Komunikaty PR

IoT rewolucjonizuje opiekę zdrowotną

2018-10-22  |  09:45
Biuro prasowe

Internet of Things (IoT) dotarł do szpitali, klinik oraz przychodni. Raport BI Intelligence przewiduje, że do 2020 roku liczba komunikujących się między sobą urządzeń z tego sektora wyniesie 646 mln. Oznacza to, że opieka zdrowotna będzie stanowić 25 proc. rynku IoT, a Schneider Electric ze swoją ofertą innowacyjnych rozwiązań jest motorem napędowym tego zjawiska.

Stetoskop pozwalający na transmisję i nagrywanie szmerów serca lub płuc, inteligentne implanty, opaski mierzące parametry życiowe człowieka czy skomunikowana ze sobą infrastruktura szpitalna, to nie futurystyczne bajki, a przyszłość IoT, a raczej IoHT – Internet of Healthcare Things.

Technologie w służbie zdrowiu

IoT pozwala pacjentom mieć większą kontrolę nad otoczeniem, przykładowo poprzez aplikacje. Według danych Deloitte’a tylko w 2017 r. powstało 78 tys. mobilnych aplikacji zdrowotnych, a w sumie jest ich ponad 325 tys. Ich głównym zadaniem jest zachęcanie właścicieli smartfonów do monitorowania swojego stanu zdrowia i lepszego nim zarządzania. Nawet 57 proc. osób przebadanych przez Deloitte używa elektronicznego urządzenia do śledzenia różnych aspektów swojego zdrowia.[1]

Na rynku dostępne są również bardziej zaawansowane aplikacje mobilne. Przykładowo ta oferowana przez Schneider Electric w ramach rozwiązania EcoStruxure komunikuje się z infrastrukturą szpitalną. Umożliwia to dostosowanie parametrów danego pomieszczenia do osoby, która je użytkuje, czyli chociażby pacjentów, którzy mogą dostosować do swoich potrzeb oświetlenie, temperaturę, rolety okienne czy dostępną rozrywkę. A gdy poczujemy się gorzej, możemy połączyć się z personelem medycznym – komentuje Małgorzata Kasperska, Wiceprezes Działu ITD w Schneider Electric.

Skomunikowana infrastruktura szpitalna

IoT odgrywa również dużą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa przebywającym w szpitalu osobom. – W placówkach opieki zdrowotnej przerwa w dostawie energii elektrycznej może doprowadzić do pogorszenia się zdrowia pacjentów, a nawet do ich śmierci. Dlatego tak istotne są rozwiązania zarządzające zasilaniem bazujące na IoT – dodaje Małgorzata Kasperska.

 

Inteligentne panele czy mierniki mocy połączone z oprogramowaniem do ich monitorowania mogą zidentyfikować potencjalne problemy jeszcze przed ich wystąpieniem, skrócić czas przestoju i automatycznie przetestować  systemy zasilania gwarantowanego. Zapewnią dostęp do niezawodnej energii elektrycznej w krytycznych obszarach. Ponadto, dzięki analizom predykcyjnym można określić, który sprzęt wymaga serwisowania oraz zaplanować jego konserwację, unikając przerwy w zasilaniu.

Jednak szpitale muszą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w wymiarze systemów zasilania, ale także jeśli chodzi o infrastrukturę do przechowywania i zabezpieczania danych. Coraz bardziej restrykcyjne wymagania w tym zakresie powodują, że szpitalom trudno jest zapewnić niezawodne rozwiązania, które jednocześnie będą się mieścić we wciąż zbyt małych budżetach. Przy tym, ilość przetwarzanych danych wciąż rośnie – coraz więcej aplikacji zbiera dane pacjentów i przetwarza je na urządzeniach znajdujących się na brzegu sieci lokalnej w szpitalach. Stwarza to niemałe wyzwanie w zakresie zarządzania takim środowiskiem oraz zapewnienia ochrony danych osobowych.

Wbrew powszechnemu wyobrażeniu to nie rdzeń, lecz krawędź sieci jest najważniejsza. Nasila się trend edge computing, który zakłada przeniesienie mocy obliczeniowej właśnie na brzeg sieci. Dzięki temu placówki ochrony zdrowia mogą efektywniej korzystać z danych dostarczanych przez urządzenia medyczne lub Internet Rzeczy – tłumaczy Urszula Fijałkowska, Dyrektor Sprzedaży APC by Schneider Electric.

Mikroinfrastrukutra IT dla opieki zdrowotnej

Wpisując się w trend edge computing, Schneider Electric stworzył rozwiązanie Micro Data Center Xpress, które zapewnia bezawaryjną pracę serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych.

Micro Data Center Xpress to rozwiązanie pracujące na krawędzi sieci, co zapewnia szybki transfer informacji. Minimalizuje też ryzyko przerw w transmisji, bowiem do centralnych repozytoriów przesyłane są tylko najważniejsze dane, które już zostały wcześniej przetworzone. Takie środowisko łatwiej stale obserwować i kontrolować zachodzące w nim procesy – wyjaśnia Urszula Fijałkowska.

Co istotne, szafy Micro Data Center Xpress mogą być zintegrowane w większy system, np. ze stosowanymi przez dostawcę usług narzędziami do zdalnego monitorowania urządzeń i zarządzania nimi przez chmurę. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu przez Schneider Electric EcoStruxure – cyfrowej platformy, która działa na bazie IoT, pozwalając użytkownikom i urządzeniom na łączenie się ze sobą, umożliwiając w ten sposób dwustronną komunikację. Ponadto platforma zbiera dane
i analizuje je. Przedstawione wnioski można wykorzystać np. do optymalnych decyzji biznesowych.

Fundamentem działalności opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa. Rozwiązanie EcoStruxure wychodzi znacznie dalej, umożliwiając szpitalom dostęp do informacji, które są niezbędne w celu usprawnienia procesów biznesowych. Przy tym nie należy zapominać o najważniejszej misji, którą wspiera to rozwiązanie: ratowanie życia – mówi Małgorzata Kasperska ze Schneider Electric.

 


[1] Raport „The impact of digitalization on patient experience”, Deloitte, luty 2018 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe Biuro prasowe
2020-09-18 | 12:00

Dwa leki podane razem efektywniej niszczą komórki nowotworowe

Naukowcy z Narodowego Instytutu Leków i Uniwersytetu Warszawskiego odkryli, że jednoczesne podanie dwóch substancji organicznych stosowanych w terapiach onkologicznych skutkuje
Medycyna Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica
2020-09-17 | 11:00

Nowość w klasie Etisoft Personal Protection: mini przyłbica

Mini przyłbica to doskonała alternatywa dla maseczek lub pełnych przyłbic. Stanowi duże ułatwienie dla pracowników gastronomii, zakładów fryzjerskich, lecz także osób,
Medycyna Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem
2020-09-15 | 15:19

Nowoczesna technologia w walce z koronawirusem

Nowoczesna technologia chroniąca przed koronawirusem wkracza do Polski. Jej efektem są pierwsze na świecie samoodkażające się maseczki. Ich wyjątkowość polega na tym, że wykorzystana do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Rząd zmienia ustawę o cyberbezpieczeństwie. Zdaniem ekspertów może to negatywnie wpłynąć na wdrażanie w Polsce sieci 5G

Projekt zmian w ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa wprowadza duże zmiany w sektorze telekomunikacyjnym i będzie mieć istotny wpływ na wdrażanie w Polsce sieci 5G. Zawarte w nich przepisy budzą wątpliwości rynkowych graczy, którzy wskazują na luki i niezgodność z innymi aktami prawnymi. Kontrowersyjny jest także tryb procedowania projektu. Trafił on do publicznych konsultacji 8 września, a na przesyłanie opinii resort cyfryzacji dał stowarzyszeniom branżowym, przedsiębiorcom i instytutom naukowym tylko 14 dni. Termin ekspresowych konsultacji upływa na początku przyszłego tygodnia. Eksperci zauważają, że termin powinien być przynajmniej dwukrotnie dłuższy.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Internet

Polskie miasta stają się coraz bardziej smart. Inteligentne ławki ładują telefony energią słoneczną, a wiaty autobusowe zdalnie zarządzają rozkładami jazdy

Rosną inwestycje w zieloną energię. Na świecie powstały już np. statek z solarnymi żaglami, fotowoltaiczna autostrada, a nawet owadobójcza lampa z panelem fotowoltaicznym. Także miasta stawiają na energię słoneczną. W Los Angeles już ponad połowa infrastruktury miejskiej jest zasilana słońcem, począwszy od parkomatów po oświetlenie drogowe. Podobnie może być także w Polsce. Polska firma oferuje inteligentne solarne ławki generujące energię, którą można wykorzystać do zasilania smartfonów czy tabletów. Rocznie jedna ławka może doładować nawet 15 tys. telefonów.

 

Medycyna

Coraz więcej polskich patentów związanych z ochroną przed koronawirusem. W Urzędzie Patentowym RP już ok. 100 zgłoszeń dotyczy COVID-19

Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.