Komunikaty PR

Jak chronić się przed syndromem „długiego COVID-u”?

2021-03-02  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 1.82 MB )

Coraz częściej, w kontekście choroby COVID-19, mówi się o tzw. syndromie „długiego COVID-u” i jego powikłaniach. Obserwuje się wiele przypadków zaburzeń w układzie mięśniowo-sercowo-naczyniowym, ale również coraz częściej zespół przewlekłego zmęczenia, tzw. mgłę mózgową oraz sarkopenię czyli utrata masy mięśniowej. Czy można uniknąć tych powikłań? Co robić, jeśli już się pojawiły? Zapytaliśmy o to ekspertów z Polski i Włoch.

Oprócz licznych powikłań związanych z układem krążenia występujących wśród osób, które przeszły COVID-19, dużym problemem jest osłabienie układu mięśniowego. 

Z jakimi powikłaniami pocovidowymi spotykają się fizjoterapeuci?

- Coraz częściej występującym stanem pochorobowym COVID-19 jest sarkopenia – utrata masy mięśniowej połączona z osłabieniem mięśni, które skutkują spadkiem sprawności fizycznej.  Sarkopenia pocovidowa to nowa jednostka chorobowa, która postępuje bardzo szybko i jest związana z brakiem odpowiedniego odżywienia mięśni. Na co dzień pracuję również z pacjentami, którzy COVID-19 przeszli łagodnie, nie byli hospitalizowani, nie był im potrzebny tlen, a jedynie leczenie farmakologiczne, a mimo wszystko spadek masy był ogromny. Wynika to z faktu, że samo występowanie duszności towarzyszących chorobie wpływa na brak aktywności – tłumaczy Monika Piekarniak, fizjoterapeutka, rehabilitantka osób chorych na COVID-19, która sama przeszła tę chorobę i odczuła jego długotrwałe skutki. Okazuje się, że problem ten dotyka nie tylko pacjentów, którzy COVID-19 przechodzili ciężko i wymagali hospitalizacji.

Czym dokładnie jest sarkopenia?

- Sarkopenia to proces fizjologiczny, który rozpoczyna się od ok. 30 roku życia. Proces ten przyspiesza po 50 roku życia. Może przebiegać szybciej, szczególnie u osób z nadwagą i otyłych, po urazach i wypadkach w przypadku unieruchomienia oraz u osób, które większość czasu spędzają przy biurku. Umiarkowana aktywność fizyczna, higiena snu i zdrowe odżywianie to najlepsze metody zapobiegające sarkopenii – tłumaczy dr Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej i anti-aging.

Co na temat przewlekłego zmęczenia pocovidowego mówią eksperci z Włoch, na przykładzie swoich obserwacji?

- Zaobserwowaliśmy, że ponad 50% osób, które przeszły COVID-19 odczuwa zmęczenie. Obecnie próbujemy odkryć, co można zrobić i jak pomoc tym pacjentom – czy istnieje możliwość leczenia, a w finalnie zapobiegania i uniknięcia „długiego COVID-u”. W tej chwili szczegółowo badamy podejście żywieniowe, które może zapobiegać, a docelowo również leczyć ten syndrom. Obecnie oceniamy wpływ konkretnej żywności medycznej - suplementu diety pod nazwą Amino-Ther - zarówno na pacjentów w fazie ostrej jak i chronicznej. Próbujemy lepiej zrozumieć czy poprzez właściwe leczenie pacjentów w fazie ostrej możemy zredukować objawy syndromu „długiego COVID-u”, a także czy unikalny protokół terapii składający się z właściwych ćwiczeń i podejścia żywieniowego suplementacji preparatem Amino-Ther pozwala osiągnąć pożądane efekty, czyli zredukowanie przewlekłego zmęczenia. Pierwsze wyniki z zastosowania wspomnianego protokołu sugerują pozytywny wpływ suplementacji preparatem Amino-Ther w leczeniu przewlekłego zmęczenia i zapobiegania sarkopenii.  – dodaje Francesco Landi.

Jak zapobiegać powikłaniom pocovidowym?

Zarówno w kontekście COVID-19 jak i wspomnianej wcześniej sarkopenii, niezbędna do regeneracji mięśni jest odpowiednia ilość pełnowartościowego białka w diecie. W przypadku sarkopenii, osteoporozy, chorób przewlekłych jest ona niezbędna dla zachowania równowagi metabolicznej. Niedobory białka w pożywieniu, organizm próbuje uzupełnić poprzez pobieranie niezbędnych składników z tkanki mięśniowej. Takie czynniki jak choroby przewlekłe, leki, zaburzona mikrobiota jelitowa, niepełnowartościowe pożywienie, zaburzenia snu, siedzący tryb życia powodują, że procesy syntezy białek enzymatycznych, hormonów, przeciwciał nie są w pełni wydajne. Wskazane jest wtedy korzystanie z nutriceutyków, opracowanych właśnie dla takiego wsparcia. Jednym z nich jest Amino-Ther – tłumaczy dr Edyta Adamczyk Kutera.

Amino-Ther to produkt, którego skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi, zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich stosunkach stechiometrycznych, co zapewnia ich najwyższe wchłanianie oraz witaminy B1, B6 i trzy kwasy organiczne, biorące udział w produkcji energii w mitochondriach. Amino-Ther to wysokiej jakości nutriceutyk, który łagodzi przebieg infekcji oraz sutki uboczne po jej przebyciu. Możemy go stosować w sarkopenii, zaburzeniach nastroju, koncentracji, wspomagająco w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy, a także jako profilaktykę zdrowego starzenia, oraz w przypadku diet wykluczających białko zwierzęce.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna ANESTEZJOLOG TO NIE TYLKO LEKARZ „OD USYPIANIA” Biuro prasowe
2021-04-15 | 15:15

ANESTEZJOLOG TO NIE TYLKO LEKARZ „OD USYPIANIA”

Większość z nas kojarzy go jedynie z salą operacyjną oraz podaniem znieczulenia ogólnego, potocznie zwanego narkozą. Tymczasem zakres jego działań i rola w procesie leczenia są
Medycyna Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!
2021-04-09 | 08:00

Nagła utrata smaku? Powodem wcale nie musi być Covid!

  Na przestrzeni ostatniego roku nagła utrata smaku stała się jednym z najbardziej niepokojących objawów, który przez trwającą pandemię, raczej wszystkim kojarzy się
Medycyna NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ
2021-03-19 | 11:20

NOWE OBLICZE FUNDACJI SPEŁNIONYCH MARZEŃ

W obliczu choroby nikt z nas nie powinien być obojętny. Takim przykładem jest Fundacja Spełnionych Marzeń, która od 2002 roku działa na rzecz dzieci i młodzieży chorej na nowotwory.

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Biotechnologia

Koronawirusy atakowały już 25 tys. lat temu. Za sprawą postępujących zmian klimatycznych pradawne wirusy mogą znów zagrażać ludzkości

Pradawne wirusy mogą zagrażać ludzkości. Naukowcy są w stanie ożywić drobnoustroje sprzed dziesiątków tysięcy lat. Topienie się wiecznej zmarzliny w wyniku postępujących zmian klimatycznych może uwalniać długo ukryte choroby i wirusy do środowiska, zagrażając zdrowiu zarówno ludzi, jak i zwierząt. Naukowcy byli w stanie ożywić drobnoustroje sprzed dziesiątków tysięcy lat. Najnowsze badania DNA potwierdzają, że starożytny koronawirus lub blisko spokrewniony patogen wywołał epidemię na terenie Azji około 25 tys. lat temu.

Kosmos i lotnictwo

Przełom w obserwacji czarnych dziur. Dane z 19 obserwatoriów mogą pomóc testować ogólną teorię względności Einsteina [DEPESZA]

Kilka z najpotężniejszych teleskopów na świecie jednocześnie obserwowało supermasywną czarną dziurę w galaktyce M87. To pierwsza czarna dziura, która została bezpośrednio sfotografowana przed dwoma laty. Teraz naukowcy ujawnili dane z 19 obserwatoriów – zarówno na Ziemi, jak również tych w kosmosie, które pozwalają  na głębszy wgląd w czarną dziurę. Nowe obserwacje mogą m.in. pomóc ulepszyć testy ogólnej teorii względności Einsteina.