.in. w szpiczaku mnogim:
- prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki,
- prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn,
Głos zabrał także Łukasz Bęczkowski, CEO Pratia oraz pani Lilianna Sonik, która podzieliła się swoją historią choroby i leczenia.
Katowice ważnym punktem badań klinicznych
Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.
Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.
Dzień otwarty dla pacjentów
Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia opowiedział o roli badań klinicznych dla rozwoju nowoczesnego leczenia i zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii.Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków, z czego korzystają pacjenci nie tylko z Katowic i Śląska, ale również z całej Polski.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.