Katowice z dostępem do najnowszych metod terapii leczenia szpiczaka
W ośrodku Pratia Onkologia Katowice zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnym terapiom w leczeniu hematoonkologicznym. Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków.
Pratia Onkologia Katowice od lat przybliża pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia. Wśród tych chorób znajduje się m.in. szpiczak mnogi, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i ciężkich do zdiagnozowania nowotworów.
Szacuje się, że w Polsce nawet ok. 9,5 tys. chorych leczy się aktualnie z powodu szpiczaka mnogiego i stanowi on około 1-2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i nawet 10-15 proc. zachorowań na nowotwory hematologiczne. Na Śląsku może być to nawet 200 osób.
Każdego roku w Polsce przybywa nawet do 2,5 tys. nowych przypadków pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo i coraz większy udział osób starszych (po 60 roku życia) w strukturze społecznej, choroby onkologiczne będą jeszcze powszechniej spotykane, a ich leczenie będzie wymagać nowych rozwiązań.
We wspomnianym spotkaniu w panelu eksperckim wystąpili czołowi polscy specjaliści hematolodzy, specjalizujący się m.in. w szpiczaku mnogim:
- prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki,
- prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn,
Głos zabrał także Łukasz Bęczkowski, CEO Pratia oraz pani Lilianna Sonik, która podzieliła się swoją historią choroby i leczenia.
Katowice ważnym punktem badań klinicznych
Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.
Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.
Dzień otwarty dla pacjentów
Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia opowiedział o roli badań klinicznych dla rozwoju nowoczesnego leczenia i zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii.Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków, z czego korzystają pacjenci nie tylko z Katowic i Śląska, ale również z całej Polski.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.
Prawo
Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów

Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.